Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ВЕРБАЛІЗАЦІЯ ПРОПОЗИЦІЙНИХ ТРИВАЛЕНТНИХ ПРЕДИКАТІВ   В УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ

ВЕРБАЛІЗАЦІЯ ПРОПОЗИЦІЙНИХ ТРИВАЛЕНТНИХ ПРЕДИКАТІВ   В УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ

Назва:
ВЕРБАЛІЗАЦІЯ ПРОПОЗИЦІЙНИХ ТРИВАЛЕНТНИХ ПРЕДИКАТІВ   В УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
23,16 KB
Завантажень:
283
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
Тема І. Мовознавство як наука. Предмет і завдання курсу “Вступ до мовоз
навства”.


ІНСТИТУТ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ НАН УКРАЇНИ
ГРИПАС ОКСАНА ЮРІЇВНА
УДК: 811.161.2 : 81`372
Г 85
ВЕРБАЛІЗАЦІЯ ПРОПОЗИЦІЙНИХ ТРИВАЛЕНТНИХ ПРЕДИКАТІВ
 
В УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ
Спеціальність 10.02.01 — українська мова
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Київ — 2007


Дисертація є рукописом.
Роботу виконано у відділі граматики та фонетики Інституту української мови НАН України.
Науковий керівник — доктор філологічних наук, професор
ГОРОДЕНСЬКА Катерина Григорівна,
Інститут української мови,
провідний науковий співробітник
відділу граматики та фонетики.
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
СТЕПАНЕНКО Микола Іванович,
Полтавський державний педагогічний
університет ім. В.Г.Короленка,
завідувач кафедри української мови;
кандидат філологічних наук, доцент
МЕДИНСЬКА Наталя Миколаївна,
Рівненський міжнародний економічно-
гуманітарний університ ім. С.Дем`янчука,
доцент кафедри української мови та
методики викладання.
Провідна установа — Київський національний університет
імені Тараса Шевченка, Інститут
філології, кафедра сучасної української
мови, м. Київ.
Захист відбудеться “13” березня 2007 року о 16 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.173.01 в Інституті української мови НАН України (01001, м.Київ, вул.Грушевського, 4).
Із дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Інституту мовознавства ім. О.О.Потебні та Інституту української мови НАН України (01001, м.Київ, вул.Грушевського, 4).
Автореферат розіслано ”9” лютого 2007 року.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради,
кандидат філологічних наук І.А.Самойлова


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Сучасні дослідження граматичного ладу української мови засвідчують появу нової наукової парадигми, яка переорієнтовує увагу лінгвістів з традиційного напрямку вивчення формальної реченнєвої структури на семантичний аспект опису синтаксичних одиниць. Розмежування семантичних (логічних) і власне мовних категорій, здійснене у 30-60 рр. ХІХ ст. прихильниками психологічного напряму В.Гумбольдтом та Г.Штейнталем й підтримане їхніми наступниками (О.Есперсеном, Н.Хомським, Б.Уорфом, І.І.Мєщаніновим, О.О.Потебнею, С.Є.Яхонтовим, О.В.Бондарком), зумовило потребу дослідити одиниці різних рівнів в аспекті взаємодії мови, мислення і дійсності. Усвідомлення мови як форми вираження інтелектульної діяльності людини та одночасно як засобу, що формує мислення в процесі освоєння навколишнього світу, пов`язане з певними універсальними “поняттєвими категоріями”, виокремлення і вивчення яких є завданням сучасної лінгвістики.
Нова наукова парадигма сприяла поглибленню знань про когнітивну, мовно-мисленнєву діяльність людини. Дослідники української граматики (І.Р.Вихованець, Й.Ф.Андерш, А.П.Загнітко, К.Г.Городенська, Н.В.Гуйванюк, Н.І.Іваницька, М.В.Мірченко, М.Я.Плющ, І.І.Слинько, М.І.Степаненко та ін.) кваліфікують речення як багатомірну одиницю мови і наголошують на діалектичній єдності кількох його рівнів, розмежовуючи власне-семантичну, семантико-синтаксичну, формально-синтаксичну та комунікативну структури.
В описах речення після появи вчення Л.Теньєра, що започаткувало предикатно-аргументну теорію синтаксису, центральне місце відведено предикатові — конститутивному компонентові його cемантичного рівня. Наприкінці ХХ — початку ХХІ століть в українському і зарубіжному мовознавстві з`явилася низка монографічних та дисертаційних досліджень, присвячених семантичним типам предикатів, їх класифікації (Й.Ф.Андерш, Н.Д.Арутюнова, Т.В.Булигіна, І.Р.Вихованець, А.П.Загнітко, Г.О.Золотова, Т.А.Кильдибекова, Т.Є.Масицька, О.В.Падучева, У.Л.Чейф) та різним класам дієслів і прикметників у функції присудків, що реалізують семантику предикатів дії (І.І.Овчиннікова, О.В.Куц), якості (В.А.Тимкова, І.А.Пасічник), стану (О.І.Леута), мовлення (Н.Г.Ніколаєва), мислення (В.В.Гумовська), ставлення (Г.П.Серпутько).
Проте досі в українському мовознавстві залишається до кінця не з`ясованим питання семантичної класифікації предикатів, що тісно пов`язане з трактуванням поняття “пропозиція” як мисленнєвого аналогу ситуації.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 Реферат на тему: ВЕРБАЛІЗАЦІЯ ПРОПОЗИЦІЙНИХ ТРИВАЛЕНТНИХ ПРЕДИКАТІВ   В УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок