Головна Головна -> Реферати українською -> Історія всесвітня -> Встановлення радянського домінування у східноєвропейських країнах: внутрішні та зовнішні фактори

Встановлення радянського домінування у східноєвропейських країнах: внутрішні та зовнішні фактори

Назва:
Встановлення радянського домінування у східноєвропейських країнах: внутрішні та зовнішні фактори
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,19 KB
Завантажень:
215
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Встановлення радянського домінування у східноєвропейських країнах: внутрішні та зовнішні фактори


План
Перетворення періоду „народної демократії” в кранах Східної Європи.
„Радянізація” східноєвропейських країн: основні фактори й напрями.
Виникнення „соціалістичного табору”.


Визволення Європи від фашизму відкрило шлях для країн Східної Європи для проведення антифашистських демократичних перетворень і утвердження демократичного ладу. Ще в ході війни у 1943-1945рр. у Східній Європі рух опору став переростати в народно-демократичні революції. Цьому процесу активно сприяв СРСР і його війська, що з 1944 року знаходилися на цій території. Однак саме ця присутність частин Радянської армії змінили характер внутрішніх процесів в даному регіоні і сприяла в кінцевому підсумку тому, що країни Східної Європи виявилися в орбіті впливу СРСР. Після ліквідації фашизму і відновлення незалежності Болгарії, Албанії, Польщі, Румунії, Угорщини, Чехословаччини і Югославії там розпочався процес консолідації колишніх опозиційних партій і рухів, утворення широких багатопартійних коаліцій, що дістали назву національних або вітчизняних фронтів. В кінці 1944 року в Болгарії, Угорщині і Румунії, в 1945 році – в Чехословаччині і Польщі – вони створили коаліційні уряди, головним завданням яких було знищення залишків окупаційних режимів і відродження демократії. Комуністів і аграріїв, демократів і націоналістів та представників інших партій, що входили до цих урядів, на першому етапі післявоєнних перетворень об’єднувало бажання формування основ нового конституційного ладу, проведення свобод них виборів, відбудови економіки. Зокрема, коаліційними урядами цих країн були ліквідовані монархії (лише в Румунії це відбулося пізніше, після встановлення монопольної влади комуністів), проведені загальні вибори у представницькі органи влади і аграрні реформи, створений державний сектор в економіці за рахунок націоналізації власності фашистів та їх посібників. Характер цих перетворень у 1945-1946рр. дав назву новому державному порядку, що утверджувався в країнах Східної Європи, як режим „народної демократії”. Деякі лідери, зокрема Г. Димитров у Болгарії, вважали його своєрідною формою соціалізму, радянське ж керівництво вбачало у „народній демократії” лише перехідний період до соціалізму радянського зразка. До речі, в Албанії та Югославії нові керівні органи відразу очолили комуністи. Як правило ці уряди мали фасадний характер – розсекречені документи свідчать про їх підконтрольність СРСР. В апараті працювало багато радянських радників.
Вже з кінця 1946 року розпочалися накопичуватися суперечності в національних фронтах між різними партіями, щодо подальшого шляху розвитку країн Східної Європи. Праві партії вважали, що завдання, проголошені в програмах національних фронтів, вже виконані і виступали за подальший розвиток своїх країн шляхом традиційної демократії з орієнтацією на Захід при збереженні дружніх відносин з СРСР. Водночас на хвилі розчарування більшості населення цих країн у традиційних схемах демократії західного зразка, що не змогли відвернути світову війну, пішли в наступ комуністичні партії. Почалось оформлення лівих блоків за участю комуністів, соціал-демократів та їх союзників, які за підтримкою СРСР поступово відтісняли ліберальні та інші праві партії з урядів і відігравали все більш значну роль у формуванні та проведенні політики нових режимів. Саме місцеві компартії, що виступали за поглиблення революційних соціально-економічних перетворень, були головним знаряддям перетворення країн Східної Європи на сателітів СРСР, який переслідував мету якнайшвидшого вступу цих країн на соціалістичний шлях. Протягом 1947-1948рр. у східноєвропейських країнах компартії практично витіснили з уряду своїх колишніх союзників і проголосили курс на будівництво „основ соціалізму” – почалась перебудова суспільства за радянським зразком, так звана „радянізація” цих країн.
Ідейно-теоретична слабкість керівництва комуністичних партій, що зосередили у своїх руках всю повноту влади, відсутність досвіду державного будівництва призвели до механічного копіювання моделі державно-бюрократичного соціалізму в СРСР.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Встановлення радянського домінування у східноєвропейських країнах: внутрішні та зовнішні фактори

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок