Головна Головна -> Реферати українською -> Астрономія, авіація, космонавтика -> Природа Сонця. Планети. Малі тіла Сонячної системи

Природа Сонця. Планети. Малі тіла Сонячної системи

Назва:
Природа Сонця. Планети. Малі тіла Сонячної системи
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
17,22 KB
Завантажень:
252
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.5


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 
Реферат на тему:
“Природа Сонця. Планети. Малі тіла Сонячної системи”


План
Природа Сонця.
Планети.
Малі тіла Сонячної системи
1. ПРИРОДА СОНЦЯ
Сонце — центральне і наймасивніше тіло Сонячної системи. Його маса в 333 000 раз більша за масу Землі й у 750 раз перевищує масу всіх інших планет, разом узятих. Сон-це — могутнє джерело енергії, яку воно постійно випромінює в усіх ділянках спектра електромагнітних хвиль — від рентгенівських і ультрафіолетових променів до радіохвиль. Це випромінювання дуже впливає на всі тіла Сонячної системи: нагріває їх, позна-чається на атмосферах планет, дає світло й тепло, необхідні для життя на Землі.
Водночас Сонце — найближча до нас зоря, в якої на відміну від усіх інших зір можна спостерігати диск і за допомогою телеско-па вивчати на ньому невеликі деталі, розміром навіть до кількох сотень кілометрів. Це типова зоря, тому її вивчення допомагає зрозуміти природу зір взагалі.
Видимий кутовий діаметр Сонця змінюється не на багато через еліптичність орбіти Землі. У середньому він становить близько 32' або 1/107 радіана, тобто діаметр Сонця дорівнює 1/107 а.о., або приблизно 1 400 000 км, що в 109 раз перевищує діаметр Землі.
На поверхню площею 1 м2, перпендикулярну до сонячних про-менів за межами земної атмосфери, припадає 1,36 кВт променистої енергії Сонця. Помноживши це число на площу поверхні кулі, радіус якої дорівнює відстані від Землі до Сонця, дістанемо потуж-ність повного випромінювання Сонця (його світність), що стано-вить близько 4 * 1023кВт. Так випромінює тіло сонячних розмірів, нагріте до температури близько 6000 К (ефективна температура Сонця). Земля дістає від Сонця приблизно 1/2000000000 частину випромінюваної ним енергії.
Як і всі зорі, Сонце — розжарена газова куля. В основному воно складається з водню з домішками 10 % (за кількістю атомів) гелію. Кількість атомів усіх разом узятих інших елементів приблизно в 1000 раз менша. Однак маса цих важчих елементів становить 1 — 2 % маси Сонця.
На Сонці речовина дуже іонізована, тобто атоми втратили свої зовнішні електрони й разом з ними стали вільними частин-ками іонізованого газу — плазми.
Середня густина сонячної речовини g 1400 кг/м3. Це зна-чення сумірне з густиною води і в тисячу раз більше від густини повітря біля поверхні Землі. Однак у зовнішніх шарах Сонця густина в мільйони разів менша, а в центрі — у 100 раз більша, ніж середня густина.
Під дією сил гравітаційного притягання, спрямованих до цент-ра Сонця, в його надрах створюється величезний тиск.
Коли б речовина всередині Сонця була розподілена рівномірно й густина скрізь дорівнювала середній, то внутрішній тиск було б легко обчислити. Зробимо приблизно такий розрахунок для гли-бини, що дорівнює 1/2 R .
Силу тяжіння F = mg на цій глибині визначатимемо масою речовини, що міститься в радіальному стовпчику заввишки 1/2 R , площа якого S, а також значенням g на поверхні сфери раді-уса 1/2 R . Маса сонячної речовини, що міститься в цьому стовпчику, дорівнює
Мал. Сонце з плямами і протуберанцями
а гравітаційне прискорення на відстані 1/2 R від центра «одно-рідного» Сонця за законом всесвітнього тяжіння становитиме:
оскільки об'єм згаданої сфери становить 1/8 всього об’єму Сонця і при сталій густині в ньому міститься 1/8 M. Тому тиск
Звідси маємо: р = 6,6 * 1013Па, тобто тиск у мільярд разів біль-ший за атмосферний тиск.
За газовими законами тиск пропорційний температурі й густи-ні. Це дає можливість визначити температуру в надрах Сонця.
Точні обчислення, які враховують зростання густини й темпе-ратури до центра, показують, що в центрі Сонця густина газу становить близько 1,5 * 105 кг/м3 (у 13 раз більша, ніж у свинцю!), тиск — близько 2 * 1018 Па, а температура — близько 15000 000 К.
При такій температурі ядра атомів водню (протони) мають дуже великі швидкості (сотні кілометрів за секунду) і можуть стикатися одне з одним, незважаючи на дію електростатичної сили відштовхування. Деякі зіткнення завершуються ядерними реакціями, в результаті яких з водню утворюється гелій і виді-ляється велика кількість тепла.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 Реферат на тему: Природа Сонця. Планети. Малі тіла Сонячної системи

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок