Головна Головна -> Реферати українською -> Історія всесвітня -> Генріх IV

Генріх IV

Назва:
Генріх IV
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,13 KB
Завантажень:
452
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат
на тему:
Генріх IV


Генріх IV: «Політик для всіх століть»
«Зараз ви мене до пуття не знаєте, але я помру в один із найближчих днів, і тоді ви зрозумієте, чого я вартий і в чому різниця між мною та всіма іншими».
Ці слова французький король Генріх (Анрі) IV сказав напередодні своєї трагічної смерті від кинджала фанатичного католика Франсуа Равальяка 14 травня 1610 року. 407 років тому, 1 липня він був похований в абатстві Сен-Дені.
Мабуть, немає у французів улюбленішого монарха, ніж Генріх IV Бурбон. Навіть вихор Французької революції лише ненадовго потурбував його останки. Сам Наполеон Бонапарт, розуміючи, що в минулому не може бути порожнечі, розпорядився відновити пам’ятник «Доброму королю Анрі».
Не можна надто ідеалізувати цього володаря. Пристрасть до азартних ігор, полювання та жінок ішли пліч-о-пліч із невтомною відвагою в бою, фантастичною незворушністю й мужністю в десятках битв і під час прийняття найважливіших державних рішень.
У пам’яті народній він залишився людиною, для якої інтереси підданих не були порожнім звуком. Підтвердження того — сакраментальні його слова: «Я хочу, щоб щонеділі у селянина була курка в казанку». І таки «була»!
Сам — породження епохи кривавих релігійних воєн, які буквально роздирали Францію на частини, Генріх IV розумів, що жорстокість і нетерпимість католиків та протестантів (гугенотів) поставили країну на межу виживання й розколу. Все це відбувалося на тлі нездоланного прагнення Габсбургів — іспанських і австрійських — утопити супердержаву, яка зароджувалася, у крові.
Генріх IV, людина неабиякого розуму, різко відрізнявся від світу, в якому жив. Дослідники й тепер відзначають: цей м’якосердий, толерантний, скептичний уродженець сонячної Наварри, як ніхто інший із монархів, зберіг у собі ренесансний оптимізм.
Анрі, третій син Антуана Бурбонського і Жанни д’Альбре, доньки короля Наварри Генріха, народився 13 грудня 1553 року в По (Беарн), у крихітному, але стратегічно важливому королівстві, яке прилягає до Піренеїв. Генріху Наваррському судилося бути найближчим родичем династії Валуа. Салічний закон дозволяв успадкування престолу тільки найближчим родичем короля по чоловічій лінії Капетингів, минаючи синів, народжених доньками короля. Генріх III, наступником якого став Анрі, був йому кузеном у 22-му ступені!
У Генріха II було четверо синів: Франциск, Карл, Генріх і Франсуа. Шанси наваррця здавалися примарними. Королева-мати Катерина Медічі вирішує наблизити до двору Анрі та його матір — ортодоксальну кальвіністку. Протестанти (гугеноти — «діти короля Гуго», або кальвіністи) у Франції XVI століття були згуртованою силою. Їхні володіння охоплювали більшу частину південно-західних і південних земель Франції. Багато дворян та буржуа схилялися до вчення Жана Кальвіна — затятого женевського противника папи.
Після смерті в бою командуючого військами короля Антуана Бурбонського, що був змушений воювати з колишніми одновірцями-гугенотами й англійцями, ситуація у країні дозріла до вибухонебезпечної. Катерина Медічі у 1562 році стає регентом при неповнолітньому сині — Карлі IX (Генріх II у 1559 році загинув під час лицарського турніру). Перша з низки (всього вісім) релігійних війн у Франції завершилася перемогою католиків у битві в Дре і підписанням Амбуазького едикту в березні 1563 року. Едикт визнавав свободу совісті, але надавав гугенотам лише обмежені можливості у проведенні богослужінь. Гугеноти продовжували зміцнювати фортеці, у тому числі багате приморське місто Ла-Рошель. У серпні 1570 року було підписано мир у Сен-Жермені. Гугеноти домоглися чергових поступок. Мир, здавалося, не забариться.
Лідер протестантів адмірал Гаспар де Коліньї приїхав у Париж, де Генріха Наваррського заручили із сестрою короля — Маргаритою (Марго) Валуа. Весілля запланували на 22 серпня 1572 року. 18 серпня відбулося вінчання, з нагоди торжеств у столицю прибували гугеноти. Біля витоків Варфоломіївської ночі стояла сама Катерина Медичі і непримиренні католики — лотаринзькі герцоги Гізи.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Генріх IV

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок