Головна Головна -> Реферати українською -> Астрономія, авіація, космонавтика -> МАТЕРІАЛІСТИЧНА КАРТИНА СВІТУ ОЧИМА АСТРОНОМІЇ

МАТЕРІАЛІСТИЧНА КАРТИНА СВІТУ ОЧИМА АСТРОНОМІЇ

Назва:
МАТЕРІАЛІСТИЧНА КАРТИНА СВІТУ ОЧИМА АСТРОНОМІЇ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
34,11 KB
Завантажень:
92
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Метагалактика і космологія. Галактики, подібно до зір, бувають подвійними, кратними, утворюють групи і скупчення. Більшість галактик зосереджено в скупченнях. Скупчення галактик, як і скупчення зір, бувають розсіяними і кульовими, містять десятки, іноді тисячі членів. Найближче до нас скупчення галактик знаходиться в сузір'ї Діви (мал.) на відстані близько 20 млн. пк (20 Мпк).

Найбільший каталог (складений в Росії) містить близько 30 000 галактик, яскравіших від 15-ї зоряної величини. За допомогою потужного телескопа можна сфотографувати багато сотень мільйонів галактик до 23—25-ї зоряної величини, з яких найвіддаленіші важко відрізнити від слабких зір; відстань до них — мільярди світлових років.

В останні роки з'ясувалося, що в просторовому розподілі галактик і їхніх скупчень спостерігається певна закономірність — чарунково-стільникова структура. Стінки цих чарунок, які складаються з безлічі галактик, мають товщину 3—4 Мпк, а розміри самих чарунок близько 100 Мпк. Великі скупчення галактик утворюють вузли цих чарунок.

Уся спостережувана система галактик і їхніх скупчень називається Метагалактикою. Метагалактика — частина безмежного Всесвіту.

У Метагалактиці діє закон червоного зміщення Хаббла, і визнано, що таке зміщення справді відображає особливості руху галактик, неперервне збільшення відстаней між ними. Це означає, що галактики віддаляються від нас (і одна від одної) в усі сторони й тим швидше, чим далі вони від нас. Цей процес охоплює всю спостережувану частину Всесвіту, а можливо, і весь Всесвіт, тому його назвали розширенням Всесвіту. На можливість розширення Всесвіту вперше вказав у своїх працях радянський учений О. О. Фрідман (1888—1925) на основі загальної теорії відносності А. Ейнштейна (1879—1955). Зроблено це за кілька років до відкриття закону Хаббла.

Мал. Частина скупчення галактик у сузір’ї Діви.

Наука, що вивчає Всесвіт як єдине ціле, називається космологією. Більшість існуючих космологічних теорій грунтується на теорії тяжіння, фізиці елементарних частинок, загальній теорії відносності та інших фундаментальних фізичних теоріях і, звичайно, на астрономічних спостереженнях. У космології широко використовується метод моделювання, вчені будують теоретичні моделі Всесвіту, шукають спостережні факти, на основі яких можна перевірити правильність теоретичних висновків. Застосування ЕОМ дає змогу виконувати потрібні при цьому розрахунки. Зокрема, такі розрахунки показали, що під дією гравітаційних сил практично однорідне на самому початку середовище кінець кінцем за мільярди років набуло структури, яка спостерігається у Всесвіті в наш час. Реальний Всесвіт, як виявилося, добре описується моделями розширюваного Всесвіту, з яких випливає, що раніше галактики були в середньому ближче одна до одної, ніж тепер, а 10—15 млрд. років тому середня густина матерії у Всесвіті була настільки великою, температура настільки високою, що речовина могла існувати тільки у вигляді елементарних частинок. У процесі розширення утворювалися хімічні елементи й поступово формувалися галактики, зорі та інші об'єкти. Теорія розширення Всесвіту дає змогу пояснити спостережуване співвідношення вмісту водню й гелію в зорях. Випромінювання, здійснене гарячим газом мільярди років тому, ще до утворення галактик, доходить до нас з великих відстаней і досі, тому й назване реліктовим. Існування його було теоретично передбачене задовго до виявлення. Енергія реліктового випромінювання максимальна в ділянці дуже коротких (міліметрових) радіохвиль. Це випромінювання надходить рівномірно з усіх напрямів неба. Приймаючи його за допомогою радіотелескопів, ми дістаємо інформацію про фізичні властивості речовини на ранніх етапах розширення Всесвіту, коли її густина була в сотні мільйонів разів вища, ніж у наш час. Відкриття реліктового випромінювання підтвердило висновки теорії про те, що речовина тоді була гарячою і розподілялась рівномірно.

Що являв собою Всесвіт до початку розширення, на найраніших його етапах, і чи зміниться в майбутньому розширення стисканням? Це дуже складні питання, над розв'язанням яких працюють нині вчені.

Ідеалісти і богослови поспішають скористатися тим, що природа зазначеного явища поки що не вивчена. Вони квапляться зробити вигідний для релігії висновок про те, що початок розширення Всесвіту був породжений надприродним «божественним актом». Така нічим не обгрунтована вигадка потрібна противникам матеріалізму для нібито наукового підтвердження біблійної легенди про створення світу. Однак усе величезне різноманіття якісних змін матерії, що спостерігаються в процесі розширення Метагалактики, відбувається без порушення законів збереження і не потребує ніяких надприродних сил. Відкриття еволюції нашої Метагалактики є грандіозною перемогою людського розуму. Це досягнення означає проникнення людини в глибини Всесвіту, в його далеке минуле і розбиває міф про обмеженість людського пізнання.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: МАТЕРІАЛІСТИЧНА КАРТИНА СВІТУ ОЧИМА АСТРОНОМІЇ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок