Головна Головна -> Реферати українською -> Історія всесвітня -> Економічне і соціально-політичне становище СРСР у міжвоєнний період

Економічне і соціально-політичне становище СРСР у міжвоєнний період

Назва:
Економічне і соціально-політичне становище СРСР у міжвоєнний період
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
13,76 KB
Завантажень:
465
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Реферат на тему:
Економічне і соціально-політичне становище СРСР у міжвоєнний період


26 жовтня 1917 р. ІІ-й з’їзд рад прийняв рішення про вихід Росії з Першої світової війни. З таким рішенням з’їду не погодилися не тільки вчорашні союзники Росії за кордоном, але й деякі внутрішні політичні сили. Іноземна воєнна інтервенція західних держав на територію колишньої Російської імперії, яка почалася весною 1918 р., мала на меті відновити довоєнний військовий статус Росії. Громадянська війна в Росії мала свої причини і ми про це уже говорили в одній із попередніх лекцій. Вочевидь одне, що в Росії упродовж наступних трьох років (1918-1920 рр.) мир не наступив, а чисельні фронти, бойові дії привели до економічного колапсу, який посилювався економічною блокадою з боку сусідніх держав.
Повстання селян на Україні, Поволжі і Кубані, моряків Кронштадту, страйки робітників Петрограда та ін. міст засвідчували, що економічна криза доповнювалась суспільно-політичною кризою.
Приступаючи до відбудови зруйнованого війною народного господарства в 1921 р., радянське керівництво змушене було терміново переглянути економічну політику, особливо щодо селянства.
Уже весною 1921 р. був взятий курс на нову економічну політику (НЕП), в основу якої було покладено нові економічні методи господарювання: продподаток, торгівля, використання (в обмежених рамках) найманої робочої сили, залучення іноземного капіталу в народне господарство країни та ін. В основі цих нововведень було збереження політичної влади РКП (б) шляхом незначних поступок дрібним власникам в економіці.
Наслідком реалізації НЕП було відродження в країні ринкових відносин, запровадження нової системи оподаткування, введення нової грошової одиниці – червінця, забезпеченої золотом. Одним словом, отримали право на функціонування усі форми власності.
Разом з тим, слід зауважити, що НЕП була тимчасовою політикою, розрахованою на перехід від капіталізму до соціалізму. Державний сектор економіки (важка і більша частина легкої промисловості), зовнішня торгівля були державною монополією, діяв єдиний держбанк, ціни на сільгосппродукти формувалися державою і були надто низькими. Селяни протестували проти цього, часто беручись за зброю.
У кінцевому рахунку, НЕП забезпечила відбудову у стислі строки народного господарства, зростання промислового виробництва і продуктів харчування. Пожвавилась торгівля і товарообмін. Були створені необхідні економічні підвалини для подальшого розвитку усіх галузей промисловості і сільського господарства.
Утвердження радянської влади практично на всьому просторі колишньої Російської імперії поставило на порядок денний питання про об’єднання цих новоутворених держав, в яких були однотипна політична система, єдиний народногосподарський комплекс і воєнно-політичний союз (договори 1919-1920 рр.). Питання було лише в тому, як, на якій основі об’єднатися. Було дві пропозиції у вирішенні цієї проблеми. Сталін пропонував незалежним республікам об’єднатися на засадах автономії. Ленін – на засадах федерації. Ця пропозиція і була схвалена представниками усіх республік. Протягом 1922 р. відбулися з’їзди рад України, Білорусії, Закавказьких республік, Російської федерації, які прийняли рішення про утворення федеративного союзу націй.
Утворення СРСР стало закономірним етапом політики пролетарського інтернаціоналізму, яку проводила РКП (б). До того ж багатовікова єдність народів, спільне проживання в рамках єдиної держави зробило цей акт і звичайним явищем сучасної історії як власне для народів Росії, так і для народів світу. Відчувалась неминучість утворення даного державного об’єднання. У морально-психологічному плані до цього акту майже усі були готові.
Чому об’єднання в СРСР сталося в 1922 році? Успіхи у відбудові зруйнованої війною економіки були в цей час уже помітними в усіх республіках. План державної електрифікації Росії (ГОЕЛРО) поступово втілювався в життя. На цей час були повністю знешкоджені усі антирадянські військові формування від Владивостока до Збруча.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Реферат на тему: Економічне і соціально-політичне становище СРСР у міжвоєнний період

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок