Головна Головна -> Реферати українською -> Історія всесвітня -> Культура в чеських землях (друга половина XVII - кінець XVIII ст.)

Культура в чеських землях (друга половина XVII - кінець XVIII ст.)

Назва:
Культура в чеських землях (друга половина XVII - кінець XVIII ст.)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,71 KB
Завантажень:
491
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат
На тему:
Культура в чеських землях (друга половина XVII - кінець XVIII ст.)


Після Білогорської битви у культурному житті чеських земель чільну роль відігравала католицька церква, яка за підтримки держави боролася з усіма проявами відступництва. Церковне управління вдосконалювалося. Передусім виникли нові єпископства: у Літомержице (1655) та Градці Кардовому (1664) засновувались єзуїтські осередки та інші церковні інституції. Релігійні книги, котрі мали замінити "єретичне чтиво", випускало окреме видавництво — "Спадщина Святого Вацлава", засноване в 1669 р. у Празі. Всі ці зусилля не залишилися марними: релігійна ситуація в Чехії та Моравії зазнала відчутних змін. Так, у Сілезії контр-реформаційний рух символічно благословив зведення в сан святого Яна Непомуцького (1729) й активно поширював його культ, з метою стерти з людської пам'яті згадку про сучасника Непомуцького — Яна Гуса.
Невід'ємним і ефективним знаряддям реокатоличення в чеських землях виступала барокова культура. Бароковий стиль не міг пробитися без втрат крізь Ренесанс з його розумінням повноцінності буття і розвивався своїм, відмінним шляхом, котрий, щоправда, позначався певною суперечливістю. Барокове мистецтво в багатьох напрямах виходило за межі вузького суспільного замовлення, створюючи естетичні цінності, в яких поєднувались пластичність, барвистість і фантастичність.
Після закінчення Тридцятилітньої війни з Італії та німецько-австрійського Придунав'я до Чехії та Моравії вирушило чимало знаменитих архітекторів, котрим церковні та світські діячі робили вигідні замовлення. До них належав передусім Карл Лураньо (1615—1648), якого найняли єзуїти для будування низки нових і перебудови старих храмів і монастирів. Головною його справою стало спорудження єзуїтського гуртожитку в празькому Клементині, розбудова Маріанської площі на Святій горі під Прашибрамом.
Згодом гідну конкуренцію йому склав інший відомий італієць Франческо Карраті (1620—1677), який, крім іншого, спроектував монументальний Лабковицький замок у Роудниці на Лабі та Чернинський палац у Празі (1669-1687).
Визначними представниками чеської барокової архітектури вважаються Криштоф Дінзенгофер (1655—1722) і його син Кіліан Дінзенгофер (1689—1751). Вони посіли в історії архітектури місце поруч з Петром Парлержем у вершинній та Бенедиктом Рейтом у пізній готиці. У Чехії Дінзенгоферй спорудили храм Св. Микулаша в Празі на Малій Страні (1702-1752). За проектом молодшого Дінзенгофера було збудовано костел на Старомєстській площі (1732—1734).
У Моравії відчувався вплив віденської архітектурної школи, насамперед Яна Фішера з Ерлаха (1656—1723), що працював у маєтку кардинала Дітріхшейна в Микулові, Домініка Мартінеллі (1650—1720), який збудував замок братів Коуніцу, та Яна Гільдебрандта (1668—1745), котрому належить проект храму в Жидліховіце. Бароко в Чехії та Моравії поступово проникло до всіх будівель і справило вплив не тільки на міську, а й на народну архітектуру в сільській місцевості.
Інтенсивне будівництво, яке розгорнулося в чеських землях, дало поштовх розвиткові барокової скульптури й малярства. У ранньому бароко великих успіхів досяг Ян Бендс (1620— 1680), автор пам'ятника Св. Вацлаву в центрі Вацлавської площі в Празі (1678). Та вершиною барокової скульптури вважається творчість Фердінанда Брокаффа (1688—1731) і Матіаша Брауна (1684—1738). Вони оздоблювали кам'яний міст через Влтаву, що в 1670 р. дістав назву Кардового (згодом там виникла одна з найкращих скульптурних галерей), оформлювали готичний міст, на якому в 1730 р. поставили скульптуру Яна Непомуцького. Просто неба розташувалася ще одна чудова галерея "Розпусти і Доброчинності", що її створив М. Браун у маєтку Шпорка в Куксі (Східна Чехія). Яскравими представниками раннього бароко в живописі були пражанин Карела Шкрета (1610-1674) та Петер Брандл (1668-1706), майстер дивовижних картин для вівтарів.
Бароко переважало не тільки в малярстві, а й у музиці і театрі.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Культура в чеських землях (друга половина XVII - кінець XVIII ст.)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок