Головна Головна -> Реферати українською -> Історія всесвітня -> Становище чеських земель у 50-60-ті роки XIX ст.

Становище чеських земель у 50-60-ті роки XIX ст.

Назва:
Становище чеських земель у 50-60-ті роки XIX ст.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,28 KB
Завантажень:
438
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
РЕФЕРАТ
на тему:
Становище чеських земель у 50-60-ті роки XIX ст.


Події та наслідки революції 1848—1849рр. у чеських коронних землях (Чехія, Мора-вія, Сілезія) справили значний прогресив-ний вплив на суспільство, його перехід до капіталістичних відносин. Зі скасуванням панщини відходив у минуле феодальний спосіб виробництва, а з ним і найвідсталіші традиції суспільного життя. Створен-ня розгалуженого державного апарату й проголошення сво-боди підприємницької діяльності сприяли глибоким змінам у економічній сфері.
Чеські землі в цей період охопив індустріальний бум. Тут від-бувся промисловий переворот, який закріпив їхнє провідне місце в економіці Габсбурзької монархії. Ліквідація митного кордону з Угорщиною в 1850 p., скасування або зниження мита за торговельним договором з Пруссією сприяли розши-ренню ринку збуту й розвиткові підприємств у цілому, особ-ливо ж засобів зв'язку і транспорту. Активне залучення пере-дових наукових досягнень і нових технологічних можливос-тей стали переконливим свідченням не тільки перетворення промисловості з мануфактурної на машинну, а й швидкої ін-дустріалізації чеських земель.
Слов'янські землі у складі Австрійської імперії в 1849 р.
1-2 — кордони держав, 3 — кордони провінцій, 4 — столиці держав, 5 — адміністративні центри
Нові форми організації капіталістичного виробництва, при-скорення процесу акумуляції капіталу збудили Інтерес німе-цьких підприємців І фінансистів до чеських земель У 1869 с створено перший чеський "Живностенський банк", зорієн-тований на національний капітал
Майже 50 % населення чеських земель працювало в сільсько-му господарстві Приблизно половина посівної площі перебу-вала у великому землеволодінні, яке швидко трансформува-лося в капіталістичні аграрні підприємства Саме тут широко застосовувалися машини, запроваджувалися передові техно-логи, здійснювалася спеціалізація виробництва, засновували-ся підприємства з переробки аграрної продукції тощо
Понад 50 % посівних площ зосереджувались у господарс-твах розміром 20-50 га їхні власники широко використову-вали найману працю й постачали продукцію на ринок Мало-земельні господарства тяжіли до кустарного виробництва або шукали додаткових джерел до Існування Саме ці селяни по-повнювали лави робітників у містах та емігрували.
Процеси модернізації та урбанізація справляли суттєвий вплив на зміни в соціальній структурі людності чеських земель. Передовсім зростала чисельність національної буржуазії, найманих робітників. Інтенсивність збільшення населення чеських міст (їх налічувалося майже 500) була пов'язана з формуванням нових промислових центрів.
У 50-70-ті роки XIX ст. значно зросла загальна кількість населення чеських земель і ця тенденція зберігалася до кінця століття. У цьому регіоні імперії проживали чехи, німці, євреї, поляки, словаки. Так, за даними перепису 1857 р., чехи становили 61 %, німці — майже 37 %, а євреї — 1,8 % усієї людності. У Моравії німців було — 25 %, а в Сілезії — 50 %.
"Часом живцем похованих" назвав перше післяреволюційне десятиліття великий чеський письменник Ян Неруда (1834—1891). Така оцінка влучно характеризувала сутність тогочасних подій. Радикально-демократичне крило національних сил було повністю розгромлене, для чеських теренів у 1850 р. укладено "Земельну конституцію Чеського королівства". У ній вказувалося, що вони "є невід'ємною частиною Австрійської спадкової монархії та коронною землею цієї імперії", а відносини між Австрією і чеськими землями визначаються загальною конституцією. Однак положення конституції не були реалізовані: в чеських землях дозволялося лише скликання сейму. Встановлювалася система намісників, які безпосередньо підлягали Відню.
На початку 50-х років XIX ст. формується режим неоабсолютизму імператора Франца Йосифа І (1848—1916). Новий режим намагався централізувати державну владу, створити стабільні політичні умови для розвитку в країні процесів модернізації.
Сформована весною 1851 р. Імперська рада (рейхсрат) підготувала "Сильвестрівські укази", в яких закладалися реальні підвалини неоабсолютистського режиму.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Становище чеських земель у 50-60-ті роки XIX ст.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок