Головна Головна -> Реферати українською -> Історія всесвітня -> Нестор Махно

Нестор Махно

Назва:
Нестор Махно
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,69 KB
Завантажень:
132
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Нестор Махно

Кілька років назад по метричній книзі церкви села Гуляйполе Александрівського повіту Єкатеринославської губернії була встановлена точна дата народження Нестора Махно - 26 жовтня 1888 р. Коли в Івана Родіоновича і Євдокії Матріївни Махно народився п'ятий син, по селу пронісся слух, що під час обряду водохрещення у священика зайняла ряса; це означало, що народився «розбійник, якого світ не бачив».

От що писав про себе сам Нестор Махно: «Батько мій - колишній кріпак поміщика Мабельського... Більшу частина свого життя він прослужив у того ж поміщика те конюхом, те воловником... Він умер, коли мені було тільки 11 місяців. П'ятеро нас, братів-сиріт, малий мала менше, залишилися на руках нещасливої матері, що ні мала ні кола ні двору. Смутно пригадую своє раннє дитинство, позбавлене звичайних для дитини ігор і веселощі, затьмарене сильним нестатком і позбавленнями, у яких перебувала наша родина, поки не піднялися на ноги хлопчата і не стали самі на себе заробляти.

На восьмому році мати віддала мене в 2-ю гуляйпільську початкову школу. Шкільні премудрості давалися мені нелегко. Учився я добре. Учитель мене хвалив, а мати була задоволена моїми успіхами».

Але навчання незабаром довелося кинути: «Улітку я наймався до багатих хуторян пасти чи овець телят. Під час молотьби ганяв у поміщиків у гарбах волів, одержуючи по 25 копійок у день».

У 1903 р., «піднявшись небагато й зміцнів», Махно надійшов чорноробом на чавуноливарний завод М.Кернера. Там існував аматорський театральний кружок, а Нестор бажав стати артистом, щоб «смішити людей». Смішити, однак, не довелося: у 1906 р. хвиля першої російської революції докотилася до України й у лічені дні змінила життя провінційного Гуляйполя.

Енергійний, що жадав якого-небудь сьогодення справи, Нестор Махно спробував вступити в Союз бідних хліборобів, але спочатку прийнятий не був.

Однак Нестор усе-таки домігся свого: вистеживши тих, що зібралися на чергову акцію бойовиків, він заявив їм: «Чи візьміть мене із собою, чи убийте».

Експропріатори взяли наполегливого юнака на справу. Случилося це 10 жовтня 1906 р. Потім Махно брав участь у нальоті на будинок торговця Брука, у якого анархісти викрали - на нестатки «голодуючих» - 151 карбованець. Майже через місяць Нестор і його товариші ввірвалися в масках до власника заводу Кернеру і, загрожуючи зброєю, відібрали 400 карбованців. Ограбувавши в такий спосіб свого наймача, Махно викликався виготовляти бомби; щоб полегшити собі виконання цієї задачі, він перейшов працювати в ливарний цех.

Єкатеринославська губернія в той час знаходилася на воєнному стані. 27 серпня 1907 р. уночі, коли Махно і два його приятелі, М.Маховський і А.Ткаченко, йшли по селу, їх окликнула варта. Друзі Нестора кинулися бігти, а він, перш ніж піти їхньому прикладу, вихопив пістолет і вистрілив. Біля земської лікарні втікачів спробував зупинити селянин, що почув постріли, С.Назаренко. Махно відкрив стрілянину і по ньому.

Потрапивши в 1909 р. в Александровскую в'язницю, Махно непохитно тримався на допитах і нікого не видав. Однак, повернувши в камеру, із селянською простодушністю розповідав іншим арештантам про «подвиги» гуляйпільських анархістів. Так, він повідав сусіду по нарам, деякому А.Сідуре, про убивство пристава Караченцева, назвавши при цьому одного з учасників справи, С.Кравченко. Сідура в обмін на зм'якшення йому покарання повідомив ці зведення слідч. Кравченко заарештували.

У цій в'язниці Махно провів майже півтора року. З 22 по 26 березня 1910 р. у Катеринославі йшов суд над групою анархістів-комуністів. Махно присудили до вищої мері покарання - повішенню. 52 дня він очікував приходу ката і тюремного священика. Однак через неточно зазначену в документах дати народження молодого терориста визнали неповнолітнім, що і врятувало його від страти. Підписав помилування міністр внутрішніх справ П.А.Столипін.

2 серпня 1911 р. разом з одинадцятьма іншими каторжанами Нестор у кайданах був відправлений у Москву. 4 серпня він через заґратоване вікно вперше побачив Першопрестольну, а через годину за ним закрилися ворота Бутирської в'язниці. Там доля звела його з анархістом Петром Аршиновим (Маріним) - згодом одним з ідеологів махновского руху і його історіографом. Він зробив на Махно великий вплив: саме від Аршинова гуляйпільський експропріатор довідався про Бакуніні і Кропоткіні, про селянські бунти, що відбувалися в Російській імперії, про історію європейських революцій.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Нестор Махно

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок