Головна Головна -> Реферати українською -> Історія всесвітня -> Етнічна природу нагайців

Етнічна природу нагайців

Назва:
Етнічна природу нагайців
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,05 KB
Завантажень:
296
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему:
Етнічна природу нагайців


Нагайська орда (мала) є предметно причетною до історії земель півдня України. Які висновки і узагальнення діють в сучасній історіографії у проблемі етнічної природи нагайців? Нагайська орда - соціоосередок характеризований практикою двомовності: тюркська і іранська мови [2].  В питанні релігії відстежується «присутність» мусульманства і язичництва [9]. Отже, Ногайська орда - утворення поліетнічне, дворелігійне.  С.А.Плетньова висловлює переконання: «По существу Ногайская орда состояла в основном из потомков половецкого населения входившего в середине ХІІІ века в состав Золотой Орды" [6, с.140]. М.Г.Сафаргалієв акцентує на неправомірності діючої схеми в оцінці нагайців: татари  привласнили собі історію нагайців і це неправильно; історією нагайців інші народи і їх науки не цікавляться. Досліджуючи проблему етнічної «завантаженості» Нагайської орди, М.Г. Сафаргалієв йде шляхом оцінки висловлених попередниками припущень. А. Мусін-Пушкін: нагайці «виплили» шляхом міксації монголів з тюрками. П.Бутков: нагайці - кипчаки, зібрані під єдиний стяг Едиге [8, с.226].  Д. М. Ісхаков, посилаючись на «Чингизнаме», перелічує етноелементи, що були складовою Нагайської орди: кипчак, барин, аргун [3]. На наш погляд, половецтво криється в даному переліку не лише за етнонімом «кипчак», а й за етнонімом «аргун». Лексема «аргун» двоелементна: І-й елемент - «ар» («арій»), другий - «гун» (hun, kun - kone - кінь). В сумі ці два елементи дають поняття «кінний воїн» (вершник), що є тотожним значенню лексеми «кумавої», за якою у Анни Комнєн  фігурують «кумани» руських літописів. Етнонім „аргун" можна прочитувати і як „хрещені", якщо перекладати дану лексему з сучасної осетинської. Така трактова етноніму буде виправданою, бо значна частина половців і пічонагів прийняла хрещення. До речі, етнонім „барин" так само з легкістю „прочитується" з сучасної осетинської мови, в якій елемент „бар" виступає  у значенні „воля". Етнонім „барин" несе в собі інформацію „вільні" чи „воляки".
Ряд дослідників віддає перевагу твердженню: нагайці - не чингизиди. Такої точки зору тримається Б.А.Кочекаєв: Едиге - нагайський князь - за походженям не Чингизид, він з племені мангит [5]. В дослідженнях В.В. Трепавлова нагайці теж не Чинзигиди [10]. Б.А.Кочекаєв і Марсель Ахметзянов називають, з - посеред інших у складі Нагайської орди, плем'я мангит, дислокуючи його в землях Башкирстану, течіями річок Кама, Уфа, Дьома, Бєлая. Жодних пояснень хто такі манги вчені не дають.
Мангів (мангитів) «прочитуємо» в І тис. до н.е. в землях Північного Індостану (Пакистан), в регіоні, де привалював лісовий ландшафт, і, як доводять археологи, тривало розчищення площ для заняття землеробством. Манги - каста недоторканих в племені нага. Наги - змієпоклонники, їх тотем кобра [4, с.104]. Чи маємо право поєднувати нагів Північного Індостану І тис. до н.е. з нагайцями ІІ тис. н.е.? Чи проявляє себе ця лексема у якості етноніма в донагайординський період. Мухтар Кул-Мухаммед переконаний, що орду названо Нагайською за традицією: іменем першого правителя. Вчений заявляє, що в джерелах дочингизової епохи ні племені, ні навіть малочисельного роду під назвою «ногай» не зустрічається; згадки про таку країну і такий народ фіксовано на письмі тільки «по миновению епохи Ногай-хана».
Є можливість категоричного заперечення такої оцінки: в етнонімі «піч- о- наги» чітко прочитується основа «наги» . Звідси стає зрозуміло чому літописи експансіонерів (татар) конфлікту 1223 року (битва на Калці) назвуть ще й пічонагами: «А зовуть я татари, а иныи глаголють таурмены, а друзии печенези» [7, с.130]. На наш погляд, етнонім «татари» діяв як назва збірної, конгломерату народів, серед яких були і пічонаги, які увійшли до пасіонаріїв південно-східного етнотериторіального по відношенню до Русі кута. Лексема «тотари» двоелементна: І-й елемент «тот» є буквенно-фонетичним  виразом імені бога Тот. Тот - бог Луни, його вважали старшим сином бога Ра. Піч - о - наги, що залишились, як свідчить Констятнтин Багрянородний, в Заволжі  могли залишатися старовірами, і поклонятися, з-посеред інших богів, Тотові, називаючи Волгу Ра.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Етнічна природу нагайців

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок