Головна Головна -> Реферати українською -> Історія всесвітня -> Основні напрями розвитку єврейської релігійної філософії ХІ- ХІІ ст.

Основні напрями розвитку єврейської релігійної філософії ХІ- ХІІ ст.

Назва:
Основні напрями розвитку єврейської релігійної філософії ХІ- ХІІ ст.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,56 KB
Завантажень:
75
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
УДК 296.2 (091) Руденко О.М.
Основні напрями розвитку єврейської релігійної філософії ХІ- ХІІ ст.
Іудаїзм іспано-арабського періоду - один з найбільш плідних та цікавих фрагментів релігійно- філософської думки. Основні дослідження цього періоду відносяться до кінця ХІХ - початку ХХ ст. Серед них особливе місце займають праці Г.Генкеля, який присвячує окрему розвідку проблемам арабсько-єврейської філософії Середньовіччя [1]. Генкель характеризує іудаїзм Х-ХІІ ст., підкреслюючи особливий вплив філософії Аристотеля на формування релігійних дефініцій. Вплив арабської філософії на єврейську підкреслює І.Гурлянд [2]. М.П.Каценельсон розглядає взаємодію арабської, грецької, римської культур з єврейською традицією. Як результат цієї взаємодії він визначає концепцію іудаїзма Рамбама [3]. М.Базилевський досліджував життя та творчість Ієгуди Галеві, підкреслюючи вірність поета традиційному іудаїзму та його великий внесок у розроблення ідеї сіонізму [4]. Серед сучасних ізраїльських науковців дослідженням філософії арабсько-іспанського періоду займаються М.Пинес та Г.Шолем [5]. Вітчизняні дослідження з цієї тематики майже зовсім відсутні, виключаючи єдину згадку про творчість Рамбами у праці С.Григоряна [6].
Для сучасних дослідників лишається актуальним з'ясування ідейного підґрунтя і механізмів, які сприяли виникненню раціоналістичного іудаїзму Рамбама та філософського сіонізму Ієгуди Галеві. Дослідження єврейської філософії арабсько- іспанського періоду, а саме творчої спадщини Рамбама та Ієгуди Галеві, має також і серйозне науково-практичне значення, оскільки це дозволяє прослідкувати характер неантагоністичної взаємодії двох релігійних традицій, що набирає особливої ваги за умов подальшої плюралізації релігійної ситуації у світі взагалі і в Україні зокрема.
Стаття має на меті визначити основні риси філософських поглядів Рамбама та Ієгуди Галеві, які були засновниками двох протилежних напрямів у єврейській релігійній філософії Середньовіччя. Їх філософські системи розглядатимуться із загальнотеоретичних засад синтезу релігійно-філософських систем. Порівнюючи підхід двох філософів до проблеми пізнання, ми визначимо особливості їх поглядів та механізмів розв'язання інших релігійно- філософських питань.
Особливість розвитку єврейської філософії Середньовіччя визначали зовнішні обставини - історичні і внутрішні - розвиток іудаїзму як релігійно-філософської системи і його взаємодія з іншими культурами. Цю взаємодію можна охарактеризувати як процес синтезу системою іудаїзму елементів інших культурно-філософських систем.
Зародження і розповсюдження ісламу спричинили зовнішню можливість синтезу. Становище євреїв в ісламському світі, хоч і зазнавало постійних змін: від визнання в них союзників- однодумців до відкритої ворожнечі, все ж таки було кращим, ніж їх становище в християнських державах. Взаємини євреїв та арабів у перші часи ісламу змальовує єврейська містична легенда, в якій чітко відображена радість євреїв у звязку з перемогою ісламу [7].
Переломним моментом в історії євреїв стало завоювання арабами Піренейського півострова (711 р.). Останні були підтримані євреями всюди. Слід згадати, що останні вестготські королі видавали один за одним антиєврейські вердикти у 654, 672, 694 рр. [8]. Опинившись під владою мусульман, євреї Іспанії отримали свободу віросповідання, суду над одновірцями та були зобов'язані, як і християни, сплачувати подушний податок. Відсутність антиєврейської політики арабів вже склала сприятливі умови для подальшого розвитку єврейської культури. З 755 року, коли було створено Кордовський халіфат, саме Іспанія стала духовним центром єврейства. Розквіт арабського халіфату при Абдул Рахмані Третьому (912-961) та при Аль Хакімі Другому (961-976) підняли цю державу на найвищий рівень у тогочасному світі за розвитком освіти, науки та мистецтва. Звичайно, це не могло не вплинути на становище та процеси, які відбувалися в єврейській общині Кордовського халіфату. Період єврейської історії в арабській Іспанії дослідники характеризують як "золоте століття", "єврейський Ренесанс".

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Основні напрями розвитку єврейської релігійної філософії ХІ- ХІІ ст.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок