Головна Головна -> Реферати українською -> Історія всесвітня -> Польща в період феодальної роздробленості

Польща в період феодальної роздробленості

Назва:
Польща в період феодальної роздробленості
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,53 KB
Завантажень:
367
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
РЕФЕРАТ
на тему:
Польща в період феодальної роздробленості


Статут Болеслава Кривоустого був покликаний захистити його синів від братовбивчих воєн, а тому кожен із них отримав у спадкове володіння окремий уділ. За старшим представником Пястів — сеньйором — закріплювався центральний уділ — Краківська, Серадзька й Ленчицька землі, східні райони Великої Польщі й частина Куявії, влада великого князя поширювалася також на Помор 'я. Центральний уділ включав обидві столиці: стару — Гнєзно, що залишилася резиденцією глави польської церкви, архієпископа Гнєзненського, й нову — Краків, до якої в середині XI ст. переїхав князівський двір. Крім великокнязівського уділу, старший з Пястів — Владислав — дістав у спадкове володіння особистий уділ — Сілезію. Великий князь очолював військо, керував зовнішньою політикою, вирішував судові справи (у тому числі молодших Пястів, юніорів). Решту уділів Болеслав III передав іншим синам: Болеслав Кучерявий отримав Мазовію, Мешко Старий — Велику Польщу, Генріх — Сандомирську землю, яка після його передчасної смерті перейшла до наймолодшого сина — Казимира, народженого вже після смерті Болеслава. Проте статут не виправдав надій, що на нього покладались, не відвернув політичної роздробленості Польщі. У діях представників правлячої династії, світської та духовної знаті перемогли відцентрові тенденції.
Вже перший сеньйор — Владислав II Вигнанець (1138— 1146) — порушив Статут Кривоустого, зробивши спробу зберегти Краківський уділ за своїми наступниками й позбавити братів права брати участь в управлінні державою за принципом старшинства. Однак він зазнав поразки від молодших братів і назавжди покинув країну. Якийсь час Владислав II ще намагався повернути престол. У 1157 р. йому вдалося схилити імператора Фрідріха Барбароссу до збройного походу на польські землі. Новий сеньйор Болеслав IV Кучерявий (1146— і 173) визнав за краще присягнути імператорові й сплачувати данину. Його наступник Мешко III Старий протягом 1173-1202 рр. чотири рази обіймав великокнязівський престол і тричі його втрачав. Як і його старший брат Владислав II, він зрештою назавжди покинув країну. Малопольська знать посадила на краківський престол Казимира II Справедливого (1177— 1194), остаточно порушивши принцип сеньйорату. Право на верховну владу відтоді мав той, хто володів центральним (Краківським) уділом.
За Казимира ІІ феодальну роздробленість Польських земель юридичне оформив Ленчицький з'їзд у 1180 р. Намагаючись здобути підтримку в перетворенні Краківської землі на свій спадковий уділ, Казимир зробив значні поступки церкві й світським феодалам у питанні розширення їхніх прав на земельні володіння. І хоча постанови Ленчицького з'їзду неодноразово порушувалися наступниками Казимира, привілей 1180 р. відіграв велику роль у процесі оформлення феодального імунітету (права на землеволодіння) в середньовічній Польщі.
Рішення Ленчицького з'їзду вплинули й на зовнішньополітичний курс Польської держави. З того часу великий князь потрапив у майже цілковиту залежність від малопольських феодалів і його зовнішня політика відбивала саме їхні інтереси. Про це свідчили відмова Казимира II від активної політики на заході і його боротьба з Галицькою Руссю.
Після смерті Казимира II його син — Лешек Білий (1202— 1227) — намагався припинити чвари й упорядкувати стосунки між родичами. Але незабаром його вбили, а місце великого князя посів Владислав Тонконогий. Із загибеллю Лешека Білого великокнязівська влада в Польщі втратила своє значення, а центральний уділ уподібнився до інших уділів країни. Проте боротьба за Краків не вщухала, а спадкові уділи продовжували дробитися між численними Пястовичами.
Зовнішня політика удільних князів була вигідною лише для них самих, що суперечило принципам перших правителів Польської держави. Це призводило до згубних наслідків. У 1181 р. Пясти втратили Західне Помор'я, яке потрапило у васальну залежність від німецького імператора.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Польща в період феодальної роздробленості

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок