Головна Головна -> Реферати українською -> Історія всесвітня -> Демократичні революції та рухи в світі на початку ХХ ст.

Демократичні революції та рухи в світі на початку ХХ ст.

Назва:
Демократичні революції та рухи в світі на початку ХХ ст.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,66 KB
Завантажень:
57
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Демократичні революції та рухи в світі на початку ХХ ст.


Важливість даної теми в загальному курсі «Політичної історії ХХ ст.» насамперед полягає в тому, що вона передбачає аналіз розгортання політичної активності мас, людей найманої праці та союзних їм демократичних сил на етапі монополістичного капіталізму початку ХХ століття.
Це був період загострення протиріч у загальному економічному та соціально-політичному розвитку.
Матеріали навчального посібника «Політична історія XX ст.» КНЕУ та інших рекомендованих джерел розкривають причини, суть та наслідки демократичних революцій і рухів у країнах Європи, Азії, Латинської Америки та Африки. Для більшості європейських країн, де існував парламентаризм і багатопартійність, це був пошук дієвих засобів контролю за суспільством, врегулювання політичних конфліктів мирними засобами, засобами реформ. У країнах із абсолютистською формою правління протиріччя носили гостріший характер і були пов’язані з боротьбою народів цих держав за демократичні перетворення. Для колоніаль-них і залежних країн це була національно-визвольна боротьба, що поєднувалася з боротьбою за демократичні права та свободи.
Найбільшою і першою демократичною революцією доби імперіалізму була революція 1905—1907 років у Росії. З’ясовуючи причини цієї революції, важливо зазначити, що на початку XX ст. Російська імперія продовжувала залишатися останнім островом абсолютизму, в той час як європейські країни розвивалися в напрямку парламентських форм правління та виборності. Зробіть порівняння політичного розвитку більшості європейських країн із політичним розвитком Росії, визначте, які суперечливі тенденції політичного і соціального характеру призвели до кризи самодержавства і спричинили демократичну революцію.
Необхідність обмеження самодержавства, проведення політичних реформ у Росії усвідомлювали представники різних соціальних верств і політичних поглядів, прогресивні державні діячі. Радимо ознайомитися з реформаторською діяльністю С. Ю. Віт-те, П. А. Столипіна та інших державних і політичних діячів кінця ХІХ—початку ст. в книжці «Россия на рубеже веков: политические портреты» (М.: Политиздат, 1991 г.), а з діяльністю В. І. Вер-надського в книжці «Страницы автобиографий В. И. Вернадсь-кого» (М., 1981 г.) та ін.
Безпосередньо події революції в Росії варто простежити за етапами їхнього розвитку, включаючи її початок 9-го січня 1905 р., гостру політичну боротьбу навесні та влітку цього ж року, загальнополітичний страйк у жовтні 1905 p. і кульмінаційний період у грудні 1905 р. Зверніть увагу на особливості російської буржуазної революції, її відмінність від революцій країн Заходу. З’ясуйте, що внесла російська революція нового в рушійні сили, в керівництво, у співвідношення політичних таборів і партій, у форми та методи боротьби. Зосередьтеся на характеристиці класової суті політичних таборів, на оцінці програм політичних партій, які захищали їхні інтереси. В урядовому таборі провідне місце належало чорносотенній партії «Союз русского народа», в ліберально-буржуазному таборі — партії кадетів, а в революційно-демократичному таборі — Російській соціал-демократичній партії (РСДРП).
З’ясувати політичну суть програми кадетів допоможе ознайом-лення з протоколами цієї партії, опублікованими на сторінках журналу «Вопросы истории» №№ 2, 5, 6, 9, 12 за 1990 р. Вони містять цінну наукову інформацію про всі три політичні табори та діяльність основних політичних партій. Важливо розібратися в протиріччях між більшовиками і меншовиками в складі РСДРП із питань стратегії і тактики революції 1905—1907 років у Росії. Свою версію цих протиріч В. І. Ленін дає в книзі «Дві тактики соціал-демократії в демократичній революції».
У демократичному таборі масовою і впливовою, особливо в селянських масах, була партія соціалістів-революціонерів (есерів). Слід простежити еволюцію діяльності цієї партії, від її проголошення в кінці 1901—на початку 1902 р.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Демократичні революції та рухи в світі на початку ХХ ст.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок