Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> реферат безкоштовно: Формування у молодших школярів початкових умінь складати твори-міркування

Загрузка...

Формування у молодших школярів початкових умінь складати твори-міркування / сторінка 6

Назва:
Формування у молодших школярів початкових умінь складати твори-міркування
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
14,32 KB
Завантажень:
104
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 

У відповідності з метою та завданнями дисертаційного дослідження, було визначено зміст експериментальної системи навчання, провідними принципами якої стали:
1. Процес удосконалення умінь і навичок будувати висловлювання типу міркування повинен відображати тісний взаємозв’язок розвитку мовлення і мислення молодших школярів.
2. Урахування стадій мовленнєвого акту під час виділення комунікативних умінь і навичок, необхідних для складання твору-міркування, сприяє свідомому опануванню специфіки такого тексту та етапів його творення.
3. Формування в молодших школярiв умінь складати твори-мiркування має рунтуватися на засвоєннi загальних ознак тексту та пов’язуватися з виробленням навичок продукувати висловлювання інших типів мовлення.
4. Для ефективного розв’язання поставлених завдань слід у процесі опанування всіх навчальних предметів початкової школи планомірно розвивати в мисленні молодших школярів рiзні форми органiзацiї думки: поняття, судження, умовивід, доведення, мiркування.
5. Практичне ознайомлення школярiв з основними логiчними законами є обов'язковою умовою підвищення результативності навчального процесу.
Процес формування початкових умінь молодших школярів складати твори-міркування у відповідності з принципом поступового ускладнення матеріалу поділявся на два етапи: пропедевтичний та основний. Пропедевтичний тривав протягом першого, другого та першої чверті третього року навчання. Самостійне продукування творів-міркувань (з другої чверті третього класу) знаменує собою початок основного етапу. Розроблена експериментальна методика є системою, суть якої складає органічний взаємозв’язок таких елементів: методи та прийоми, уміння і навички, необхідні для побудови твору-міркування, тренувальні вправи, спрямовані на формування цих умінь.
Уміння, необхідні під час конструювання висловлювання типу міркування, було розподілено на дві групи: пропедевтичні та основні. Під час розподілу ми керувалися таким критерієм: усі вміння, необхідні для опрацювання готового тексту, включаючи його переказування,
видозміну, доповнення, заміну частин тощо, належали до пропедевтичних, а вміння, пов’язані з побудовою власного повного тексту-міркування, - до основних. До першої групи належали такі: розпізнавати міркування серед інших типів мовлення, визначати тему та головну думку міркування, добирати докази, виділяти та передавати в мовленні причинно-наслідкові залежності між явищами та поняттями, робити висновки та чітко формулювати власну думку, правильно інтонувати висловлювання типу міркування, переказувати текст-міркування, редагувати подане міркування. Вказана послідовність умінь і навичок відображає їх поступове вироблення в процесі експериментального навчання.
До групи основних умінь належали такі: правильно обирати тип мовлення, визначати тему, головну думку та мету власного твору-міркування, добирати необхідні мовні засоби оформлення міркувань, ділити власний твір на абзаци, інтонувати власне міркування, редагувати власне висловлювання. Аналогічно до пропедевтичної групи основні вміння формувалися послідовно, відповідно до наведеної послідовності, що сприяло відображенню всіх стадій мовленнєвого акту під час складання школярами висловлювань типу міркування.
Специфічність змістових, композиційних та мовних ознак тексту-міркування передбачала особливий методичний підхід до класифікації тренувальних завдань для вироблення вмінь і навичок складати висловлювання такого типу. Трансформуючи етапи формування мислення дитини, визначені В.Ф.Паламарчук, ми користувалися такою класифікацією тренувальних вправ: кумулятивні, мотивуючі, діагностичні, узагальнюючі. Види навчальної мовленнєвої діяльності молодших школярів під час виконання пропедевтичних та основних тренувальних вправ відображено в таблиці.
тренувальні вправи
ПРОПЕДЕВТИЧНІ
кумулятивні | мотивуючі
1. спостереження за специфічними особливостями текстів-міркувань;
2. порівняння текстів різних типів;
3. встановлення відповідності між частинами
міркування;
4.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно

Загрузка...
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 
Реферат на тему: Формування у молодших школярів початкових умінь складати твори-міркування

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок