Головна Головна -> Реферати українською -> Історія всесвітня -> ВІДРОДЖЕННЯ ЛІВИХ ПОЛІТИЧНИХ СИЛ В ЧЕХОСЛОВАЧЧИНІ НАПЕРЕДОДНІ ТА ПІСЛЯ ЛИСТОПАДА 1989 Р.

ВІДРОДЖЕННЯ ЛІВИХ ПОЛІТИЧНИХ СИЛ В ЧЕХОСЛОВАЧЧИНІ НАПЕРЕДОДНІ ТА ПІСЛЯ ЛИСТОПАДА 1989 Р.

Назва:
ВІДРОДЖЕННЯ ЛІВИХ ПОЛІТИЧНИХ СИЛ В ЧЕХОСЛОВАЧЧИНІ НАПЕРЕДОДНІ ТА ПІСЛЯ ЛИСТОПАДА 1989 Р.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
34,16 KB
Завантажень:
259
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17 
УДК 94:329.12(437)"1989"
Е. Ворачек
ВІДРОДЖЕННЯ ЛІВИХ ПОЛІТИЧНИХ СИЛ В ЧЕХОСЛОВАЧЧИНІ НАПЕРЕДОДНІ ТА ПІСЛЯ ЛИСТОПАДА 1989 Р.
Переклад з німецької К. В. Мальшиної і К. С. Лях
Розглядається відновлення лівих політичних сил (Оброди, Демократичного форуму комуністів тощо) у
Чехословаччині у 1989 р. Аналізуються протиріччя цього процесу та вплив на нього тоталітарної спадщини.
Ключові слова: ліві партії, влада, опозиція, Оброда, Демократичний форум комуністів.
Метою даного дослідження є опис меж та можливостей лівих партій напередодні та після листопада 1989 року. При цьому розглядаються некомуністичні групи та такі, що знаходилися в орбіті компартії. При проведенні такого дослідження необхідно враховувати, що ліві не грали якоїсь видатної ролі в суспільній свідомості в період зміни системи в 1989 р., оскільки вони не були інтегровані в опозицію як таку. Після перших вільних виборів ліві знову опинилися в опозиції, на цей раз в опозиції до обраного уряду. При цьому вона була досить гетерогенною, передусім, через продовження старого «традиційного» протистояння між комуністами та соціал-демократами. Проте ще важливішим було те, що сьогодні, через 16 років після зміни режиму, соціальна база лівих в Чеській Республіці складає приблизно половину населення1.
За опитуваннями громадської думки, соціал-демократична партія досягала високих показників, та вже в 1996 р. впритул підходила до демократичної громадянської партії (ODS), яка на той час знаходилася на чолі урядової коаліції.
Чеська соціал-демократична партія (СББО) вперше перемогла на парламентських виборах в Чеській Республіці. Щонайменше, такий поворот громадської думки вказує на те, що ліві, всупереч першому враженню, мали міцне коріння в чеському суспільстві.
1. «Нормалізоване» та «друге» суспільство
З початку 70-х років у всьому чеському суспільстві, незважаючи на певні розбіжності між богемськими землями та Словаччиною, панувала понура атмосфера. Як пише швейцарський історик та соціолог Юхлер (иисИіег), «Населення після піднесення празької весни було пасивним та позбавленим ілюзій, та в своїй більшості знову стало прагматично ставитися до нових обставин... Панувала апатія, навіть політичний цинізм, домінувало переслідування власних цілей, яке супроводжувалося подвійною мораллю по відношенню до дрібних обманів» [1, в.319]. На відміну від Польщі та Угорщини, в Чехословаччині панував один із найзаскорузліших режимів комунізму, який не залишав місця навіть для легких проявів суспільного плюралізму. Окрім перших проявів опозиції, які проявилися в Хартії 77, до середини 80-х років переважала певна нерухомість та безвихідь.
Боротьба за демократію в Польщі (з 1980 р.), головну роль в якій грали польські робітники, нова хвиля економічних реформ в Угорщині (в 1980-х роках) та, нарешті, перебудова в Радянському Союзі (з 1985 р.) з її непередбаченими наслідками, - всі ці процеси в сусідніх державах підготували грунт для зміни системи в Східній Європі взагалі та створили основу для змін в чехословацькому суспільстві вісімдесятих років зокрема. Навіть «нормалізована» Чехословаччина, тобто суспільство, яке змушене було пережити шок провалу та придушення політичної реформи 1968 р., тепер відродилася.
Польський шлях становив модель соціалістичної демократії без «керівної ролі» комуністичної партії. Угорська модель була спробою узгодити державну та планову економіку з динамічним ростом приватного сектора та розширенням ринкових умов.
Обидва ці шляхи не могли бути реалізованими в Чехословаччині. Тільки в другій половині 80-х років тут виникають скромні початки толерованої, частково навіть офіційно визнаної приватної економічної діяльності на сімейному рівні. Про політичну відкритість не могло бути й мови. Нечисленні дисиденти зазнавали жорстоких переслідувань, і будь-яка, навіть найскромніша спроба перейти до політичних реформ, як це було в Радянському Союзі, спочатку різко відкидалася. Не існувало жодних визнаних на офіційному рівні економічних, політичних чи культурних інститутів, які б дозволили опозиції розвинути більш-менш значну діяльність проти тоталітарної застиглої системи [див.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17 Реферат на тему: ВІДРОДЖЕННЯ ЛІВИХ ПОЛІТИЧНИХ СИЛ В ЧЕХОСЛОВАЧЧИНІ НАПЕРЕДОДНІ ТА ПІСЛЯ ЛИСТОПАДА 1989 Р.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок