Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> СТРУКТУРНО-ФУНКЦІОНАЛЬНИЙ АНАЛІЗ МІФОЛОГІЧНО-РЕЛІГІЙНИХ УЯВЛЕНЬ І ВІРУВАНЬ УКРАЇНЦІВ ТА ЇХ ІНКОРПОРАЦІЯ В МОНОТЕЇЗМ

СТРУКТУРНО-ФУНКЦІОНАЛЬНИЙ АНАЛІЗ МІФОЛОГІЧНО-РЕЛІГІЙНИХ УЯВЛЕНЬ І ВІРУВАНЬ УКРАЇНЦІВ ТА ЇХ ІНКОРПОРАЦІЯ В МОНОТЕЇЗМ

Назва:
СТРУКТУРНО-ФУНКЦІОНАЛЬНИЙ АНАЛІЗ МІФОЛОГІЧНО-РЕЛІГІЙНИХ УЯВЛЕНЬ І ВІРУВАНЬ УКРАЇНЦІВ ТА ЇХ ІНКОРПОРАЦІЯ В МОНОТЕЇЗМ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
22,09 KB
Завантажень:
365
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
ІНСТИТУТ ФІЛОСОФІЇ ІМЕНІ Г.С.СКОВОРОДИ
НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ
КОБЕРСЬКА ТЕТЯНА АНАНІЇВНА
 
 
УДК 21(091) – 23/28
СТРУКТУРНО-ФУНКЦІОНАЛЬНИЙ АНАЛІЗ МІФОЛОГІЧНО-РЕЛІГІЙНИХ УЯВЛЕНЬ І ВІРУВАНЬ УКРАЇНЦІВ ТА ЇХ ІНКОРПОРАЦІЯ В МОНОТЕЇЗМ
Спеціальність 09.00.11 – релігієзнавство
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філософських наук
Київ – 2003
Дисертація є рукописом
Робота виконана на кафедрі філософії Українського державного університету водного господарства та природокористування.
Науковий керівник: доктор філософських наук, професор
Саух Петро Юрійович
(Житомирський державний педагогічний
університет імені І.Франка, ректор)
Офіційні опоненти: доктор філософських наук, професор
Глушак Анатолій Степанович
(Севастопольський військово-морський
інститут імені П.С. Нахімова, професор кафедри українознавства та світової культури)
кандидат філософських наук
Саган Олександр Назарович
(Інституту філософії імені Г.С. Сковороди
НАН України, старший науковий співробітник Відділення релігієзнавства)
Провідна установа: Національний педагогічний університет імені
М.П. Драгоманова, кафедра культурології
Захист відбудеться „ 23 ” січня 2004 року о 14 годині на засіданні Спеціалізованої вченої ради Д 26.161.03 в Інституті філософії імені Г.С.Сковороди НАН України (01001, Київ, вул. Трьохсвятительська, 4).
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Інституту філософії імені
Г.С. Сковороди НАН України (01001, Київ, вул. Трьохсвятительська, 4).
Автореферат розісланий 22 грудня 2003 року.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради,
кандидат філософських наук Бучма О.В.
Актуальність теми дослідження. Національний ренесанс актуалізував процес переосмислення духовної спадщини вітчизняної культури. Важливою, у цьому контексті, постає проблема осягнення етнічного духу українців, що обумовлює потребу поглиблення її науково-теоретичного аналізу і філософської рефлексії. Пізнання особливостей міфо-релігійної свідомості, яка поєднує минуле, нинішнє й майбутнє життя народу, стає одним із завдань у цьому процесі.
На сучасному етапі зібрано чимало емпіричного матеріалу про міфо-релігійний світогляд українців, закладені теоретичні основи його дослідження, у чому бачимо значний доробок як вітчизняних, так і зарубіжних науковців. І все ж, відчувається брак ґрунтовних узагальнень, продуктивних теоретичних моделей, які б без надмірного схематизму давали можливість віднайти й простежити реальні тенденції нашого соціально-духовного, в тому числі й національно-релігійного життя. Тому систематизація й ґрунтовне вивчення процесів зародження міфів, генези язичницьких вірувань, їх інкорпорації в християнську культуру і, врешті, виявлення глибинних коренів духовної парадигми української нації, викликає особливу зацікавленість, вимагаючи об’єктивного та всебічного філософсько-релігієзнавчого аналізу вітчизняної традиції.
Застосування структурно-функціонального підходу до розгляду міфологічно-релігійних уявлень і вірувань українців обумовлюється особливостями міфологічно-образної структури мислення. Сутність останнього зводиться до ідеального освоєння дійсності, де предмети зовнішнього світу сприймаються не ізольовано, а завжди об’єднані в певні системи. Така системність властива всім міфологіям, незалежно від рівня розвитку того чи іншого суспільства та ступеня поширення в ньому тенденцій свідомої кодифікації релігійно-міфологічних текстів. Специфіка ж має місце лише в структурній організації системи. Не є винятком в цьому відношенні й український народ. Його міфологія - це структурована система з багатьма елементами, які взаємодіючи, складають своєрідний комплекс світоглядних уявлень. Таким чином, актуальним є визначення інваріантних структур, які відтворюються на рівні колективної свідомості та характеризуються сталістю при варіативності їх змістовної чи функціональної схематики, зумовленої певним історичним станом і досвідом. Подібна реконструкція є важливою складовою у визначенні етнічної моделі світу у світлі взаємовпливів давньоукраїнської язичницької та християнської культур.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 Реферат на тему: СТРУКТУРНО-ФУНКЦІОНАЛЬНИЙ АНАЛІЗ МІФОЛОГІЧНО-РЕЛІГІЙНИХ УЯВЛЕНЬ І ВІРУВАНЬ УКРАЇНЦІВ ТА ЇХ ІНКОРПОРАЦІЯ В МОНОТЕЇЗМ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок