Головна Головна -> Реферати українською -> Історія всесвітня -> Джерела та історіографія проблеми дослідження Історії Росії

Джерела та історіографія проблеми дослідження Історії Росії

Назва:
Джерела та історіографія проблеми дослідження Історії Росії
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
16,90 KB
Завантажень:
251
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 
Джерела та історіографія проблеми дослідження.
Історії Росії присвячено чимало праць, які вийшли як на теренах пострадянського простору так і за кордоном, вони різні за жанром та проблематикою. Спроби осмислити проблему татарської спадщини робили істориками, археологами, етнологами та іншими вченими гуманітарних галузей. Широким є спектр видань від публіцистичних праць до узагальнюючих праць та монографій. Однак до сьогодні немає узагальнюючої праці з даної проблематики, що визначає доцільність нашого дослідження.
Підходячи до вивчення даної проблеми слід зазначити, що основна маса джерел по історії Росії XV-XVI вже опублікована.
Для дослідження проблеми татар в російській історії важливе значення для нас мають літописи, документи законодавчого характеру.
Відображення подій XV-XVIст. На теренах Євразії ми знаходимо у повідомленнях європейських дипломатів, мандрівників з позиції стороннього, неупередженого спостерігача. Однак при використанні даних джерел слід пам’ятати, що вони відрізняються традиційною неуважністю і неточністю при передачі етнополінімів, а також фрагментарністю даних.
У никонівському літописі ми знаходимо свідчення про перші походи татаро-монголів на Русь, про оборону Києва: «У тому ж році (1240р.) пройшов Батий під місто Київ із величезною кількістю воїнів і оточив місто. Облягла його сила татарська, і неможливо було нікому з міста вийти, ні в місто ввійти.
І не можна чути в місті один одного від скрипіння возів, ревіння верблюдів, від звуків труб і органів, від іржання стад кінських і від крику та галасу незчисленної кількості людей. І вся земля була переповнена татарами» [6; с. 63-64]. Свідчення з Никонівського літопису дають нам можливість простежити хід і характер нападів монголо-татар на Київську Русь.
Автор книги «Історія монголів» Плано Карпіні Джованні подає нам наступні свідчення: «… Вони ні з чим не укладають миру, за винятком тих, які підкоряються їм; бо мають від Чінгісхана наказ підкоряти собі всі народи, коли можна. І ось чого вони від них вимагають: ходити з ними, коли їм завгодно на війну проти всіх і давати десятину від усього – як для людей, так і речей. Відрахувавши десять беруть одного. Те саме роблять із дівчатами, яких відводять на свою землю і тримають їх для послуг. Решту, переписавши, признають за звичаєм. Але, коли мають над ними повну владу, то ніколи не виконують даних обіцянок, а вишукують всілякі способи, щоб порушити їх [6; с.65]. із книги П. Карпіні ми дізнаємось про деспотичний лад монголо-татарської держави і жорстоке ставлення до підкорених народів.
Монах Псковського Єлмазарового монастиря у «Послание Василию ІІІ» писав: «… тобі пресвітлому і всемогутньому государю великому князю, православному християнському царю і владиці всього…» [4; с.19]. Філофей обґрунтував інститут сильної князівської влади, який спирався на православну церкву і мав сакральний характер.
Важливе значення для висвітлення нашої проблеми мають мемуари іноземних авторів XVI – першої половини XVIIст. Вони певною мірою доповнюють літописні свідчення.
Сигізмунд Герберштейн відомий німецький дипломат, який у XVI ст.. був направлений послом в Москву від імператора Священної Римської імперії Максиміліана І. написав «Записки о Моковитских делах» в них він зазначав: «Великі князі володимирські і московські до самого нинішнього князя Василія завжди залишались в вірності і покорі даній татарським государям» [10; с. 255]. Деспотично-тиранічне ставлення татар до руських князів давало їм можливість тримати їх в покорі останні ж використовували таке ставлення до своїх підданих. Однак після занепаду Золотої Орди зміцніла Московія використовувала таку модель відносин до татарських держав.
У записках С. Герберштейна є багато свідчень про соціально-економічні, політичні відносини, побут й безправне становище народних мас у Московській державі. Зокрема, він з подивом писав, що московіти обожнюють Василя ІІІ, вважають великою московського князя «обранцем божої волі». «Його влада над підданими перевищує владу всіх монархів світу», - зазначав С.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 Реферат на тему: Джерела та історіографія проблеми дослідження Історії Росії

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок