Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> СВІТОГЛЯДНІ ПАРАДИГМИ КОСМОФІЗИКИ: ЕВОЛЮЦІОНІЗМ ПРОТИ КОСМОЦЕНТРИЗМУ

СВІТОГЛЯДНІ ПАРАДИГМИ КОСМОФІЗИКИ: ЕВОЛЮЦІОНІЗМ ПРОТИ КОСМОЦЕНТРИЗМУ

Назва:
СВІТОГЛЯДНІ ПАРАДИГМИ КОСМОФІЗИКИ: ЕВОЛЮЦІОНІЗМ ПРОТИ КОСМОЦЕНТРИЗМУ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
25,01 KB
Завантажень:
268
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
ІНСТИТУТ ФІЛОСОФІЇ імені Г.С. Сковороди
ГОРБАТЮК Тарас Віталійович
УДК 140.8:113:141.155
СВІТОГЛЯДНІ ПАРАДИГМИ КОСМОФІЗИКИ:
ЕВОЛЮЦІОНІЗМ ПРОТИ КОСМОЦЕНТРИЗМУ
Спеціальність 09.00.09 – філософія науки
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філософських наук
Київ – 2008


Дисертацією є рукопис
Робота виконана в Національному аграрному університеті Кабінету Міністрів України, на кафедрі філософії.
Науковий керівник:
доктор філософських наук, професор,
Лук’янець Валентин Сергійович
завідувач відділу філософських проблем природознавства та екології Інституту філософії імені Г.С.Сковороди НАН України
Офіційні опоненти:
доктор філософських наук, професор,
Рижко Володимир Антонович
Центр гуманітарної освіти НАН України, директор
кандидат філософських наук,
Мєлков Юрій Олександрович
співробітник Благодійної організації „Центр практичної філософії”
Захист відбудеться 20 червня 2008 року о 14 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.161.01 для захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня доктора (кандидата) наук в Інституті філософії імені Г.С.Сковороди НАН України за адресою: 01001, м.Київ-1, вул. Трьохсвятительська, 4.
З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Інституті філософії імені Г.С.Сковороди НАН України (01001, м.Київ-1, вул. Трьохсвятительська, 4.)
Автореферат розісланий 18 травня 2008 року.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради
доктор філософських наук
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми дослідження. На зламі другого й третього тисячоліть людство по-новому усвідомлює своє місце в глобальній фізико-космічній еволюції Всесвіту. Образ універсуму, виявлений у мові космофізики ХХ століття, зображується нею як універсум закономірно еволюціонуючої гетерогенної матерії. Причому, категорія «матерія» тепер охоплює незмірно ширший спектр явищ порівнянно з тими, які вона відображала раніше. У рамках парадигми сучасної космофізики, категорія «матерія» охоплює не тільки речовинні об'єкти, живу, неживу, штучну й програмувальну матерію зі штучним інтелектом, але й «темну матерію», антигравітаційний космічний вакуум, у якому виникають сингулярності що вибухають.
Однак інноваційні процеси, що відбуваються в концептуальних основах космофізики XXI століття, охоплюють зміст не лише ключових понять цієї науки, але й домінантних парадигм фізико-теоретичного осмислення реальності. Ейнштейнівська, фрідманівська, інфляційна та інші парадигми піддаються нині все більш радикальним трансформаціям. Смисловим центром базових мов космофізики стають такі категорії, як «квантовий вакуум», «динамічний хаос», «темна енергія», «самоорганізація», «нелінійність», «багатоваріантність», «випадковість», «суперсиметрія», «антропність» та ін.
Кардинальність трансформаційних процесів, що відбуваються нині (концептуальних, епістемологічних, світоглядних) свідчить про те, що космофізика входить у постнекласичну фазу осмислення еволюції Всесвіту. Статус світоглядної домінанти космофізики сьогодення здобуває еволюціоністська парадигма, що базується на ідеї антигравітаційного космічного вакууму. Ця парадигма космофізики виникла в рамках квантової теорії поля завдяки зусиллям таких учених, як П. Дірак, Р. Фейнман, Дж. Уілер, У. Лемб, де Сіттер, Г. Казімір, Г. Наан, Я. Зєльдович, М. Марков, К. Станюкович та інших. Плідні ідеї названих учених відіграють ключову роль у здійсненні нинішнього парадигмального зрушення в розвитку фізико-космологічного пізнання.
У космофізиці попередніх епох матеріальний світ ідентифікувався з матеріальністю земної поверхні, а будь-які значимі явища й події, що відбуваються на нашій планеті, здобували статус світових і вважалися універсально-загальними. У рамках парадигми космофізики ХХ століття планетарна матерія осмислюється інакше. Тут вона має всього лише локальний характер, тобто не здатна виступати визначальним фактором світобудови. Стосовно фізичної реальності у всій повноті її вимірів, то вона тепер диференціюється на масштабно-структурні рівні: мікро-, макро- і мегасвіту.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 Реферат на тему: СВІТОГЛЯДНІ ПАРАДИГМИ КОСМОФІЗИКИ: ЕВОЛЮЦІОНІЗМ ПРОТИ КОСМОЦЕНТРИЗМУ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок