Загрузка...
Головна Головна -> Реферати українською -> Історія всесвітня -> Англія в ХІІІ – ХV століттях. Створення в Англії станової монархії

Загрузка...

Англія в ХІІІ – ХV століттях. Створення в Англії станової монархії

Назва:
Англія в ХІІІ – ХV століттях. Створення в Англії станової монархії
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,98 KB
Завантажень:
391
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.5
Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Англія в ХІІІ – ХV століттях. Створення в Англії станової монархії


Англійський парламент.
У ХІІІ ст. в Англії склалась сильна центральна влада, яку підтримували рицарі, міста і вільні селяни. Королі намагалися зберегти рівновагу сил, що склалася в країні.
У час правління Іоанна Безземельного (1199 – 1216 рр.), молодшого сина Генріха ІІ, відбулось порушення рівноваги.
Король вів невдалу війну проти Франції. На неї витрачалось багато коштів. Англія втратила Нормандію, Анжу, Турень, частину Пуату. Це викликало невдоволення в країні. Посилилась опозиція баронів проти короля, до якої примкнули нижчі верстви феодалів і городяни Лондона, невдоволені великими податками.
А тут ще стався конфлікт короля з папою Іннокентієм ІІІ через призначення архієпископа Кентерберійського і папа відлучив короля від церкви, заборонив проводити богослужіння по всій країні. Наляканий король визнав себе васалом і зобов‘язався виплачувати папі щорічно 1000 марок сріблом (“денарій св. Петра”).
Влітку 1215 р. вибухнуло повстання, яке очолили барони. Іоан Безземельний змушений був піти на поступки і підписати документ з 63 статей, що одержав назву Великої хартії вольностей. Це була по-суті конституція феодальної монархії. Найбільше були відображені інтереси баронів, менше – рицарів і городян. Король обіцяв не порушувати привілеїв і не брати плати з феодалів. Був підтверджений склад Великої ради королівтва, в який входили, в основному, барони і прелати. Тільки із згоди цієї ради король міг одержати кошти.
Церква зберігала свободу виборів і право апеляції до папи. Цей документ підтверджував і привілеї баронів. У ст. 34 відмінялось право рицарів і фрігольдерів передавати свої судові претензії у королівський суд. Тепер їх судити повинен був лише сеньйор. Це посилювало баронів і послаблювало королів. Баронів же могли судити лише рівні їм пери. Значить королівський суд втрачав своє колишнє значення.
Ст. 61 передбачала заколот баронів проти короля, якщо він не виконував хартію. І це було б законно, як і феодальна війна проти короля.
Словом, цей документ обмежував владу короля. Прогресивне значення мали статті щодо міст і торгівлі, бо там підтверджувались дані раніше вольності і привілеї, зокрема, Лондона. Встановлювалась єдність мір, ваги, право вільного пересування по суші й морі. Хартія надавала право іноземним купцям вільно в‘їжджати в Англію і торгувати тут. Англійським купцям це було невигідно, бо вони не витримували конкуренції.
Вільні люди (фрігольдери) одержали захист від зловживань королівських чиновників, від надмірних штрафів. Селяни одержували недоторканість їх фрігольдів. Про вілланів говорила лише стаття 20-а, що забороняла забирати знаряддя праці по суду.
Велика хартія вольностей забезпечувала інтереси великих баронів, але разом з тим мала прогресивне значення, бо виражала прагнення всього панівного класу. Крім того вона містила гарантії прав особистості, правда вони поширювались лише на вільних людей, але були записані ще в ХІІІ ст.!
Іоанн Безземельний не збирався її виконувати і барони почали готуватися до війни. Але у 1216 р. Іоанн помер, а регенти при малолітньому королі Генріху ІІІ підтвердили хартію.
Коли Генріх ІІІ став дорослим, виникла нова політична криза. Щоб бути незалежним від англійських баронів, він роздавав землі французам, що були у почті його дружини-француженки. Міста були незадоволені податками.
Приводом для виступу баронів стало те, що король зажадав від баронів третину їх прибутків, щоб його син Генріх завоював сицилійську корону. Озброєні барони з‘явились у палаці і зажадали видалення французів і проведення реорм. У 1258 р. барони зібрались в Оксфорді на з‘їзд, названий “шаленим парламентом”, і виробили нову конституцію “Оксфордські провізії”, що стверджувала режим баронської олігархії в країні. Вся влада передавалась 15-ти баронам, без згоди яких король не міг прийняти жодного рішення.
Була створена ще одна комісія з 24 чоловік, якій було доручено провести дальші політичні реформи.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему: Англія в ХІІІ – ХV століттях. Створення в Англії станової монархії

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок