Головна Головна -> Реферати українською -> Історія всесвітня -> Міфологічні уявлення про суспільство й людину

Міфологічні уявлення про суспільство й людину

Назва:
Міфологічні уявлення про суспільство й людину
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,42 KB
Завантажень:
346
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему:
Міфологічні уявлення про суспільство й людину


План
1 Походження міфів.
2 Зміст основних тематичних циклів міфів.
3 Особливості міфологічної свідомості.


Походження міфів
Що можна розповісти про міфи? Ми зазвичай сприймаємо міфи як античні, біблійні та інші давні «перекази» про те, що відбувалося до появи людини на землі, про героїчні подвиги античних героїв і богів. Усім відомі імена давньогрецьких богів Зевса й Аполлона, Діоніса та Феміди, цікаві подвиги Геракла, мандрівки аргонавтів, багаторічна подорож Одіссея.
У слова «міф» грецькі корені. Міф — означає сказання, переказ. Із цих сказань європейцям до XVI—XVII ст. були знайомі давньогрецькі й давньоримські міфи, які, зрештою, залишаються найвідомішими й сьогодні. З арабськими, німецькими, слов'янськими, індійськими й індіанськими переказами знайомство відбулося набагато пізніше. Надалі вчені звертаються до вивчення міфів народностей Австралії, Океанії й Африки. Це дозволяє не тільки зацікавленим людям, але й усім бажаючим познайомитися з давніми уявленнями цих народностей про світ. У результаті обробки стародавніх джерел виявився дивний факт основою всіх священних книг мусульман, християн і буддистів є ті ж самі пере роблені сказання та перекази.
Учені дійшли ще одного сенсаційного висновку, зіставивши всі відомі їм джерела давнини. Виявляється, що міфи не є «привілеєм» окремих народностей Усі відомі науці народи на певному етапі свого розвитку створювали міфологічні сюжети І що дивно, чимало з них є практично точною копією один одного. Змінюються тільки імена, місця описаних подій і, природно, народи,.які створили міфи.
Перед ученими чітко постало питання про природу виникнення міфів, про їх походження Більшість людей переконані в тому, що причиною виникнення міфів стала спроба давніх людей осмислити незрозумілі для них світ і сутність людини Міфологічна свідомість — це найперший ступінь розуміння природи, суспільства й зв'язків у ньому.
Зміст основних тематичних циклів міфів
Міфічні перекази, як правило, поділяються на кілька циклів. Найважливішими серед них є:*
міфи про походження світу та Всесвіту, так звані космогонічні міфи,*
міфи про походження людини й виникнення суспільних відносин — антропогонічні міфи.*
міфи про культурних героїв, які познайомили людей з культурними цінностями й благами;*
міфи про кінець світу та Всесвіту — есхатологічні міфи.
Розглянемо більш докладну характеристику запропонованих міфологічних циклів.
У космогонічних міфах виділяють дві групи: міфи розвитку й міфи створення.
Міфи розвитку пояснюють зародження Всесвіту своєрідним перетворенням первісного стану, що не має визначеної форми. Відбулася еволюція безформного начала; світ був створений з первісних елементів (води, вогню й повітря). Це могло мати назву «хаос», цю прийшов із давньогрецької міфології, або «небуття», то стало основою для міфологічних уявлень давніх єгиптян, скандинавів і деяких інших народів. «Усе було в стані невідомості, усе холодне, усе в мовчанні: усе нерухоме, тихе, і простір неба був порожній...» — так розповідають міфи Центральної Америки про зародження Всесвіту.
Міфи створення пропонують іншу версію зародження всього живого. Вони стверджують, що творцем світу була якась надприродна істота. Залежно віл міфології право діяти приписується то Богові, то чаклунові або творцеві. Причому цей творець може бути як людиною, так і твариною (відомі «творці» — койоти, гагари, ворони). Нам найближчим є біблійний міф про створення Богом світу протягом семи днів: «І сказав Бог - хай буде світло., і відокремив Бог світло від пітьми. І назвав Бог світло днем, а пітьму ніччю...»
Однак, як правило, міфи розвитку плавно перетікають у міфи створення Дуже часто міф починається розповіддю про первісний стан Усесвіту, а потім переходить у детальну розповідь про творця та його діяння.
Антропогонічні міфи — це важлива складова частина міфології будь-якого народу. Якщо простежити за міфами різних народів, то можна помітити одну закономірність: як правило, люди в них «створюються» з горіхів, пороху, глини, дерева або ребра.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Міфологічні уявлення про суспільство й людину

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок