Головна Головна -> Реферати українською -> Історія всесвітня -> АНТРОПОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ СЛОВ'ЯН

АНТРОПОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ СЛОВ'ЯН

Назва:
АНТРОПОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ СЛОВ'ЯН
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,10 KB
Завантажень:
278
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат
На тему:
АНТРОПОЛОГІЧНІ
ОСОБЛИВОСТІ
СЛОВ'ЯН


Вивчення етногенетичних процесів, які відбувалися на теренах Центральної, Східної та Південна-Східної Європи, дає змогу стверджувати, що немає жодного слов'янського етносу, який зберіг би свою расову чистоту. Насамперед це стосується території України, яка протягом багатьох століть була своєрідним "битим шляхом", завдяки чому й відбувався процес, відомий під назвою "Великого переселення народів" з Азії до Європи. Місцеві племена, природно, підпадали під вплив попередніх етнічних нашарувань, наслідком чого стала змішаність конкретного етнічного типу. Визначити характер "суміші" елементів, із яких складається сучасна людність слов'янських країн, можна лише за допомогою глибокого антропологічного аналізу.
Наявна класифікація індоєвропейських народів багато в чому базується на відмінностях мови, а їхня належність до "романських" або "слов'янських" спільнот досі має суто лінгвістичне значення. Водночас несталість мови як расової ознаки змусила антропологів спиратися на постійні (з їхнього погляду) ознаки, такі як колір зовнішнього тілесного покриву, волосся, очей; зріст; пропорції та форми різних частин тіла, особливо ж скелета, їх вивчення доводить, що вони не тільки індивідуальні, а й успадковуються, не змінюючись упродовж багатьох тисячоліть, а тому можуть виступати як певні расові ознаки.
Вивчення цих ознак на просторах Європи дає змогу фахівцям виділити слов'ян у певний антропологічний тип. Антропологічні дослідження слов'янських народів, започатковані в середині XIX ст., мали своїм наслідком створення кількох класифікацій. Так, французький антрополог Е. Т. Алі поділяв слов'ян на дві великі групи:
1) світловолосу та світлооку, суббрахіцефалічну, низькорослу, зараховуючи до неї полабських слов'ян, поляків, білорусів та великоросів;
2) темноволосу, темнооку, брахіцефалічну (короткоголову), високого зросту, до якої відносив сербів, хорватів, словенців, чехів, словаків, українців.
На думку іншого відомого французького антрополога Й.Денікера, слов'яни належать до трьох основних європейських рас та двох другорядних (віслянської та субадріатичної). Й.Денікер — автор першої в історії антропології расової класифікації людства, що базується на суто морфологічних принципах. Згідно з його класифікацією, у світі існує двадцять дев'ять рас, об'єднаних у шість груп. Він виділяв такі расові типи слов'янських народів: східний (світлопігментований, суббрахіцефалічний, низькорослий), поширений у Білорусі та Середній Росії; західний, або кельтський (темноволосий, дуже короткоголовий, низькорослий), різновиди якого трапляються від басейну середньої течії Луари до басейну Дніпра; адріатичний, або динарський (темнопігментований, короткоголовий, високорослий), риси якого притаманні слов'янам Балканського півострова, окремим групам поляків, а в Карпатській зоні — українцям.
Сучасні антропологи відмовилися від пошуків раз і назавжди визначеного місця окремих етнічних груп у тій чи іншій штучно створеній системі расових типів. Це пояснюється тим, що межі поширення расових комплексів дуже розмиті, а самі комплекси характеризуються численними перехідними зонами. В антропологічному складі всіх без винятку етнічних груп (залежно від рівня узагальнення) можна виявити більшу чи меншу кількість морфологічних варіантів.
Отже, йдеться не про належність тих чи інших народів до певної раси, а скоріше про їхнє входження до великих груп — "пучків" популяцій, які характеризуються перевагою певних морфологічних рис і локалізуються у компактних ареалах. Більшість фахівців виділяють серед сучасних слов'янських народів п'ять таких груп: біюморсько-балтійську, східноєвропейську, понтійську, динарську та дніпровсько-карпатську.
Біломорсько-балтійська група популяцій (за М.М.Чебоксаровим) охоплює білорусів, певну частину поляків, північних росіян. Це здебільшого світлопігментовані мезо- або брахіцефали із середнім розвитком лицевого кістяка, середнього зросту. Порівняно з іншими північними європеоїдами біломорсько-балтійська група характеризується менш різким виступом носа (здебільшого увігнутої форми), ослабленням розвитку бороди, невеликим набуханням верхньої повіки (наслідок незначної монголоїдної домішки).

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: АНТРОПОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ СЛОВ'ЯН

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок