Головна Головна -> Реферати українською -> Історія всесвітня -> ДУБРОВНИК І ДАЛМАЦІЯ В Х-ХІ ст.

ДУБРОВНИК І ДАЛМАЦІЯ В Х-ХІ ст.

Назва:
ДУБРОВНИК І ДАЛМАЦІЯ В Х-ХІ ст.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,09 KB
Завантажень:
107
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.3


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
РЕФЕРАТ
На тему:
ДУБРОВНИК
І ДАЛМАЦІЯ В Х-ХІ ст.


Топонім "Далмація " спочатку вживався як назва території від Драча або Бара до Істрії та Дунаю. Інколи його також ви-користовували як синонім іншої назви — "Іллірик", маючи на увазі "Вузьку" Далмацію, до якої відносили Адріатичне узбережжя від гирла річки Дрини на півдні до річки Арії на півночі, в Істрії. Саме таке значення топоніма збереглося за ним дотепер.
Далмація, як і Балканський півострів у цілому, опинилася між Західною і Східною Римськими імперіями, внаслідок чо-го приблизно в середині VII ст. відбувся поділ країни на дві частини — північну і південну, — перша з яких (Римська Далмація) опинилася під владою Риму, а друга — Візантії.
До IX ст. провідним центром Далмації вважався Дубров-ник, але подальша його доля не збігається з долею цієї про-вінції. У переліку міст, які, згідно з розпорядженням візан-тійського імператора Василія І Македонянина (867—886), ма-ли сплачувати данину хорватському жупанові, Дубровник не фігурує. Далмація в 995 р. потрапила під владу Венеції, пізні-ше — під руку хорватських державців, потім — під зверхність Візантії, знову під Венецію, й зрештою увійшла до складу угорського королівства. Дубровник до 1205р. визнавав владу Візантії (з невеликими перервами), протягом 1205—1358 рр. перебував під контролем Венеції, а в 1358—1526 рр. — під захистом і покровительством Угорщини.
Дубровник виник на початку VII ст. поблизу колишнього грецького міста Епідавр, на місці якого пізніше утворилося досить велике римське поселення, зруйноване, як вважають, травунськими сербами. Його жителі, яким пощастило врятуватися, й заснували в декількох кілометрах від старого поселення нове місто (на думку інших дослідників, спочатку утворилося два поселення: слов'янське — Дубровник — у горах, і романське — Рагуза — на невеличкому острові, які згодом злилися в одне). Незабаром до засновників Дубровника приєдналися мешканці навколишніх островів та міста Салони, що також зазнали нападу об'єднаних сил слов'ян та аварів.
Слов'янський та романський елементи співіснували в Дубровнику з перших років його історії. Якийсь час романське начало домінувало, а слов'янське ледве вгадувалося в периферійних галузях життя. Згодом, приблизно з X ст., слов'янська стихія дедалі інтенсивніше проникає в культуру й побут міста, що врешті-решт спричинило практичну "слов'янізацію" Дубровника в XIII ст. Проте з останньої чверті XV ст. тут знову переважає романський елемент.
Прийняття слов'янами християнства, що розпочалося в першій половині IX ст., особливо активного характеру набуває в його другій половині. Воно відбувалося в умовах гострої боротьби східного (візантійського) і західного (римського) обрядів. Співіснування слов'янського і романського елементів у Дубровнику ще більше загострило цю боротьбу, на тривалий час забезпечивши майже рівну присутність у релігійному житті міста як православної, так і католицької церкви.
Розташований між важкодоступними горами та морем, Дубровник постійно відчував потребу в нових теренах, нарощуючи свої володіння за рахунок придбання чи оренди земель у найближчих сусідів — правителів Хуму й Травунії, за яку сплачував щорічну винагороду, що називалася "могорич".
Основним заняттям дубровчан вважалася торгівля, яку вели навіть представники аристократії і яка зрештою зробила Дубровник впливовим чинником економічного життя в масштабах цілого регіону. Перелік товарів, що їх розвозили по всіх усюдах дубровницькі купці, був досить широким і різноманітним. Чималий зиск дубровчанам приносила торгівля сіллю, яку видобували на соляних шахтах у Боснії та Сербії. Вони не гребували й "живим товаром": работоргівлю в Дубровнику було заборонено лише в 1416 р.
Експлуатація соляних шахт, а також місць видобутку інших корисних копалин на сербській та боснійській території давала змогу дубровчанам заробити багато грошей. Велася вона завдяки венеційським кредитам. Однак економічне співробітництво Дубровника і Венеції аж ніяк не свідчило про безхмарність їхніх політичних відносин.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: ДУБРОВНИК І ДАЛМАЦІЯ В Х-ХІ ст.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок