Головна Головна -> Реферати українською -> Історія всесвітня -> Соціально-економічний і політичний розвиток України наприкінці XIX - на початку XX ст.

Соціально-економічний і політичний розвиток України наприкінці XIX - на початку XX ст.

Назва:
Соціально-економічний і політичний розвиток України наприкінці XIX - на початку XX ст.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,84 KB
Завантажень:
108
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Соціально-економічний і політичний розвиток України наприкінці XIX - на початку XX ст.


Вивчення даної теми має принципово важливе значення для розуміння джерел соціально-економічних і політичних процесів, причин конкретних історичних подій, що відбувалися в Україні у XX столітті. Враховуючи багатоплановість теми, доцільно буде визначити такі її корінні проблеми:
Буржуазні реформи другої половини XIX ст. та їхні наслідки для соціально-економічного розвитку Східної України.
Соціально-економічний розвиток українських земель у складі Австро-Угорської імперії.
Піднесення національно-визвольного і суспільно-політич-ного рухів на Наддніпрянщині. Українське національне відродження в Західній Україні.
При з’ясуванні цих питань слід враховувати, що Україна з кін-ця XVIII ст. до 1917 р. залишалася під владою чужих імперій. Після трьох поділів Польщі (1772, 1793 та 1795майже всі українські землі опинилися під владою Росії. Лише західноукраїнські землі — Східна Галичина, Північна Буковина та Закарпаття належали Австрійській монархії.
Щоб розкрити суть першої проблеми, потрібно звернути увагу на дослідження таких відомих істориків, як М. Аркас, М. Грушев-ський, Д. Дорошенко, І. Крип’якевич, Н. Полонська-Васи-ленко (див. список літератури). Вивчення наукових праць цих авторів допоможе прийти до усвідомлення того, що в першій половині XIX ст. в Україні мав місце інтенсивний розклад феодально-кріпосницької системи, який у 60-ті роки переріс в її глибоку кризу. В надрах цієї системи розвивалися риси нового, капіталістичного ладу. Шляхи буржуазного розвитку могли бути різними: або поступове перетворення, що проводилося самими поміщиками, або революційний злам кріпосницьких порядків повсталим селянством. Надзвичайна слабкість, низька соціальна свідомість, розпорошеність тих суспільних сил, які вимагали перетворень як в Україні, так і в Росії, в цілому дали можливість царському урядові провести реформу згори, в інтересах самих поміщиків за рахунок селянства.
Звернувши увагу на особливості скасування кріпацтва в Украї-ні, розкажіть, як здійснювалися тут аграрна, судова, земська реформи, якою була політика в галузі освіти. На конкретному матеріалі покажіть зміст економічних перетворень у пореформений період у промисловості, сільському господарстві, на транспорті. У зв’язку з розвитком капіталізму й промислової революції розкрийте соціальні зміни в Україні та вплив цих процесів на соціально-класову структуру суспільства.
Спираючись на конкретно-історичний матеріал та переконливі цифрові дані, обґрунтуйте такі висновки:
по-перше, проведені урядом реформи 60—70 років мали на меті пристосувати існуючий суспільно-політичних лад до потреб капіталістичного господарювання. Незважаючи на свою непослідовність, обмеженість і половинчастість, ті реформи за-початкували промисловий переворот і становлення капіталізму в Україні;
по-друге, промисловість України, більшість території якої входила до складу Росії, створювалася як багатогалузева і відігравала важливу роль у розвитку всієї імперії. На кінець XIX ст. Україна за станом промисловості вийшла на одне з провідних місць у Російській імперії. Проте цей розвиток відбувався разом із колонізаторською експлуатацією України царатом. Так, в 1913 р. на Україну припадало 70% усього видобутку сировини імперії та лише 15% її потужностей у виробництві готових товарів. Україна позбавлялася капіталів і потенційних прибутків імперською політикою ціноутворення: вартість російських готових товарів була надзвичайно високою, в той час як ціни на українську сировину лишалися низькими.
У висновках слід звернути увагу на нові оцінки розвитку економіки України, які містяться в «Історії України» В. Верстюка (див. список літератури). Розвиток ринкових (капіталістичних) відносин стимулював процес консолідації української нації. Дедалі відчутнішою ставала спільність економічного життя, пожвав-лювалися, міцнішали торговельно-економічні зв’язки, які об’єд-нували окремі реґіони в одне ціле.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Соціально-економічний і політичний розвиток України наприкінці XIX - на початку XX ст.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок