Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> реферат безкоштовно: Лексична основа української мови: виділення та системно-структурна організація

Лексична основа української мови: виділення та системно-структурна організація / сторінка 6

Назва:
Лексична основа української мови: виділення та системно-структурна організація
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
20,68 KB
Завантажень:
224
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Її одиниці тісно переплетені між собою внутрішньолексемними, міжлексемними, внутрішньо- та міжгруповими зв’язками. Вивчення ЛОУМ з погляду наявності у її складі епідигматичних груп показало, що третина її слів (33%) — багатозначні; до ЛОУМ здебільшого ввійшли 2–3 перших їх лексико-семантичних варіанти (ЛСВ). Найчастотніші зв’язки, якими поєднані ЛСВ полісемів ЛОУМ — “дія – результат дії” (наприклад, обробка “1. Дія за знач. обробляти; 2. Результат дії за значенням обробляти”), “дія – об’єкт дії” (наприклад, впровадження “1. Дія за значенням впровадити; 2. Те, що впроваджено”), “дія – суб’єкт дії” (наприклад, керівництво “1. Дія за знач. керувати; 2. Керівники, керівний склад якої-небудь установи, організації тощо”).
Міжлексемними зв’язками в ЛОУМ пов’язані між собою біля 55,5% її одиниць. Синонімія охоплює практично усі виділені в ЛОУМ частини мови, найчисленніше вона представлена в іменниках (155 одиниць: друг, товариш; аналіз2, розгляд; існування, наявність, присутність і т. д.), далі — в прикметниках і дієсловах (по 64 одиниці: минулий, колишній; гарний, хороший, чудовий; заходити, входити1; використовувати, користуватися, вживати і т. д.), прислівниках (29 одиниць: близько, поруч; іноді, часом і т. д.), займенниках (12 одиниць: дещо, щось і т. д.), сполучниках (11 одиниць), числівниках (5 одиниць) і частках (4 одиниці). За структурою синонімічного ряду в ЛОУМ найбільше двокомпонентних рядів (93), далі — трикомпонентних (43), і найменше — чотири- і п’ятикомпонентних (9 та 3 відповідно). У порівнянні із даними синонімічних словників, ряди, утворені одиницями ЛОУМ, — неповні. Вони є, як правило, домінантою синонімічного ряду і/або його найближчими синонімами. Такі факти закономірні і випливають із критеріїв виділення ЛОУМ: частотності і стилістичної широти лексем. Основними ж джерелами синонімії вважаються стилістично забарвлена лексика та соціальні й територіальні діалекти.
Суттєво, що в ЛОУМ зафіксовано усі види антонімічних відношень: градуальні (довгий – короткий; ворог – друг і т. д.), комплементарні (наявність – відсутність; цілком – частково і т. д.), векторні (підвищення – зниження; набувати – втрачати і т. д.), координатні (ранок – вечір; первинний – остаточний і т. д.). Виявлено також паралельну міжчастиномовну антонімію: поганий – добрий, погано – добре.
Конверсиви в ЛОУМ представлені здебільшого дієсловами: вони утворені як зворотнім постфіксом _ся (наприклад, встановлювати – встановлюватися), так і суплетивно (наприклад, мати – належати).
Особливістю гіперонімії в межах ЛОУМ є те, що цими типами зв’язків поєднано переважно дієслова, іменники та прикметники: батьки – батько і мати; відчувати – боятися, любити; великий – довгий, високий, глибокий і т.д.
Полісемія, антонімія, конверсія та гіперонімія також виступають засобами внутрішньогрупового та міжгрупового зв’язків.
Залежно від частиномовної приналежності, одиниці ЛОУМ творять семантичні угруповання різної природи та величини. Дієслова ЛОУМ в силу своєї семантики дозволяють чітко класифікувати їх на лексико-семантичні групи (ЛСГ) та лексико-семантичні поля (ЛСП), зокрема, в межах дієслівних полів дії, стану та відношення визначено сім підполів (переміщення, володіння, перцепції, креативної інтелектуальної та мовленнєвої діяльності, буття) і 34 ЛСГ, в деяких випадках з подальшим дрібнішим членуванням. Залежно від специфіки іменникового знакового значення (сигніфікативне, денотативне чи мішане) одиниці цієї частини мови творять як ЛСГ (наприклад, ЛСГ початок існування) і ЛСП (наприклад, буття), так й тематичні групи (ТГ) (наприклад, терміни спорідненості) і тематичні поля (ТП) (наприклад, взаємодія між людьми). Усі іменники об’єднуються в чотири великих групи: “Абстрактні відношення і форми існування матерії”, “Природа”, “Людина”, “Суспільство”, будова яких подібна до ономасіологічної.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Реферат на тему: Лексична основа української мови: виділення та системно-структурна організація

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок