Головна Головна -> Реферати українською -> Історія всесвітня -> Польща після другої світової війни

Польща після другої світової війни

Назва:
Польща після другої світової війни
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,97 KB
Завантажень:
273
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Польща після другої світової війни
 


ПЛАН
Встановлення комуністичного режиму.
Кризи 50-80 р.
Створення «Солідарності».
«Круглий стіл» 1989 р. і встановлення демократичного ладу.
Економічні реформи.


Вступ
Територію Польщі було визволено від нацистських окупантів військами Червоної армії у 1944 р. Одночасно у визволенні Бать-ківщини брала участь і Армія Крайова, сформована довоєнним польським урядом, що знаходився у Лондоні. Одначе загони Армії Крайової були роззброєні радянськими військами, значну части-ну солдатів та офіцерів відправили до СРСР.
З червня 1944 р. на території Польщі діяли Польський комі-тет національного визволення, який перегодом назвав себе Тим-часовим урядом, що орієнтувався на Москву, та його збройні сили — Армія Людова.
28 червня 1945 р. відповідно до рішень Ялтинської конфере-нції цей Тимчасовий уряд Польщі було перетворено на Тимчасо-вий уряд національного єднання, до складу якого увійшли Ст. Миколайчик та кілька представників лондонського уряду. Но-вий уряд визнали СРСР, США, Велика Британія. Одначе він, не-зважаючи на видимість коаліційного характеру, був прорадянським за своєю суттю.
Неприйняття прорадяцського режиму викликали збройний опір патріотичних сил Польщі. У країні розгорнулася неоголошена громадянська війна. її запеклість посилила присутність великої кількості радянських радників і спеціалістів, що сприй-малося значною частиною населення як обмеження суверенітету країни і спричиняло закономірний протест.
Загалом у лавах національного підпілля боролися проти вла-ди 150 тис. осіб, а загальна кількість тих, котрі загинули з обох сторін, становила 30 тис. Рясно пролита кров посилила політич-не протистояння у країні.


1. Встановлення комуністичного режиму
Вибори до сейму щоразу відкладались і відбулися лише в січ-ні 1947 р. Урядовому блокові протистояла ПСЛ (Польська
селянська партія) на чолі зі Ст. Миколайчиком, який після повер-нення до країни швидко оволодів ситуацією у селянському русі. На межі 1945—1946 pp. ПСЛ стала найзначнішою за чисельністю і впливом у суспільстві партією. Вона виступала за дієвий суве-ренітет Польщі, проти присутності радянських військ і частин НКВС, за справді демократичний розвиток країни. Позиція ПСЛ дістала серйозну підтримку громадськості, але важелі влади, бю-рократичний апарат лишалися під контролем комуністів, внаслі-док чого результати виборів було грубо сфальсифіковано. "Офі-ційно" урядовий блок здобув 80,1% голосів, ПСЛ — 10,3%. Під-тасування результатів було очевидним. Унаслідок грубого тиску на ПСЛ та її лідера, Ст. Миколайчик мусив у жовтні 1947 р. емігрувати на Захід, а партію було фактично розгромлено. Серед комуністичних лідерів В. Гомулки і Б. Берута посилилася боротьба за владу. Переміг останній.
Болеслава Берута, одного з найбільш послідовних провідни-ків сталінізму в Польщі, було обрано 1947 р. президентом Польсь-кої Республіки і головою Державної ради.
У грудні 1948 р. створено нову комуністичну партію — Поль-ську об'єднану робітничу партію (ПОРП), в якій переважало просталінське керівництво.
2. Кризи 50—80-х pp.
До 1956 р. в країні сформувалася командно-адміністративна система управління економікою. Диктаторський режим Б. Беру-та призвів до посилення беззаконня, корупції, зловживань вла-дою. Погіршувалися умови праці трудящих, різко зменшилася заробітна платня за зростання споживчих цін. Це викликало невдоволення владою, дедалі настійливіше у різних прошарках населення лунали вимоги демократизації польського суспільства.
Драматичні події стались у м. Познань. 28 червня 1956 р. спалахнув страйк на заводі Цигельського, робітники висунули вимоги економічного характеру, підтримані й іншими підприєм-ствами Познані. Одначе згодом події вийшли за межі економіч-ного страйку. Робітники роззброїли охорону в'язниці, заволоді-ли зброєю, атакували приміщення суду, прокуратури, воєводсь-кого управління державної безпеки. Політбюро ЦК ПОРП винес-ло рішення про застосування військ. Влада вчинила у місті кри-ваву бойню.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Польща після другої світової війни

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок