Головна Головна -> Реферати українською -> Історія всесвітня -> Двірські перевороти 18 століття

Двірські перевороти 18 століття

Назва:
Двірські перевороти 18 століття
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
12,24 KB
Завантажень:
183
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Двірські перевороти 18 століття


Воцаріння Катерини відкрило собою двірські перевороти середини XVIII в. У травні 1724 р. у головному храмі Росії - Успенськ соборі Московського кремля - відбулася церемонія коронування чоловіки першого російського імператора. Французький посол Ж.-Ж Кампредон повідомляв у Париж: «Дуже й особливо примітно те, що над царицею зроблений був, проти звичаю, обряд помазання так, що цим вона визнана правителькою і государинею після смерті пануючи, свого чоловіка».
Майже необмежений вплив на Катерину, зовсім не здатну до державної діяльності, робив Меншиков. Його і Катерину зв'язувала давня дружба; на думку багатьох істориків, вони просто потребували допомоги один одного, щоб протистояти своїм ворогам. Меншиков став фактичним правителем Росії.
Царювання Катерини продовжувалося недовго - до своєї смерті 5 травня 1727 р. Це була слабка правителька, що жила, за словами В.О. Ключевского «благополучно і навіть весело, мало займалася справами, розпустила керування».
Боротьба за владу в придворних угрупованнях усе більш розпалювалася. При імператриці була заснована Верховна таємна рада із широкими повноваженнями, що обмежують царську владу (8 лютого 1726 р.), що став свідченням «безпорадності» Катерини 1. Він одержав великі повноваження: рада одержала право призначати вищих чиновників, відати фінансами, керувати діяльністю Сенату, Синоду і колегій. До складу Верховної таємної ради ввійшли А.Д. Меншиков, П.А. Толстой, Г.И. Головкин, Ф.М. Апраксин, А.И. Остерман і найбільш видний представник старої знаті Д.М. Голицин. Визнаючи за радою роль реального уряду країни, варто підкреслити, що він складався при особі імператриці. Самі «верховники» визнавали, що рада є імператорським, оскільки Катерина в ньому «президентство керує», а їхній борг - «токмо Ея величності до полегшення» служити. Верховна таємна рада була чисто «абсолютистським органом» і вів свій родовід від негласних рад Петра 1 - саме в Петра народилася думка про створення невеликого по складу, більш гнучкого, чим Сенат, постійного органа. Його створення відповідало задачі зосередження влади в руках абсолютного монарха. Ту ж ціль переслідувала при Катерині перебудова роботи колегій (скорочення штатів, тенденція до єдиноначальності), місцевого державного апарата. Указом від 15 березня 1727 р. пропонувалися «як надвірні суди, так і всіх зайвих управителів і канцелярії і їхньої контори, камериров і земських комісарів і інших тому подібних зовсім залишити, а покласти всю розправу і суд як і раніше на губернаторів і воєвод». Катерина 1 розпорядилася вивести армійські полки «з вічних квартир» і розселити їхній подгородними слободами. Міра ця, безсумнівно, полегшувала положення селян, оскільки зміст полків лягало, за словами Ключевского, «важким і образливим тягарем» на село; постійно «у солдатів з мужиками» случалися «незгоди».
Найближчою опорою трону з'явилися гвардійські полки, дворянські по складу. Вони представляли ту реальну збройну силу при дворі, що могла сприяти і зведенню на престол, і скиненню царів. Тому правителі всіляко намагалися заручатися підтримкою гвардії, обсипали її знаками уваги і милостями.
Перед смертю імператриця призначила своїм спадкоємцем Петра Олексійовича. Цього призначення вимагали члени Верховної таємної ради, Синоду, президенти колегій, гвардійці. Зокрема А.Д. Меншиков ще в 1726 р. таємно перейшов на сторону сина царевича Олексія, задумавши женити його на своїй дочці. У надії на збереження свого головного положення А.Д. Меншиков не перешкоджав князям Довгоруким і Голицин, коли вони посадили на престол 12-літнього онука Петра 1 (сина царевича Олексія) - Петра 2 (1727-1730). Меншиков задумав женити Петра 2 на своїй дочці. Але його обійшли Довгорукі, що більше процвітали в справах сватовства химерного молодика в короні: Петро 2 зробив пропозицію однієї з княжен Довгоруких. З воцарінням Петра Олексійовича Меншиков зумів стати єдиним опікуном хлопчика-імператора і, по - істоті, регентом держави. Однак незабаром князь важко занедужав, чим не сповільнили скористатися його недавні соратники, а тепер вороги, незадоволені надзвичайним посиленням влади Меншикова, - у першу чергу, Остерман і Долгоруковы.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему: Двірські перевороти 18 століття

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок