Загрузка...
Головна Головна -> Реферати українською -> Історія всесвітня -> ЗЕМЛЕРОБСТВО МАЙЯ ПОСТКЛАСИЧНОГО ПЕРІОДУ (Х-Х ст.): ЕКОЛОГІЧНИЙ АСПЕКТ

Загрузка...

ЗЕМЛЕРОБСТВО МАЙЯ ПОСТКЛАСИЧНОГО ПЕРІОДУ (Х-Х ст.): ЕКОЛОГІЧНИЙ АСПЕКТ

Назва:
ЗЕМЛЕРОБСТВО МАЙЯ ПОСТКЛАСИЧНОГО ПЕРІОДУ (Х-Х ст.): ЕКОЛОГІЧНИЙ АСПЕКТ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,67 KB
Завантажень:
191
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
К.В. Мальшина
ЗЕМЛЕРОБСТВО МАЙЯ ПОСТКЛАСИЧНОГО ПЕРІОДУ (Х-Х ст.): ЕКОЛОГІЧНИЙ АСПЕКТ
Загальноприйнятою точкою зору є твердження про те, що чим нижче рівень розвитку суспільства, тим більше це суспільство залежить від природно-кліматичних умов. Цивілізація майя розвивалася у період пізнього неоліту, і географічний чинник визначив весь комплекс матеріальної культури та його особливості. Вивчення екологічного аспекту економіки посткласичної цивілізації майя є необхідним завданням для подальшого дослідження і виявлення її специфіки.
Вже у першій половині ХХ ст. проблеми впливу географічного фактору на розвиток майяської цивілізації торкалися відомі американські спеціалісти - прибічники теорії винятковості цивілізації майя (А.Тоззер, С.Морлі, Г.Спінден, Г.Уіллі,Б.Брейнерд, К.Керам, Ч.Галленкамп [1-6]), а також мексиканські (А.Бартра, А.Рус Луілльє [7-8]) та російські історики (Ю.В.Кнорозов, Р.В.Кінжалов - у вступних статтях до публікацій джерел [9-10]). Але питання розвитку і структури економіки майя у той час ще не стали головним предметом дискусій. У період з 1960 р. до середини 1980-х рр. система життєзабезпечення майя вперше привертає пильну увагу дослідників. Головним питанням стає відповідність мільпового (тобто підсічно-вогневого) землеробства величезній чисельності та щільності населення, висловлюється думка про паралелі між давніми цивілізаціями Месопотамії, Єгипту та Центральної Америки (Р.М.Адамс, В.І.Гуляєв, Р.В.Кінжалов [11-13]). З середини 1980- х рр. загальна тенденція зростання уваги до екологічних проблем у світі призвела до широкого наукового інтересу відносно вирішення подібних проблем у минулому. Тому левова частка публікацій кінця 1980-х-1990-х років з історії майяської цівілізації присвячена саме природним ресурсам її життєзабезпечення [14-18]. На основі новітніх даних сьогодні створені деякі узагальнюючи праці з історії торгівлі [14], землеробства [18], демографії [15; 19]. Однією з найбільш знакових робіт можна назвити монографію Р.Шерера, де узагальнені дані, які мають науковці на сьогодні [20]. Однак у сучасній українській історіографії розробок з цієї проблематики поки що не існує.
Юкатан - це величезний півострів, значна частина якого оточена водами Карибського моря. Його природа дуже різноманітна, в ній існуванням особливих екологічних ніш у різних геолого- кліматичних умовах. Протягом всього існування населення на півострові клімат неодноразово змінювався, що істотно позначалося на економічних умовах розвитку цивілізації. Наприклад, вологі умови виникають у 300 - 800 р. н.е. [21.-Р.48-49; 22.-Р.262-263], що історично збігається з розквітом класичної цивілізації майя. Найжорстокіша посуха, що, за оцінками фахівців, була "одним із найсуворіших кліматичних відхилень за останні 10 тисяч років" [23], стала рубежем між класичним і посткласичним періодом. Посткласичний період характеризувався зростанням вологості клімату, яка періодично змінювалася посухами [21.-Р.49]. Геологічна структура Юкатана відзначається унікальними та вкрай різноманітними ґрунтами. Різниця в кліматичних і ґрунтових умовах, на думку автора, призвела до вузького районування і визначила застосування різноманітних комплексів агрономічних методів.
Протягом багатьох десятиріч в науці панували традиційні погляди, засновані на єдиному письмовому свідоцтві Ланди [9.-С.145], що майя для продовольчого забезпечення використовували тільки екстенсивне "мільпове" землеробство, при якому після випалювання лісу ділянки обробляли короткий (біля 4 років) період і залишали під паром [24.-Р.42]. При такій системі в господарському обігу знаходилася одна третина землі. А тому мільпова система займала широкі площі обжитої території, але не могла підтримувати щільні концентрації населення.
Як свідчить сучасна наука, найбільш древні цивілізації в Старому і Новому Світі створювали системи життєзабезпечення, що були набагато інтенсивнішими і продуктивнішими [25.-Р.307-326; 26.-65-77]. Тому древні майя виглядали як аномальне явище: високі досягнення цивілізації при досить примітивній сільськогосподарській практиці.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему: ЗЕМЛЕРОБСТВО МАЙЯ ПОСТКЛАСИЧНОГО ПЕРІОДУ (Х-Х ст.): ЕКОЛОГІЧНИЙ АСПЕКТ

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок