Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Компоненти спектрів характеристичних втрат енергії електронів, відбитих плівками Al, In та Ge

Компоненти спектрів характеристичних втрат енергії електронів, відбитих плівками Al, In та Ge

Назва:
Компоненти спектрів характеристичних втрат енергії електронів, відбитих плівками Al, In та Ge
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
15,08 KB
Завантажень:
164
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
ІНСТИТУТ ФІЗИКИ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ
КОНОВАЛОВ Андрій Миколайович
УДК 537.533.8
Компоненти спектрів характеристичних втрат енергії
електронів, відбитих плівками Al, In та Ge
01.04.04 – фізична електроніка
АВТОРЕФЕРАТ

дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата фізико-математичних наук
КИЇВ – 2005


Дисертацією є рукопис
Робота виконана на радіофізичному факультеті Київського національного університету імені Тараса Шевченка
Науковий керівник:
доктор фізико-математичних наук, академік НАН України,
професор НАХОДКІН Микола Григорович,
Київський національний університет імені Тараса Шевченка, професор
кафедри кріогенної та мікроелектроніки радіофізичного факультету
Офіційні опоненти:
доктор фізико-математичних наук, член-кореспондент НАН України,
професор ЗАГОРОДНІЙ Анатолій Глібович,
Інститут теоретичної фізики ім. М. М. Боголюбова НАН України,
директор інституту
доктор фізико-математичних наук,
професор ЯКОВКІН Іван Миколайович,
Інститут фізики НАН України, провідний науковий співробітник
Провідна установа:
Інститут радіофізики та електроніки ім. О. Я. Усикова НАН України, м. Харків
Захист відбудеться 21 квітня 2005 року о 1430 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д .159.01 Інституту фізики НАН України за адресою: 03650, м. Київ, пр. Науки 46.
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Інституту фізики НАН України за адресою: 03650, м. Київ, пр. Науки 46.
Автореферат розісланий 16 березня 2005 р.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради О.О. Чумак
загальна характеристика роботи
Спектроскопія характеристичних втрат енергії електронів (ХВЕЕ), що відбиваються від поверхні твердого тіла, використовується при вивчен-ні процесів взаємодії електронів з поверхневою областю твердого тіла. Спектр ХВЕЕ формується в результаті пружних та непружних актів роз-сіян-ня швидких електронів при взаємодії з твердим тілом і тому несе кількісну інформацію про їх властивості та характеристики. Вивчення процесів взаємодії електронів з поверхнею твердого тіла є особливо важливим в діапазоні середніх енергій електронів (100–1000 еВ). Електрони саме таких енергій використовуються в інших видах електронної спектроскопії (рентгенівська фотоелектронна спектроскопія, електронна оже-спектроскопія та спектроскопія іонізаційних втрат енергії електронів), які мають прикладне значення. Кількісний аналіз таких спектрів базується на уявленнях про механізми найбільш імовірних непружних взаємодій електронів (розсіяння електронів із збудженням поверхневих та об’ємних плазмонів, а також одночастинкові електрон-електронні взаємодії), які сформовані в результаті досліджень по проходженню високоенергетичних електронів (10–100 кеВ) через тонкі плівки. Проте у діапазоні середніх енергій, коли довжини вільного пробігу та довжина хвилі де Бройля для електронів стають порівнянними з міжатомними відстанями, механізми формування спектрів ХВЕЕ можуть відрізнятись від встановлених для високих енергій.
Так наприклад, в 1995 році було експериментально встановлено явище азимутальної залежності спектрів ХВЕЕ для плівок Mg, Al, Ge та In у діапазоні енергій 100–1000 еВ, яке полягає в існуванні залежності форми спектрів ХВЕЕ від кута розсіяння електронів , що реєструються [1]. Подібні залежності форми спектрів ХВЕЕ від спостерігались в [2] і для інших речовин (W, Cu, Sn, Sm, Er, Au). Факт існування залежності форми спектрів ХВЕЕ від кута розсіяння електронів не може бути описаний моделями, що використовуються в електронній спектроскопії, і він досі не знайшов теоретичного пояснення. Це вочевидь вказує на недостатність знань про механізми взаємодії електронів середніх енергій з поверхневою областю твердого тіла, в результаті якої формується спектр.
У діапазоні середніх енергій залишається також нез’ясованою роль у формуванні спектрів ХВЕЕ для плівкових мішеней розсіяння електронів із збудженням ними мультипольного поверхневого плазмону, що спостерігалось для монокристалічних поверхонь деяких речовин (в тому числі Al]) у діапазоні низьких енергій (15–70 еВ).

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 Реферат на тему: Компоненти спектрів характеристичних втрат енергії електронів, відбитих плівками Al, In та Ge

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок