Головна Головна -> Реферати українською -> Історія всесвітня -> Післявоєнний устрій світу. протиборство двох світових систем. Вступ людства в епоху науково-технічної революції (1945—1960-ті рр.)

Післявоєнний устрій світу. протиборство двох світових систем. Вступ людства в епоху науково-технічної революції (1945—1960-ті рр.)

Назва:
Післявоєнний устрій світу. протиборство двох світових систем. Вступ людства в епоху науково-технічної революції (1945—1960-ті рр.)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,85 KB
Завантажень:
49
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.5

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Післявоєнний устрій світу. протиборство двох світових систем. Вступ людства в епоху науково-технічної революції (1945—1960-ті рр.)


За своєю значущістю названа тема в курсі політичної історії посідає особливе місце, обумовлене геополітичними змінами у світі, що стали результатом завершення другої світової війни і які визначили основні тенденції розвитку людської цивілізації до початку 90-х років XX століття. Складність теми для вивчення студентами пов’язана з її багатоплановістю, а також насиченістю низкою важливих проблем, серед яких заслуговують на особливу увагу такі: зміни в міжнародній обстановці в результаті другої світової війни, особливості суспільно-політичного та економічного розвитку країн Західної та Східної Європи, складання біполярного світу й протиборство двох світових систем, науково-технічна революція та її вплив на соціально-політичний розвиток країн Заходу і соціалістичного табору.
Для вивчення означених проблем радимо уважно ознайомитися з матеріалом відповідної теми, викладеним у навчальному посібнику «Політична історія XX століття. Вид. 2-ге». — К.: КНЕУ, 2001.
Аналізуючи зміни в міжнародній обстановці, слід виходити насамперед з того, що безпосереднім наслідком другої світової війни стала нова розстановка сил у світовій політиці. Країни фашистського блоку — Італія, Німеччина, Японія та їхні союзники після поразки у війні були окуповані військами держав антигітлерівської коаліції. З цього часу в світі домінуючими стали інтереси саме цих держав, зокрема США, СРСР, Великобританії та Франції.
Студенти повинні взяти до уваги, що після завершення ІІ світової війни серед держав антигітлерівської коаліції найбільший вплив мали США та Радянський Союз. Це важливо з’ясувати тому, що саме взаємовідносини між ними визначили повоєнні реалії і в Європі, і в усьому світі.
США після закінчення другої світової війни стали наймогутнішою державою демократичного світу, його економічним центром і беззаперечним політичним лідером. Наприкінці 40-х років питома вага США у світовому промисловому виробництві становила 55 відсотків, вартість їхньої промислової продукції досягла двох третин вартості промислової продукції всіх капіталістичних країн. На той час США зосередили в себе 73 відсотки світового золотого запасу. Збройні сили США 1945 року налічували 12 млн чоловік, які несли службу на 2300 базах по всьому світу. Окрім того, в монопольному розпорядженні американських військових була атомна зброя.
Радянський Союз, який виніс основний тягар війни на своїх плечах, завершив її зміцнілим як у військовому, так і морально-політичному відношенні. Його авторитет у світі значно зріс. СРСР опирався на підтримку антинацистського руху опору, національно-визвольного руху та комуністичних партій і груп західних держав.
Уже восени 1945 р. всередині антигітлерівської коаліції розгортається боротьба за вплив на світову політику, обумовлена різ-ними підходами і зовнішньополітичними настановами. Студентам слід скласти чітке уявлення, в чому конкретно це проявилося. З одного боку, керівництво СРСР прагнуло використати воєнні успіхи Радянської Армії та антифашистський рух Опору в Європі та Азії для прискорення «Світової пролетарської революції» та експорту за межі своєї держави сталінської моделі соціалізму.
З іншого боку, провідні держави Заходу на чолі з США прагнули допомогти європейським народам відновити і незалежність, і демократичні свободи. Протиріччя всередині антигітлерівської коаліції, діаметрально протилежні підходи до розв’язання післявоєнних проблем світового устрою поглибили розкол, що стався внаслідок жовтневих подій 1917 р. в Росії, і призвели до утворення двох антагоністичних світових систем, на довгі десятиліття розколовши Європу і світ у цілому.
У цьому зв’язку рекомендуємо студентам особливо звернути увагу на процес складання біполярного світу. Насамперед слід мати на увазі, що в країнах Центральної та Південно-Східної Європи, визволених від фашизму Радянською Армією, як і в Західній Європі у період 1944—47 рр.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему: Післявоєнний устрій світу. протиборство двох світових систем. Вступ людства в епоху науково-технічної революції (1945—1960-ті рр.)

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок