Головна Головна -> Реферати українською -> Історія всесвітня -> Наслідки тридцятилітньої війни для Чеських земель

Наслідки тридцятилітньої війни для Чеських земель

Назва:
Наслідки тридцятилітньої війни для Чеських земель
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,28 KB
Завантажень:
507
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
РЕФЕРАТ
на тему:
Наслідки тридцятилітньої війни для Чеських земель


Фактичне підпорядкування чеських земель Габсбурзькш монархії, яке стало наслід-ком поразки чеського повстання (1620), було узаконене Вестфальським мирним до-говором 1648р. Відтепер вони "довічно"
входили до складу Австрійської імперії, але чеський народ не припинив боротьби за національне визволення.
Ще досить тривалий час населення чеських земель потерпа-ло від руїни та спустошення, що їх завдала Тридцятилітня вій-на. Наслідки війни дійсно були катастрофічними: населення скоротилося на 800 тис. чоловік; з 150 тис. сільських садиб уціліла третина; багато чеських дворян покинули власні має-тки, які зайняли Іноземці. Нові господарі зневажали місцеві традиції та мову, чинили утиски селянам, обкладаючи їх нови-ми поборами та запроваджуючи панщину. Промисловість, ре-месло, торгівля Чехії занепали, а національні скарби розграбува-ли та розвезли по всій Європі. Особливо постраждали від війни та репресій чеські міста, людність яких несла важкий тягар військових податків та примусових позик. Бойові дії поруши-ли торговельні зв'язки чеських земель з іншими країнами, катастрофічне зменшився обіг у внутрішній торгівлі.
Австрійський імператор Фердінанд III (1637—1657) намага-вся поліпшити становище чеських земель. З його згоди Чеський сейм у 1649 р. звільнив на три роки від усіх податків сільських та міських жителів. Урядом запроваджувалася нова система судочинства та поліційної влади в містах, до яких призначалися спеціальні інспектори, які здійснювали контроль за фінансовими витратами.
Сільське населення постраждало не менше, ніж міське. Методи обробітку орної землі за кілька десятиліть не зазнали змін, у чеських землях і надалі переважала орієнтація на рослинництво, зокрема на нові сільськогосподарські культури. Прискорений і масштабніший перехід до модерних способів господарювання в панських маєтках не дістав технічної основи, а визначався насамперед економіко-географічними умовами. Створення більш-менш перспективних господарств не потребувало вигнання селян з їхніх ґрунтів, хоча такі випадки й траплялися. Спустошення цілих областей, спад народжуваності (природне скорочення населення) вже самі собою означали, що земельний фонд вивільнюється. Пани, як правило, не селили нових кріпаків на якісніші ґрунти, а приєднували їх до власного господарства. У середині XVII ст. панські землі в Чехії охоплювали тільки четверту, а в Моравії навіть шосту частину сільськогосподарських угідь.
Панські землі обробляли кріпаки, залежні від панів набагато більше, ніж колись. Селяни втрачали спроможність самостійно приймати рішення та розпоряджатися власною долею. Так, "Оновлений земський устрій" (1627) істотно обмежував свободу кріпаків і дозволяв господарям втручатися в їхнє особисте життя, контролювати всі найважливіші етапи буття селянина від народження до смерті. Головним завданням статуту було знайти та зберегти робочу силу для землевласника. Оскільки чисельність селян після Тридцятилітньої війни значно зменшилася, лещата кріпосної залежності дедалі сильніше стискувалися.
Панщина не регулювалася жодним чином і залежала тільки від потреб поміщицького маєтку. Відповідно до сезонності сільськогосподарських робіт їх тривалість збільшувалася або зменшувалася протягом року, але під час сівби або збирання врожаю переходила розумні межі. Часто в селянина не залишалося часу для обробітку власного наділу. Кріпаки домагалися повернення "старих прав", тобто поліпшення власної долі, щоб жити так, як їхні предки в минулому.
1679 р. у Чехії ознаменувався антифеодальними виступами селян, обурених панським свавіллям. Згодом селянські протести вилилися в справжнє збройне повстання. Один з найзначніших виступів відбувся на півночі Чехії, охопивши згодом майже половину її території, й перекинувся до Моравії. Спершу селяни надсилали імператорові численні клопотання з проханнями полегшити тягар феодальних повинностей. У березні 1680р. видано імператорський патент, який забороняв населенню звертатися до цісаря.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Наслідки тридцятилітньої війни для Чеських земель

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок