Головна Головна -> Реферати українською -> Історія всесвітня -> ЕРАЗМ РОТТЕРДАМСЬКИЙ, МАРТІН ЛЮТЕР ТА ЇХ ПОЛЕМІКА З ПИТАННЯ ПРО СВОБОДУ ВОЛІ

ЕРАЗМ РОТТЕРДАМСЬКИЙ, МАРТІН ЛЮТЕР ТА ЇХ ПОЛЕМІКА З ПИТАННЯ ПРО СВОБОДУ ВОЛІ

Назва:
ЕРАЗМ РОТТЕРДАМСЬКИЙ, МАРТІН ЛЮТЕР ТА ЇХ ПОЛЕМІКА З ПИТАННЯ ПРО СВОБОДУ ВОЛІ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
13,91 KB
Завантажень:
57
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
УДК 94(430):"13/14"
Н. В. Год
ЕРАЗМ РОТТЕРДАМСЬКИЙ, МАРТІН ЛЮТЕР ТА ЇХ ПОЛЕМІКА З ПИТАННЯ ПРО СВОБОДУ ВОЛІ
Статтю присвячено полеміці гуманіста Еразма Роттердамського і теолога Мартіна Лютера у 15241526 рр. Розглядаються позиції обох опонентів стосовно питання свободи волі. Доведено, що в цьому питанні була принципова різниця між гуманізмом та Реформацією.
Ключові слова: Еразм Роттердамський, Мартін Лютер, теологія, свобода, гуманізм, Реформація
Епоха Відродження здавна була об'єктом пильної уваги істориків, філософів, культурологів і фахівців інших галузей гуманітарних знань. Вона і сьогодні викликає жвавий інтерес, бо співзвучна сучасним тенденціям суспільного життя - гуманізації, демократизації, створення умов для всебічного розвитку особистості.
Творчість Еразма Роттердамського віддзеркалила багато граней історії XVI століття, еволюцію гуманістичної думки, її регіональні особливості, підтвердила роль людини в підготовці реформ освіти та культури. Одним із аспектів просвітницької діяльності Роттерамця була його полеміка з лідером реформаційного руху Мартіном Лютером і загалом позиція щодо Реформації. Дослідження даного питання дозволяє краще зрозуміти історичну роль ренесансного гуманізму, специфіку його "північного" варіанту, драматичний шлях ідей видатного мислителя епохи європейського Відродження.
В історіографії досліджувана проблема вивчалася Е.В. Кольсом, Й. Хейзінгою, Ж.-К. Марголеном, В. Соколовим, М. Батайоном, М. Сміріним, А. Неміловим. Певною мірою її торкнулися Б. Володарський і Н. Ревуненкова (статті про взаємовідносини Еразма з У. фон Гуттеном і Ж. Кальвіном). Цінні відомості представлені в коментарях Ю. Когана до творів Еразма "Зброя християнського воїна", "Діатриба, або Роздуми про свободу волі" та інших. Мета даної статті - глибоко проаналізувати зміст полеміки Еразма Роттердамського та Мартіна Лютера з приводу свободи волі - одного з найактуальніших питань тогочасної ідейно-релігійної боротьби.
Для її розуміння необхідно розглянути ідейні позиції мислителів, виокремити їх особистісні риси, проаналізувати взаємовідносини до оприлюднення твору, який започаткував напружену боротьбу з питань свободи волі - "Діатриба, або Роздуми про свободу волі" (1524). Із самого початку зазначимо, що їх біографії були різними: Еразм, формально залишаючись монахом, насправді жив світським життям, занурившись у наукові заняття. Лютер, син гірчичника, здобув університетську освіту (магістр філософії), постригся в монахи, згодом здобув ступінь доктора богослов'я. Утім, монастирське життя також не задовольняло мислителя. Це відбилося на його реформаторських проектах, за якими інститут чернецтва скасовувався. Еразм і Лютер відрізнялися один від одного і зовнішньо, і внутрішньо: перший - маленький на зріст, худо- рлявий, аскетичного вигляду; другий - із простуватим обличчям (виходець із народу), грубуватою мовою, енергійний. Еразм - справжній вчений, теолог, філософ, знавець багатьох гуманітарних наук. Лютер - лідер із виразною харизмою, ідеолог, очільник реформаційного руху, засновник протестантської церкви. То - гочасні художники - К. Массейс, А. Дюрер, Г. Гольбейн-молодший залишили чимало чудових портретів Роттердамця. На медалі з портретом Еразма, створеній К. Массейсом, уміщено такі слова римського бога Терміна: "Cedo nulli" ("Нікому не поступаюсь"). їх можна вважати індивідуальним девізом (motto) гуманіста. Відразу ж пригадується лютерівське "На тому стою і не можу інакше". Обидві видатні постаті епохи мали й дещо спільне - були непоступливими, упертими, незалежними особистостями, вірними своїм поглядам.
Розгляд ідейних позицій Еразма Роттердамського варто розпочати з побіжного аналізу трактату "Зброя християнського воїна" - етапного твору, в якому він уперше в цілісному вигляді виклав "філософію Христа". "Зброя." була написана в 1501 році, після завершення перебування гуманіста в Англії, де він зустрів однодумців із оксфордського гуртка інтелектуалів - Д. Колета, Т. Мора та інших. Саме тоді народжувався "християнський гуманізм", доктрина Північного Відродження, в якій досяг повноти синтез античної культурної традиції з християнством.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Реферат на тему: ЕРАЗМ РОТТЕРДАМСЬКИЙ, МАРТІН ЛЮТЕР ТА ЇХ ПОЛЕМІКА З ПИТАННЯ ПРО СВОБОДУ ВОЛІ

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок