Головна Головна -> Реферати українською -> Історія всесвітня -> Становище польських земель в другій половині XIX - на початку XX ст.

Становище польських земель в другій половині XIX - на початку XX ст.

Назва:
Становище польських земель в другій половині XIX - на початку XX ст.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,96 KB
Завантажень:
258
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
РЕФЕРАТ
на тему:
Становище польських земель в другій половині XIX - на початку XX ст.


В останній третині XIX ст. міжнародне становище країн, які захопили польські зе-млі, змінилося. В умовах політичної ізо-ляції, економічної слабкості, спричинених поразкою в Кримській війні, Росія, хоча й залишалася великою державою, втратила провідні позиції на міжнарод-ній арені. Невдачі в Італії і поразки у війні з Пруссією в 1866 р. переконливо свідчили, що й Імперія Габсбургів переживала кризу. Імператор Франц Иосиф І, щоб урятувати цілісність держави, зробив деякі поступки, і в 1867 р. Австрія перетво-рилася на дуалістичну монархію — Австро-Угорщину. Проте Пруссія завдяки "залізному канцлеру", видатному політику й водночас завзятому ворогові поляків Бісмарку, домоглася зміц-нення єдності німецьких земель і утворення в 1871 р. Ні-мецької імперії. Ці зміни позначилися й на політиці Росії, Ні-меччини та Австро-Угорщини в польському питанні. Політика великих держав дедалі більше заважала розвиткові польсько-го народу.
Після поразки повстання 1863—1864рр. в Королівстві Поль-ському посилилися політичні репресії і національне гноблення. Учасників повстання засуджували до страти або на заслання. З території Королівства, Литви, Білорусі та України до Сибі-ру вислали близько 40 тис. повстанців і тих, хто їх підтриму-вав. Царська влада конфіскувала понад 1600 маєтків у Королівстві і 1800 поза його межами, їх передали росіянам, які відзначились у придушенні повстання.
Царський режим ліквідував рештки адміністративної і національної автономії Королівства Польського, навіть змінивши його назву на "Привіслянський край", а замість намісництва запровадив генерал-губернаторство. З кінця 60-х років у всіх середніх і вищих навчальних закладах викладали тільки російською мовою. Варшавська Головна школа перетворилася на російський університет. У 80-х роках викладання російською мовою ввели і в початкових школах. За підтримку повстання утисків зазнала католицька церква. Відтепер священики підлягали Римсько-католицькій колегії, яка перебувала в Петербурзі, а ті, що залишалися лояльними до папи Римського й апостольської столиці, піддавалися гонінням. Незважаючи на те, що греко-католицька церква не підтримала повстання, її ліквідували, а уніатів змусили прийняти православ'я.
Загальна пригніченість, викликана поразкою повстання, наростала у зв'язку з відсутністю надії на швидке скасування воєнного стану й здобуття національної свободи. Група молодих письменників і публіцистів почала на сторінках преси і в літературних творах закликати до пошуків інших шляхів відродження державності. У Королівстві Польському поширилася концепція "органічної праці", прихильники якої вважали, що найефективнішим способом захисту національних інтересів є не збройна боротьба, а діяльність, спрямована на підвищення економічного й культурного рівня життя суспільства та його здатності до самоорганізації. Ідея органічної праці закладалася в основу створення просвітницьких установ, які фінансувалися заможними людьми: Музею промисловості і сільського господарства, Торговельної школи, наукових журналів тощо.
Після поразки повстання 1863—1864 рр. тривало онімечення польських територій, які належали Пруссії. Прусський уряд намагався остаточно асимілювати землі, де проживали поляки, особливо Велику Польщу і Помор'я. У 1867 р. Познанське Велике князівство і Помор'я ввійшли до Північна-Німецького союзу, а пізніше до Німецької імперії без жодних ознак автономії. У 1872-1874 рр. з'явилася низка розпоряджень, які фактично забороняли викладання в школах польською мовою. Виняток становили тільки молодші класи початкових шкіл і уроки Закону Божого. Але в ході проведення О. Бісмарком кампанії "культуркампфу" (боротьби за культуру) і наступу на поляків під приводом "гонінь на католиків", заборонили й викладання релігії польською мовою, а польське духовенство позбавили права нагляду за школами. Надалі польську мову вилучили із судочинства та адміністрації, польські імена і географічні назви змінювалися на німецькі, фальсифікувалися дані про чисельність польського населення.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Становище польських земель в другій половині XIX - на початку XX ст.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок