Головна Головна -> Реферати українською -> Історія всесвітня -> В. М. ЕЛЛАН-БЛАКИТНИЙ: ШЛЯХ ДО БІЛЬШОВИЗМУ

В. М. ЕЛЛАН-БЛАКИТНИЙ: ШЛЯХ ДО БІЛЬШОВИЗМУ

Назва:
В. М. ЕЛЛАН-БЛАКИТНИЙ: ШЛЯХ ДО БІЛЬШОВИЗМУ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
13,17 KB
Завантажень:
170
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
П. І. Мяло
В. М. ЕЛЛАН-БЛАКИТНИЙ: ШЛЯХ ДО БІЛЬШОВИЗМУ
Історія України початку ХХ ст. була складною і суперечливою. Революційна доба 1917-1920 рр. стала періодом, коли різні політичні сили запропонували українському суспільству певні моделі подальшого поступу та вступили в жорстку боротьбу між собою за право реалізації власної альтернативи.
Найбільш вірогідними варіантами подальшого розвитку були або будівництво незалежної української держави, або автономія у складі Росії.
Прихильником останньої моделі розвитку була партія лівих есерів та створена на її основі партія боротьбистів, яка зіграла одну з ключових ролей в період визвольних змагань українського народу.
Лідери цієї партії були переважним чином молодими людьми, яким забракло знань та практичного досвіду, і вони врешті-решт змушені були піти на поступки більшовикам.
Але це не є повністю провиною боротьбистів, оскільки брак політичного досвіду був притаманний всьому тогочасному українському політикуму. За образним висловлюванням зарубіжного дослідника М. Прокопа, всі українські політичні партії увійшли в революцію фактично в пелюшках [1, с.68].
Головною причиною цього негативного явища було знаходження України у складі інших держав. Як зазначалося в меморандумі УКП (боротьбистів) процес створення українських партій у дореволюційну добу штучно гальмувався, оскільки відбувалося постійне "выкачивание средств центром, естественная утечка активных революционных элементов в российские революционные партии. Происходила задержка, замедление в неизбежном развитии Украинских социалистических партий в их выходе на арену активного руководства революционным движением" [2, арк.16].
Після краху російської монархії на Україні постала потреба в створенні нової еліти, яка б діяла на принципіально іншій основі та могла б дати чіткі та зрозумілі відповіді на нагальні виклики суспільства - вирішення соціально-економічних та національних проблем. Цим скористалися більшовики, які свідомо використовували селянське та національне питання для того, щоб спочатку захопити, а потім утримати владу [3, с.257].
Саме завдяки своїм радикальним та популістським гаслам, більшовики отримали підтримку більшості населення. Розпочалося формування більшовицької еліти.
Але її створення ускладнювалося, оскільки "процес її формування відбувався в надзвичайних умовах громадянської війни, бага- тополюсної та багатовекторної боротьби за владу між різними політичним силами" [4, с.5].
Ситуація ускладнювалась і тим, що більшовики майже не мали своїх перевірених кадрів на Україні з одного боку, а з іншого вкрай недовірливо ставилися до всіх місцевих громадсько-політичних діячів. Знадобилося декілька нищівних поразок, щоб вони змінили своє ставлення та почали враховувати специфіку України. Одним з головних джерел формування більшовицької еліти були вихідці з інших політичних партій.
В даній статті автор розглядає початок громадсько-політичної діяльності В. Еллан-Блакитного, одного з яскравих представників нової української еліти, яка почала народжуватися в революційну добу. В. Еллан-Блакитний належав до нової генерації політиків, які за влучним висловом В.Кафарського мали "Комуністичний маніфест" в одній кишені й "Кобзар" у другій" [5, с.99].
Останнім часом все більшого поширення в вітчизняній історіографії доби національно-визвольних змагань набуває історико- біографічний жанр, який дозволяє на основі життєписів окремих осіб, які відігравали важливу роль в політичному житті України першій чверті ХХ ст., з'ясувати різні аспекти взаємовідносин між Україною та більшовицьким центром, існування українських політичних партій, дати аналіз альтернативам, які висунула революційна доба.
Протягом останніх років були видані політичні біографії М. Скрипника, М. Шаповала, О. Шумського та ін. [6; 7; 8].
Але до сих пір не написана жодна монографія, яка б висвітлювала громадсько-політичну діяльність В. Еллан-Блакитного.
Між тим, всебічне вивчення і витлумачення його громадсько- політичної діяльності дозволить глибше зрозуміти характер національно-визвольного руху в Україні ХХ століття та його окремих напрямів.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Реферат на тему: В. М. ЕЛЛАН-БЛАКИТНИЙ: ШЛЯХ ДО БІЛЬШОВИЗМУ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок