Головна Головна -> Реферати українською -> Історія всесвітня -> Культ Ахілла Понтарха в античній Ольвії

Культ Ахілла Понтарха в античній Ольвії

Назва:
Культ Ахілла Понтарха в античній Ольвії
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,20 KB
Завантажень:
7
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Андрій Рябко Культ Ахілла Понтарха в античній Ольвії
Своєрідним і надзвичайно цікавим явищем давньогрецької релігії є культ Ахілла. Поширений на всій території Еллади, він набув особливої популярності у Північному Причорномор'ї, відігравши величезну роль в історії Ольвійського полісу, і досяг тут апогею у перші століття нашої ери, коли Ахіллу було присвоєно сакральний епітет «Понтарх» (Володар Понту).
Серед усіх культів, що існували у Північному Причорномор'ї, культ Ахілла має найбагатшу історіографію. Однак досі культу Ахілла Понтарха як складовій частині релігійної системи Ольвії у римський період її історії спеціальна увага не приділялася, що спонукало нас заповнити цю прогалину.
Хронологічні рамки статті охоплюють період ІІ-ІІІ ст. н.е. Географічні рамки включають регіон Нижнього Побужжя, тобто Ольвію з її сільськогосподарською околицею.
Метою роботи є визначення місця, ролі і значення культу Ахілла Понтарха в історії Ольвії перших століть н.е. Для цього необхідно з'ясувати передумови зростання ролі культу Ахілла; визначити причини релігійної реформи, внаслідок якої кардинально змінюється статус культу Ахілла; охарактеризувати нові сакральні властивості Ахілла Понтарха і проаналізувати політичні, економічні і соціокультурні фактори, що їх зумовили; нарешті, порівняти суспільну роль культу Ахілла й інших найважливіших для ольвіополітів культів.
З-поміж даних літературної традиції, у яких міститься інформація про культ Ахілла, передусім потрібно назвати „Борисфенітську промову" оратора із Пруси Діона Хрисостома [7, c. 171-178]. Відвідавши Ольвію наприкінці І ст. н.е., він залишив дуже докладний опис міста і його мешканців. Велику увагу Діон приділяє звичаям і настроям ольвіополітів, зокрема відзначає надзвичайну популярність у них Гомера і Ахілла. У промові згадується два храми Ахілла, існування яких не знайшло відображення в інших джерелах. Діон Хрисостом вказує на те, що ольвіополіти шанують Ахілла як бога, але при цьому не називає його нової епіклези „Понтарх". Цей факт дозволив прийти до висновку про два етапи реформування культу Ахілла: спочатку - його обожнення, а пізніше - присвоєння сакрального епітета „Понтарх" і піднесення у ранг верховного покровителя полісу.
Велике значення для розкриття теми дослідження мають епічні поеми Гомера „Іліада" [4] й „Одіссея" [5]. Надзвичайна їх популярність серед ольвіополітів навіть у І ст. н.е. свідчить про те, що Ахілл завжди уявлявся ними як ідеалізований образ непереможного героя Троянської війни.
Твори ранніх грецьких поетів Алкея [1, c. 321] і Піндара [20, c. 325] допомагають у з'ясуванні часу проникнення цього культу у Північне Причорномор'я.
У трагедіях Евріпіда „Іфігенія в Тавриді" [9, c. 343-346] і „Андромаха" [8, c. 343] ми вперше знаходимо чітку прив'язку культу Ахілла до Північного Причорномор'я. У першому із названих творів згадується храм Ахілла на Білому острові, а в другому - „Ахіллів дром" - два найважливіші центри поклоніння герою у даному регіоні.
Розрізнені і дуже суперечливі дані про розташування Білого острова і особливості функціонування храму Ахілла на ньому містяться у творах ряду грецьких і римських авторів, що жили переважно у ІІ-ІІІ ст. н.е.: в "Описі Еллади" Павсанія [19, III,19,11], "Периплі Понту Евксинского" Арріана Флавія [3, 32] і „Римській історії" Амміана Марцелліна [2, XXII, 8, 35], у творах Максима Тірського [14, XV] і Філострата [26, XIX, 16] та ряду інших авторів.
Повідомлення Помпонія Мели [15, c. 115-126], Плінія Старшого [21, c. 167-200], Амміана Марцелліна [2, c. 413], а також пізніх авторів Цеца [27, c. 406-409] і Євстафія [10, c. 187-209] мають ключове значення для з'ясування особливостей шанування Ахілла на „Ахілловому дромі" (Тендрівській косі), де проводилися ольвійські агони. В одинадцятій книзі "Географії" Страбона [3] (64 г. до н. э. - 23 г.), де він описує Північне Причорномор'я, крім двох вищезгаданих, повідомляється про поселення Ахіллейон на Боспорі і святилище Ахілла в ньому.
Майже всі письмові джерела, у яких міститься інформація про шанування Ахілла у Північному Причорномор'ї, були зібрані, систематизовані і опубліковані видатним російським істориком античності В.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Культ Ахілла Понтарха в античній Ольвії

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок