Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ЗНАЧЕННЯ ПРЕФЕРЕНЦІЙНОСТІ ТА СПОСОБИ ЙОГО ВИРАЖЕННЯ В УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ

ЗНАЧЕННЯ ПРЕФЕРЕНЦІЙНОСТІ ТА СПОСОБИ ЙОГО ВИРАЖЕННЯ В УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ

Назва:
ЗНАЧЕННЯ ПРЕФЕРЕНЦІЙНОСТІ ТА СПОСОБИ ЙОГО ВИРАЖЕННЯ В УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
25,04 KB
Завантажень:
110
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
ХАРКІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ПЕДАГОГІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ІМЕНІ Г.С. СКОВОРОДИ
Ткач Поліна Борисівна
УДК 811.161.2’372
 
ЗНАЧЕННЯ ПРЕФЕРЕНЦІЙНОСТІ ТА СПОСОБИ ЙОГО ВИРАЖЕННЯ
В УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ
10.02.01 – українська мова
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Харків – 2004


Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Харківському національному педагогічному університеті імені Г.С. Сковороди, Міністерство освіти і науки України
Науковий керівник доктор філологічних наук, професор
Ломакович Світлана Володимирівна,
Харківський національний педагогічний
університет імені Г.С. Сковороди,
завідувач кафедри українознавства;
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
Космеда Тетяна Анатоліївна,
Львівський юридичний інститут МВС України,
професор кафедри мовної підготовки;
кандидат філологічних наук, доцент
Фоміна Людмила Володимирівна,
Харківський державний медичний університет, завідувач кафедри української мови,
психології та педагогіки.
Провідна установа Тернопільський національний педагогічний
університет імені Володимира Гнатюка,
кафедра українського та загального мовознавства,
Міністерство освіти і науки України,
м. Тернопіль.
Захист відбудеться “27 січня 2005 року о 13 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 64.053.03 в Харківському національному педагогічному університеті імені Г.С. Сковороди за адресою 61002, м. Харків, вул. Артема, 29, ауд. 216.
З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди за адресою: 61168, м. Харків, вул. Блюхера, 2, ауд. 215-В.
Автореферат розіслано “24 грудня 2004р.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради Т.І. Тищенко


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
У зв’язку з визнанням антропоцентризму як універсального мовного явища, пов’язаного із суб’єктивністю мови, важливе місце в мовознавстві зайняли дослідження різних суб’єктивно-модальних значень, зокрема значення оцінки. У межах цих досліджень було звернено увагу на мовні конструкції, здатні формувати значення преференційності.
Актуальність теми визначається потребою у всебічному аналізі преференційних конструкцій сучасної української мови. Побіжний аналіз значення преференційності міститься в працях, присвячених мовній категорії оцінки (Ю.Д. Апресян, Н.Н. Арват, Н.Д. Арутюнова, А. Вежбицька, О.М. Вольф, В.Г. Гак, Т.А. Космеда, Е. Сепір, О.Д. Шмельов), а також у семантико-граматичних дослідженнях (Н.Д. Арутюнова, О. Беличова-Кржижкова, О.П. Бондарко, В.Г. Гак, Т.В. Шмельова) та в працях із прагматики (Т.А. Ван Дейк, Дж. Остін, Г.Г. Почепцов, О.Г. Почепцов, Ю.С. Степанов, І.П. Сусов, Дж.Р. Сьорль). Це значення привертало увагу синтаксистів у зв’язку з описом системи складного речення й визначенням окремих структурно-семантичних типів цієї одиниці (Н.О. Андрамонова, Л.М. Байдуж, В.А. Бєлошапкова, Л.В. Бережан, І.Р. Вихованець, А.П. Грищенко, І.Н. Кручиніна, В.Г. Мараховська, С.В. Мясоєдова, Н.А. Ніколіна, Н.В. Гуйванюк, М.Ф. Кобилянська, І.І. Слинько, Н.П. Шаповалова, Н.А. Широкова). Разом із тим преференційне значення не ставало предметом спеціального дослідження й не вивчалося ані з боку його семантичної сутності, ані з боку способів і засобів його вираження в мові. Не досліджувалося значення преференційності й у прагматичному аспекті: для чого мовець удається до порівняння різних станів речей із метою визначення пріоритетності одного з них; у чиїх інтересах здійснюється таке порівняння – в інтересах мовця, в інтересах слухача чи в інтересах третьої особи. Не було описано коло мовних конструкцій, які репрезентують ситуацію віддання переваги, не аналізувалася своєрідність їх організації, яка й зумовлює вираження різного роду преференцій.
Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Напрям дисертаційного дослідження відповідає загальній науковій проблемі кафедри української мови Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди: “Закономірності розвитку і функціонування української мови”, що передбачає вивчення питань синтаксичної семантики української мови.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 Реферат на тему: ЗНАЧЕННЯ ПРЕФЕРЕНЦІЙНОСТІ ТА СПОСОБИ ЙОГО ВИРАЖЕННЯ В УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок