Головна Головна -> Реферати українською -> Історія всесвітня -> Нові риси світового розвитку в 70-ті—середині 80-х років

Нові риси світового розвитку в 70-ті—середині 80-х років

Назва:
Нові риси світового розвитку в 70-ті—середині 80-х років
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,30 KB
Завантажень:
208
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Нові риси світового розвитку в 70-ті—середині 80-х років


Звертаємо увагу студентів на особливість даної теми, яка хронологічно збігається з другим етапом науково-технічної революції, що розгорнулась у другій половині 40-х років. Саме ця обставина обумовила нові тенденції в перебігу як соціально-полі-тичних процесів усередині країн обох світових систем, так і процесу політичного розвитку світу загалом. Ці тенденції проявилися насамперед у розумінні політичних лідерів провідних держав, зокрема США і СРСР, необхідності пошуків шляхів пом’якшення міжнародної напруженості, здійснення повороту від конфронтації до співробітництва, а також у здійсненні ними практичних кроків у реалізації нової політики.
Вивчення теми, при її різноплановості і насиченості низкою важливих проблем, вимагає від студентів необхідності зосередитися на з’ясуванні найважливіших із них, зокрема, на особливостях прояву НТР в протилежних політичних системах, її впливі на соціально-політичний розвиток країн; на політичному діалозі керівників США та СРСР і його впливі на пом’якшення міжнарод-ного клімату; на позитивних тенденціях у відносинах європейських держав, «новій східній політиці» В. Брандта; на політиці розрядки, її суті та суперечливому характері.
Окреслені проблеми практично охоплюють положення всієї теми, тому їх засвоєння дасть можливість студентам повністю опанувати програмний матеріал.
Розпочинаючи вивчення проблем, пов’язаних із науково-технічною революцією на її другому етапі, студентам слід узяти до уваги, що найпереконливішою ілюстрацією впливу досягнень НТР на цьому етапі на всі сторони життя, в тому числі й на політику країн капіталістичної і соціалістичної систем, є соціально-економічний і політичний розвиток США та СРСР.
Щодо соціально-економічного і політичного розвитку капіталістичних країн на другому етапі НТР, студенти повинні звернути увагу на його особливість, яка полягає в тому, що він розпочав-ся в умовах найважчої за всі повоєнні роки кризи 1974—75 рр., причинами якої було значне зростання цін на нафту на світовому ринку, надвиробництво товарів, звуження ринків збуту, непомірно великі витрати на потреби оборони, великі соціальні витрати. Наслідком кризи став суттєвий спад виробництва. У США, наприклад, виробництво скоротилося майже на 14%. На тлі кризових явищ відбувалися бурхливі інфляційні процеси. Економічна криза, окрім того, супроводжувалася зростанням безробіття. Все це поставило розвинені капіталістичні країни перед реальною загрозою політичної та соціальної дестабілізації.
Криза 1974—1975 рр. виявила, таким чином, необхідність кар-динальних змін у структурі економіки західних країн, створення нового технологічного рівня, що відповідав би новому етапові НТР, шляхом упровадження праце-, енерго- та сировиннозберігаючих технологій.
Саме тому в другій половині 70-х років у США і більшості країн вільного світу спостерігається форсоване оновлення виробничих потужностей.
У цей період НТР викликала в розвинутих капіталістичних країнах тенденцію до концентрації та централізації виробництва і капіталу. Новим явищем для економіки США й інших країн стало утворення надмонополій-конгломератів, транснаціональних корпорацій (ТНК), які надали нового динамізму розвиткові конкуренції, стимулювали розвиток світового капіталістичного виробництва і розширення ринку послуг та товарів.
У ці роки (70-ті—перша пол. х рр.) у країнах Заходу швидкими темпами розвиваються галузі, безпосередньо пов’язані з НТР, наприклад, виробництво комп’ютерів, інформаційні технології, кібернетика та ін., які охопили не лише виробниче середовище, а й побут.
Економічне піднесення на Заході дозволило буржуазним урядам проводити досить гнучку політику маневрування у розв’я-занні соціальних проблем, постійно збільшувати витрати на потреби пенсіонерів, інвалідів, безробітних.
Разом із тим, відзначаючи серйозні зміни, що відбулися в капіталістичних країнах на другому етапі НТР, було б неправильно ідеалізувати загальну картину їхнього розвитку.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Нові риси світового розвитку в 70-ті—середині 80-х років

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок