Головна Головна -> Реферати українською -> Історія всесвітня -> КУЛЬТУРНО-ПРОСВІТНИЦЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ МОЛОЧАНСЬКОГО МЕНОНІТСЬКОГО УЧИТЕЛЬСЬКОГО ТОВАРИСТВА НА ПОЧАТКУ ХХ ст.

КУЛЬТУРНО-ПРОСВІТНИЦЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ МОЛОЧАНСЬКОГО МЕНОНІТСЬКОГО УЧИТЕЛЬСЬКОГО ТОВАРИСТВА НА ПОЧАТКУ ХХ ст.

Назва:
КУЛЬТУРНО-ПРОСВІТНИЦЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ МОЛОЧАНСЬКОГО МЕНОНІТСЬКОГО УЧИТЕЛЬСЬКОГО ТОВАРИСТВА НА ПОЧАТКУ ХХ ст.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,36 KB
Завантажень:
342
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
О. Є. Берестень
КУЛЬТУРНО-ПРОСВІТНИЦЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ МОЛОЧАНСЬКОГО МЕНОНІТСЬКОГО УЧИТЕЛЬСЬКОГО ТОВАРИСТВА НА ПОЧАТКУ ХХ ст.
Шкільна освіта менонітської громади Півдня України завжди викликала великий інтерес у дослідників як унікальний феномен збереження національних і культурних особливостей цієї групи населення. Дуже багато історичних подій впливали на становлення і розвиток системи початкової освіти менонітів. На початку ХХ ст. вирішальною подією в цьому довготривалому й складному процесі став "Маніфест 17 жовтня" 1905 року, який, поряд з іншими свободами, проголосив рівність усіх громадян Російської імперії незалежно від національності та віросповідання [1.-С.754]. Політичне, національне та культурне пробудження німецькомовного населення нашого регіону призвело до виникнення Молочанського менонітського учительського товариства, роль якого у підвищенні рівня вчителів менонітських початкових і середніх шкіл важко переоцінити.
В останні десятиліття ХХ ст. діяльність шкільних менонітських установ стала предметом дослідження відомих учених. Так В. Зюсса особливо зосередився на вивченні останнього періоду діяльності Молочанської менонітської шкільної ради [2]. Автор окремо зупинився на оцінюванні діяльності голів ради, підкреслюючи залежність авторитету організації від особистих рис її керівників [2.-С.124]. Велику увагу автор також приділив висвітленню характеру відносин Молочанської менонітської учительської ради з офіційною владою, яка залежно від політики царського уряду завдяки своїм наказам чи розпорядженням обмежувала або сприяла діяльності ради [2.-С.122,125,126]. Про пробудження Молочанської менонітської учительської ради на початку 1906 р. від "вимушеної пасивності" згадував у своїй комплексній монографії Д. Брандес [3]. Проте він пов'язав цю "пасивність" з "надмірним пристосуванням" організації до русифікаторської політики уряду кінця ХІХ ст. [3.-S.324]. Детально досліджена була система початкової та середньої освіти менонітів Півдня України в монументальній роботі Н. Крекера [4], який зробив унікальну систематизацію даних стосовно кількості учнів, прізвищ учителів і років їхньої діяльності в менонітських навчальних закладах [4.-S. 168,182]. Проте він не згадав про внесок Молочанського менонітського учительського товариства у становлення шкільних навчальних закладів менонітів. Дж.Б. Тевс як представник теософського напряму вивчення історії менонітів Півдня України негативно оцінив роботу Молочанського менонітського учительського товариства, оскільки його діяльність мала занадто світський характер [5.-Р.55].
Як бачимо, багатогранна діяльність Молочанського менонітського учительського товариства не була висвітлена згаданими вище авторами, тому мета нашого дослідження - дослідити деякі аспекти роботи даної організації, які залишилися поза увагою вчених: створення бібліотек, пенсійне забезпечення вчителів, реформування системи початкової та середньої освіти тощо.
Традиційно у менонітських колоніях значне місце у суспільній структурі й церковній парафії займали вчителі, які, як правило, були проповідниками місцевих общин. Ще починаючи з реформи шкільної освіти І. Корнієса велике значення надавалося підвищенню не тільки рівня освіти вчителів менонітських шкіл, але й вдосконаленню їхніх методичних навиків. З цією метою була організована ціла низка громадських організацій учителів у менонітських колоніях Півдня України. У цій сфері лідерами були материнські колонії Хортиці та Молочної.
Оскільки система початкової освіти була складовою частиною релігійного виховання колоністів, то діяльність організацій учителів контролювалася церковними органами - передусім Молочанською Церковною Радою, до складу якої входили церковні старшини й проповідники менонітських конгрегацій. У разі активного співробітництва з місцевими общинами й організаціями вчителів вони визначали розвиток системи початкової та середньої освіти в колоніях і здійснювали розробку перспективних шляхів її вдосконалення. Звичайно, церковні лідери впливали на процес становлення перших організацій учителів.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: КУЛЬТУРНО-ПРОСВІТНИЦЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ МОЛОЧАНСЬКОГО МЕНОНІТСЬКОГО УЧИТЕЛЬСЬКОГО ТОВАРИСТВА НА ПОЧАТКУ ХХ ст.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок