Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ПІЗНІЙ НЕОЛІТ-ЕНЕОЛІТ СХОДУ УКРАЇНИ (ПРОБЛЕМА МІЖКУЛЬТУРНИХ КОНТАКТІВ)

ПІЗНІЙ НЕОЛІТ-ЕНЕОЛІТ СХОДУ УКРАЇНИ (ПРОБЛЕМА МІЖКУЛЬТУРНИХ КОНТАКТІВ)

Назва:
ПІЗНІЙ НЕОЛІТ-ЕНЕОЛІТ СХОДУ УКРАЇНИ (ПРОБЛЕМА МІЖКУЛЬТУРНИХ КОНТАКТІВ)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
20,86 KB
Завантажень:
131
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
ІНСТИТУТ АРХЕОЛОГІЇ
ТЕЛІЖЕНКО Сергій Анатолійович
УДК903’1(477.52/.6) „6347”:”636”
ПІЗНІЙ НЕОЛІТ-ЕНЕОЛІТ СХОДУ УКРАЇНИ
(ПРОБЛЕМА МІЖКУЛЬТУРНИХ КОНТАКТІВ)
Спеціальність – 07.00.04 – археологія
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата історичних наук
Київ – 2007
Дисертацією є рукопис.
Роботу виконано у відділі археології енеоліту-бронзи Інституту археології НАН України
Науковий керівник кандидат історичних наук
НУЖНИЙ ДМИТРО ЮРІЙОВИЧ
Інститут археології НАН України
відділ археології кам’яної доби
Офіційні опоненти: доктор історичних наук
професор
СТАНКО ВОЛОДИМИР НИКИФОРОВИЧ
Миколаївський університет,
професор кафедри археології та музеєзнавства
кандидат історичних наук
ТИТОВА ОЛЕНА МИКОЛАЇВНА
Центр пам’яткознавства НАН України і УТОПІК
директор
Захист відбудеться “16” жовтня 2007 р. о 14 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.234.01 по захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня доктора історичних наук при Інституті археології НАН України за адресою: 04210, Україна, м. Київ, просп. Героїв Сталінграда, 12.
З дисертацією можна ознайомитись в науковій бібліотеці Інституту археології НАН України за адресою: (04210, Україна, м. Київ, просп. Героїв Сталінграда, 12).
Автореферат розісланий “03” липня 2007 р.
Вчений секретар
Спеціалізованої вченої ради,
кандидат історичних наук Фіалко О.Є.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Перехід від неоліту до енеоліту східної частини України визначався певними змінами у складових частинах матеріальної культури та у господарстві. Ці зміни пов'язані з демографічними та кліматичними умовами, внаслідок чого частина населення з районів Нижнього Подоння та Східного Приазов'я вимушена була пересуватися у більш північні райони, до басейну середньої течії Сіверського Дінця. Контактування з автохтонним населенням, представниками донецької культури дніпро-донецької культурно-історичної області, призвело до появи ряду синкретичних типів пам'яток. Подібні процеси відбувалися на протязі тривалого часу – до пізніх етапів енеолітичного періоду, що підтверджується аналізом матеріальної культури багатьох пам'яток.
Аналіз комплексу археологічних артефактів, порівняння їх з матеріалами давно відомих пам'яток та з'ясування ролі міжкультурних контактів у виникненні нових культурних утворень, обумовлюють актуальність дисертаційного дослідження.
Введення в обіг раніше невідомих матеріалів пам'яток неоліту та енеоліту, дозволять значно розширити уявлення про динаміку міграційних процесів з яких витікають взаємовплив та виникнення пам'яток із синкретичними рисами матеріальної культури.
Дисертаційна робота нерозривно пов'язана з науковими інтересами автора, який проводить польові дослідження за вказаною темою в басейні р. Сіверський Донець починаючи з 1994 року.
Метою і завданням роботи є вивчення закономірностей міжкультурних та економічних відносин у неоліті та в енеоліті – їх вплив на формування особливостей матеріальної культури. Задля цього передбачається рішення наступних завдань: 1) систематизація та введення в науковий обіг новітніх даних нео-енеолітичного періоду, оцінка та узагальнення раніше відомих свідчень; 2) типолого-статистичний аналіз кременевого та керамічного комплексів пам'яток неоліту-енеоліту Середнього Подонеччя; 3) висвітлення господарської діяльності населення нео-енеолітичного часу; 4) вирішення питань походження та подальшого розвитку пізньонеолітичних культур.
Об'єктом дослідження є процеси культуроутворення та динаміка розповсюдження культурних традицій.
Предметом дослідження виступають побутові пам'ятки неоліту-енеоліту Сходу України. За даними вивчення матеріальної культури цих пам'яток простежуються можливі шляхи походження, стосунків та подальшої історичної долі населення, що залишило їх.
Методологічною основою дисертації є загальнонауковий системний підхід, який базується на комплексному відображенні Для з'ясування предметно-історичного аналізу матеріалів досліджуваних пам'яток, а також походження культурних традицій нео-енеолітичного населення застосовано метод порівняльно-історичної типології, аналогії, кореляції, картографування.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: ПІЗНІЙ НЕОЛІТ-ЕНЕОЛІТ СХОДУ УКРАЇНИ (ПРОБЛЕМА МІЖКУЛЬТУРНИХ КОНТАКТІВ)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок