Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Культурно-просвітницька діяльність Києво-Печерської лаври в другій половині XVII-XVIII ст.

Культурно-просвітницька діяльність Києво-Печерської лаври в другій половині XVII-XVIII ст.

Назва:
Культурно-просвітницька діяльність Києво-Печерської лаври в другій половині XVII-XVIII ст.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
26,11 KB
Завантажень:
237
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
ІНСТИТУТ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ
Кагамлик Світлана Романівна
УДК 947.05 (477)
Культурно-просвітницька діяльність Києво-Печерської лаври в другій половині XVII-XVIII ст.
Спеціальність 07.00.01. - Історія України
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата історичних наук
Київ - 2000
Дисертацією є рукопис.
Роботу виконано у відділі історії України середніх віків Інституту історії України НАН України.
Науковий керівник: Смолій Валерій Андрійович, доктор історичних наук, професор, академік НАНУ, директор Інституту історії України НАН України
Офіційні опоненти: Мицик Юрій Андрійович, доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри історії Національного університету «Києво-Могилянська академія»
Мордвінцев Вячеслав Михайлович, кандидат історичних наук, доцент, завідувач кафедри історії Росії Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
Провідна установа: Львівський державний університет імені Івана Франка, кафедра давньої історії України та спеціальних історичних дисциплін.
Захист дисертації відбудеться « 25 » лютого 2000 р. о « 14 » год. на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.235.01 Інституту історії України НАН України за адресою: 01 001, Київ-1, вул. М.Грушевського, 4 (актовий зал, 6 поверх).
З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Інституту історії України НАН України ( 01 001, Київ-1, вул. М.Грушевського, 4)
Автореферат розісланий « 25 » січня 2000р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради,
доктор історичних наук О.І.Гуржій
Загальна характеристика роботи
Актуальність проблеми. Визначення особливого місця і ролі Києво-Печерської лаври, як однієї з головних інституцій Української Православної Церкви, в духовному житті українського народу і, зокрема, періоду козацької доби, набуває сьогодні особливої актуальності і наукової важливості з огляду на зазначені далі головні обставини. Значення Лаври як культурно-просвітницького центру України практично залишалося поза увагою історичної науки. Радянська історіографія, керуючись відомим класовим підходом, замовчувала дану проблему, а роль Лаври в житті народу висвітлювала тенденційно і упереджено. Дослідження з історії українських монастирів загалом, і Києво-Печерської лаври зокрема, за останні десятиліття розглядалися переважно в контексті соціально-економічних і політичних відносин, місця в мистецькому житті Києва і України11 Мордвинцев В.М. Торгово-промышленное предпринимательство монастырей Левобережной Украины в XVIII в.- К., 1988; Його ж. Феодальная вотчина в Левобережной Украине в XYIIIв.(Смеловское владение Киево-Печерской лавры). -К.,1990; Його ж. Російське самодержавство і українська православна церква в кінці ХУІІ-ХУІІІст.- К.:Редакційно-видавничий центр Київського університету, 1997; Жолтовський П.М. Малюнки Києво-Лаврської іконописної майстерні: Альбом- каталог. - К.,1982; Корній Л. А.Київська шкільна драма і духовна музика др. пол. XVII-XVIII ст. - К.,1992.. Роль українського чернецтва, зокрема його високоосвіченої частини, як духовної та інтелектуальної еліти суспільства часів середньовіччя, не знайшло поки-що достатнього висвітлення. Між тим, його кращі представники відіграли важливу роль не тільки в церковному, а й суспільно-політичному та культурному житті народу. Варто зазначити й те, що Києво-Печерський монастир (лавра) мав неабиякий вплив на всі верстви населення України, виступаючи духовно-ідеологічним центром та провідником «душеспасительних шукань» як для всього кліру - білого духовенства та братії окремих чернечих громад, так і для веденої ним пастви. Поширювачем печерської ідеології був і знаменитий «Патерик печерський». Недаремно Петро Могила в своїй літературній діяльності значного місця надає інформативному доповненню життєписного складу попереднього Патерика. При цьому ідеологічне пропагування Києва і Лаври, як аналогічного Афону осідку, покладалося на високоосвічене чернецтво, зокрема на його просвітницьку та видавничу діяльність.
Стан наукової розробки проблеми. Дослідження культурно-просвітницької діяльності Києво-Печерської лаври зазначеного періоду обмежувалося в історіографії вивченням переважно видавничої справи в Києві.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 Реферат на тему: Культурно-просвітницька діяльність Києво-Печерської лаври в другій половині XVII-XVIII ст.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок