Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> АКСІОЛОГІЧНА ЛЕКСИКА І ФРАЗЕОЛОГІЯ ХУДОЖНЬО-ПУБЛІЦИСТИЧНИХ ВИСТУПІВ 90-х РОКІВ ХХ століття

АКСІОЛОГІЧНА ЛЕКСИКА І ФРАЗЕОЛОГІЯ ХУДОЖНЬО-ПУБЛІЦИСТИЧНИХ ВИСТУПІВ 90-х РОКІВ ХХ століття

Назва:
АКСІОЛОГІЧНА ЛЕКСИКА І ФРАЗЕОЛОГІЯ ХУДОЖНЬО-ПУБЛІЦИСТИЧНИХ ВИСТУПІВ 90-х РОКІВ ХХ століття
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
26,99 KB
Завантажень:
492
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16 
НАЦІОНАЛЬНИЙ ПЕДАГОГІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
імені М.П.ДРАГОМАНОВА
РАВЛЮК СВІТЛАНА ІВАНІВНА
УДК 811.161.2’38
АКСІОЛОГІЧНА ЛЕКСИКА І ФРАЗЕОЛОГІЯ
ХУДОЖНЬО-ПУБЛІЦИСТИЧНИХ ВИСТУПІВ
90-х РОКІВ ХХ століття
10.02.01 – українська мова
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Київ - 2003
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі стилістики української мови Національного педагогічного університету імені М.П.Драгоманова, Міністерство освіти і науки України.
Науковий керівник - академік АПН України,
доктор філологічних наук, професор
МАЦЬКО Любов Іванівна,
Національний педагогічний університет
імені М.П.Драгоманова, завідувач
кафедри стилістики української мови.
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
МОЙСІЄНКО Анатолій Кирилович,
Київський національний університет
імені Тараса Шевченка, завідувач
кафедри сучасної української мови,

кандидат філологічних наук, доцент
ВИСОЦЬКИЙ Анатолій Васильович,
Національний педагогічний університет
імені М.П.Драгоманова, доцент
кафедри української мови.
Провідна установа - Харківський державний педагогічний
університет імені Г.Сковороди,
кафедра української мови, Міністерство
освіти і науки України, м. Харків.
Захист відбудеться “_16__” _вересня_____ 2003 року о ___1430__ годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 26.053.04 у Національному педагогічному університеті імені М.П.Драгоманова, 01601, м. Київ, вул. Пирогова, 9.
З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці Національного педаго-гічного університету імені М.П.Драгоманова, 01601, м. Київ, вул. Пирогова, 9.
Автореферат розісланий “_14__”_вересня__________ 2003 року.
Вчений секретар
сспеціалізованої вченої ради Гальона Н.П.


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Дисертаційне дослідження присвячене вивченню семантичних і прагматичних параметрів та особливостей функціонування аксіологічної лексики і фразеології в художньо-публіцистичних виступах українських письменників 90-х років ХХ століття.
Останнє десятиліття ХХ століття відзначалося кардинальними змінами в політичній, соціальній, економічній, ідеологічній та культурній сферах життя українського суспільства, які знайшли своє відображення в мові та мовленні цього періоду. Розширення суспільних функцій української мови передбачає зростання уваги до змін у її словниковому складі. Динаміка цих лінгвістичних процесів виразно простежується на матеріалі публіцистичного стилю української мови, і зокрема в текстах художньо-публіцистичних виступів сучасних українських письменників-публіцистів.
Одним із провідних процесів в оновленні лексичного та фразеологічного складу сучасної української літературної мови є поява нових оцінних конотацій у семантиці слів, зумовлена зміною системи суспільних цінностей, зміщенням фокусу світоглядної призми, через яку здійснюється оцінка всього суспільства та окремих його представників.
Аксіологічна категорія оцінки є результатом оцінної діяльності мовця і має об’єктивно-суб’єктивний характер, оскільки, з одного боку, базується на цінності предмета чи явища, а з іншого – ця цінність зумовлена індивідуальними особливостями сприйняття предметів чи явищ і знаходить своє відображення у розрізненні схвалення/несхвалення мовцем об’єкта оцінки.
Оцінка як елемент семантики лексичних та фразеологічних одиниць надає значенню експресивного забарвлення, характеризується особливою структурою і виражає ступінь цінності особи, предмета, явища чи процесу, їх відповідності потребам, інтересам, бажанням, смакам суб’єкта.
Проблема категорії оцінки в різний час привертала увагу таких лінгвістів, як Ю.Апресян, Н.Арутюнова, І.Арнольд, О.Ахманова, Ф.Бацевич, О.Вольф, Г.Колшанський, О.Левинська, М.Нікітін, Н.Падич, О.Снітко, Й.Стернін та інші мовознавці. Сучасна лінгвістика спрямована на вивчення структурно-функціональної природи оцінки та її ролі в мовній системі, мовних засобів її вираження, місця оцінки та її функцій у структурі висловлення та цілого тексту, основних тенденцій аксіологічних змін у семантичній структурі слова.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16 Реферат на тему: АКСІОЛОГІЧНА ЛЕКСИКА І ФРАЗЕОЛОГІЯ ХУДОЖНЬО-ПУБЛІЦИСТИЧНИХ ВИСТУПІВ 90-х РОКІВ ХХ століття

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок