Головна Головна -> Реферати українською -> Історія всесвітня -> Лейпцигська битва

Лейпцигська битва

Назва:
Лейпцигська битва
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,36 KB
Завантажень:
80
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Лейпцигска битва
Лейпцигська битва або «битва народів», генеральна битва під Лейпцигом між союзними російськими, пруськими, австрійськими і шведськими військами з наполеонівською армією 4-7 жовтня 1813.
Обстановка і сили сторін напередодні битви
Осінню 1813 три союзних армії (Богемська, Силезька, Північна) зробили наступ на Саксонію з різних напрямів. Крім того, на театр військових дій прибула і Польська армія, до цього що знаходилася в резерві. Наполеон спочатку вирішив, використовуючи перевагу внутрішніх операційних ліній, завдати блискавичних ударів по роз'єднаних арміях коаліції, але обстановка, що швидко міняється, нестачу сил і часу для використання ситуацій, що вигідно складалися примусила його відмовитися від цих планів і зосередити свої війська в районі Лейпцига. Першої до міста з півдня підійшла Богемська армія, а з півночі наближалася Силезька. Битва відбувалася на обширній рівнині перед Лейпцигом, перетненій ріками Ельстер і Плейсою, поточними з півдня на північ. Між ними знаходилася болотиста низина, незручна для рухів військ, і тому місцевість, що фактично ділила на два поля битви. У Наполеона під Лейпцигом виявилося 170 тис. чоловік при 747 знаряддях. 120 тис. він зосередив на півдні проти Богемської армії, а 50 тис. під егідою маршала М. Нея залишив на півночі для протидії Силезької армії. Перед битвою роз'єднані сили союзників становили 195 тис. чоловік при 893 знаряддях (в Богемської - 135 тис., у Силезскої армії - 60 тис.). Наполеон прагнув спочатку розгромити Богемську армію, а потім поодинці розправитися з іншими арміями коаліції. Після гострих суперечок в штабі Богемської армії її сили були розділені на три угрупування. Головний удар по противнику повинна була нанести перша група (84 тис. росіян і прусаків) під командуванням М. Б. Барклая де Толлі з правого берега р. Плейсі.
Битва 4 жовтня
Основні події цього дня сталися на дільниці бойових дій Богемської армії. З ранку російсько-пруські частини Барклая зробили наступ на фронті шириною 8 км і оволоділи низкою пунктів, але, не отримавши підтримки з боку австрійців, вимушені були їх залишити. Наполеон, пересвідчившись в розтягнутому розташуванні Богемської армії, зібрав могутній кавалерійський кулак (8-10 тис. кінноти під командуванням маршала І. Мюрата) і вирішив кинути його на прорив центра «богемців» в районі с. Вахау. Після інтенсивного артилерійського обстрілу позиції союзників із 100 знарядь, о 3 години дня французька кіннота стрімко кинулася уперед, зім'яла передові частини, а інших примусила вишикуватися в оборонне каре. Ця кавалерійська лавина дуже швидко максимально наблизилася до командного пункту союзників. Положення виправив той, що знаходився в конвої Олександра I лейб-ґвардії Козачий полк. У критичний момент лейб-козаки здійснили сміливу атаку з флангу на кінну масу французьких вершників, що зупинило її рушення уперед і дало можливість командуванню, використовуючи підтягнуті резерви, відкинути Мюрата з великими втратами на початкові рубежі. Наполеон не зміг підтримати кавалерійську атаку, що успішно розвивалася, оскільки резервні війська він вимушений був задіяти на флангах, де для французів почала назрівати загрозлива ситуація. У цей час стало вже неможливо використати і частину сил Нея для перекидання їх на південь - вони повністю виявилися втягнутими в запеклі сутички з російсько-пруськими військами Силезької армії. З настанням темряви бій припинився на всіх дільницях. Позиції противників до кінця битви не зазнали кардинальних змін, лише Силезька армія трохи просунулася уперед. Втрати з обох сторін виявилися приблизно рівними - приблизно по 30 тис. Але спад союзників компенсувався прибуттям до Лейпцигу 5 (17) жовтня Північної і Польської армій ( 120 тис.). До військ Наполеона за цей час приєдналося лише 25 тис. солдат.
Продовження битви 6 жовтня
5 (17) жовтня основні сили противників не вступали в бойове зіткнення. У ситуації, що створилася Наполеон ясно розумів доцільність відступу для своєї армії, але через престижні амбіції і політичні міркування (він був не тільки полководець, але і імператор) лише змінив позицію.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Лейпцигська битва

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок