Головна Головна -> Реферати українською -> Історія всесвітня -> ЕКОНОМІЧНІ ТА ПОЛІТИЧНІ ЗДОБУТКИ (ПЕРША ПОЛОВИНА XV ст.). АКТУАЛІЗАЦІЯ ОСМАНСЬКОЇ ЗАГРОЗИ.ДУБРОВНИЦЬКО- ДАЛМАТИНСЬКЕ ЛІТЕРАТУРНЕ ВІДРОДЖЕННЯ.

ЕКОНОМІЧНІ ТА ПОЛІТИЧНІ ЗДОБУТКИ (ПЕРША ПОЛОВИНА XV ст.). АКТУАЛІЗАЦІЯ ОСМАНСЬКОЇ ЗАГРОЗИ.ДУБРОВНИЦЬКО- ДАЛМАТИНСЬКЕ ЛІТЕРАТУРНЕ ВІДРОДЖЕННЯ.

Назва:
ЕКОНОМІЧНІ ТА ПОЛІТИЧНІ ЗДОБУТКИ (ПЕРША ПОЛОВИНА XV ст.). АКТУАЛІЗАЦІЯ ОСМАНСЬКОЇ ЗАГРОЗИ.ДУБРОВНИЦЬКО- ДАЛМАТИНСЬКЕ ЛІТЕРАТУРНЕ ВІДРОДЖЕННЯ.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,12 KB
Завантажень:
408
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
РЕФЕРАТ
На тему:
ЕКОНОМІЧНІ ТА ПОЛІТИЧНІ ЗДОБУТКИ (ПЕРША ПОЛОВИНА XV ст.). АКТУАЛІЗАЦІЯ ОСМАНСЬКОЇ ЗАГРОЗИ.
ДУБРОВНИЦЬКО- ДАЛМАТИНСЬКЕ ЛІТЕРАТУРНЕ ВІДРОДЖЕННЯ.


ЕКОНОМІЧНІ ТА ПОЛІТИЧНІ
ЗДОБУТКИ (ПЕРША ПОЛОВИНА XV ст.).
АКТУАЛІЗАЦІЯ ОСМАНСЬКОЇ
ЗАГРОЗИ
___________________________________________________________
Кінець XIV — початок XV ст. Принесли Дубровнику нові територіальні здобутки.
Спочатку боснійський король Остоя, намагаючись покрити витрати, пов'язані з боротьбою за престол та з опором Угорщині, продав дубровчанам землі від Петрова Села до Стона, що дало змогу їм установити зв'язок суходолом з маєтностями на півострові Пелешац (1399). Згодом угорський король Сигізмунд подарував Дубровнику острови Корчулу, Хвар і Брач (1413-1417), однак дубровчани не змогли їх втримати через відчайдушний спротив жителів Корчули. У 1419 р. Республіка Святого Влаха придбала Східне Конавле у воєводи Сандаля Хранича, а в 1426 р. до складу Дубровника увійшло й Західне Конавле з Цавтатом. Його продав місту Радослав Павлович. Після цього Дубровник більше не розширював свої володіння ані на суходолі, ані на морі.
У цей час Дубровник сягнув вершини свого економічного та політичного розвитку, висунувшись на перші позиції в галузі торгівлі не тільки в басейні Середземного моря, а й за його межами (Близький Схід, Іран, Індія тощо). Основна гордість дубровчан — флот — налічував у цей період до 300 кораблів, що давало змогу Дубровнику успішно конкурувати з провідними морськими державами Європи. Населення міста збільшилося до 40 тис. чоловік (без мешканців передмість). Про фінансово-економічні можливості Дубровника промовисто свідчить той факт, що його постійний резерв становив понад 7 млн. червінців.
Завершилося формування державного устрою (Дубровник належав до аристократичних республік) та системи управління. Остаточно сформувалася законодавча база політичного та економічного життя міста; за рівнем правового забезпечення життєдіяльності Дубровник посідав одне з перших місць серед найрозвиненіших держав Європи. Високого ступеня розвитку набула система міського господарства: функціонував водогін, забудова здійснювалася згідно з єдиним планом розвитку міста, працювали лікарні, аптеки, притулки для хворих і злидарів тощо. У 1463 р. проведено перепис населення (як міського, так і сільського), котрий вважається одним із перших не лише на Балканах, айв усій середньовічній Європі.
В соціальному відношенні населення Дубровника поділялося натри групи: "властела" (або "благородні" — "нобілес"), громадяни та люди. До першої групи належали переважно особи італійського походження. Вони помітно вирізнялися серед інших жителів міста-республіки як зовнішнім виглядом, освітою та багатством, так і своїми функціями в суспільно-політичному житті: саме вони виконували всі важливі управлінські роботи, обіймали керівні посади, вирішували ключові питання.
Громадяни ("популіс") були особисто вільні й так само, як і властела, торгували й займалися ремеслами, але не брали участі в управлінні. Вони мали право носити зброю. На відміну від властели, громадяни сплачували податки і виконували обов'язкові роботи. Багатство деяких громадян навіть перевищувало майно властели.
Селян і поселенців називали людьми ("вілані"). Чимало з них були особисто вільними, інші належали до кріпаків властели. Для того, щоб прогодувати себе та сім'ю, "вільні" мусили брати землю в оренду, через це їх інколи називали "колоні".
Земля в Дубровнику належала властелі або міській громаді. В міру розвитку товарно-грошових відносин, власниками землі дедалі частіше ставали багаті громадяни, які скуповували її у збіднілих властельських родів.
Окрему невеличку групу складали в Дубровнику пастухи, котрих називали "морлаками". Вони здебільшого належали до однієї етнічної групи — слов'ян із материкової частини Сербії.
Раби, яких у Дубровнику було багато, не входили до жодної соціальної верстви й не мали ані соціальних, ані економічних прав.
Чинники негативного характеру, які зрештою призвели до суттєвого погіршення становища дубровчан і далматинців, накопичувались з середини XV ст.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: ЕКОНОМІЧНІ ТА ПОЛІТИЧНІ ЗДОБУТКИ (ПЕРША ПОЛОВИНА XV ст.). АКТУАЛІЗАЦІЯ ОСМАНСЬКОЇ ЗАГРОЗИ.ДУБРОВНИЦЬКО- ДАЛМАТИНСЬКЕ ЛІТЕРАТУРНЕ ВІДРОДЖЕННЯ.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок