Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> МОРАЛЬНИЙ ПОТЕНЦІАЛ ПОСТНЕКЛАСИЧНОЇ НАУКИ

МОРАЛЬНИЙ ПОТЕНЦІАЛ ПОСТНЕКЛАСИЧНОЇ НАУКИ

Назва:
МОРАЛЬНИЙ ПОТЕНЦІАЛ ПОСТНЕКЛАСИЧНОЇ НАУКИ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
21,54 KB
Завантажень:
448
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
ХАРКІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ім. В.Н.КАРАЗІНА
Мошинська Олена Юліївна
УДК 130.2+167
МОРАЛЬНИЙ ПОТЕНЦІАЛ
ПОСТНЕКЛАСИЧНОЇ НАУКИ
09.00.04 – філософська антропологія,
філософія культури
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філософських наук
Харків – 2002
Дисертацією є рукопис
Робота виконана на кафедрі теорії культури та філософії науки Харківського національного університету ім. В.Н.Каразіна, Міністерство освіти і науки України
Науковий керівник: доктор філософських наук, професор
Цехмістро Іван Захарович,
Харківський національний університет
ім. В.Н.Каразіна, завідувач кафедри теорії
культури та філософії науки,
засл. діяч науки і техніки України
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
Міхільов Олександр Дмитрович,
Харківський національний університет
ім. В.Н.Каразіна, завідувач кафедри зарубіжної
літератури, філологічного факультету
кандидат філософських наук, доцент
Карпенко Катерина Іванівна,
Харківський державний медичний університет,
доцент кафедри філософії, соціології,
релігієзнавства
Провідна установа: Центр гуманітарної освіти НАН України,
м.Київ
Захист відбудеться 30 жовтня 2002 р. о 15.15 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 64.051.06 Харківського національного університету ім. В.Н.Каразіна за адресою: 61077, м. Харків, площа Свободи, 4, ауд. 4-65.
З дисертацією можна ознайомитись у Центральній науковій бібліотеці Харківського національного університету ім. В.Н.Каразіна за адресою: 61077, м. Харків, площа Свободи, 4
Автореферат розісланий 27 вересня 2002 р.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради Кислюк К.В.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми дослідження. Співвідношення науки і моралі належить до тих філософських проблем, що відрізнялись і відрізняються неоднозначністю рішень, їхньою поліваріантністю. Техногенна цивілізація загострила їх теоретичну і практичну актуальність, що пов’язано насамперед з породженими нею глобальними проблемами, серед яких домінантною є проблема виживання людини. Глобальні проблеми в умовах техногенної цивілізації доповнюються регіональними проблемами життя сучасних суспільств, особливо тих, які знаходяться в ситуації перехідних епох, коли руйнуються стабільний порядок, традиції в сферах культури, моралі, науки, сенсу життєвих цінностей.
У вирішенні цих проблем значне місце приділяється загальному аналізу науки і моралі як соціокультурних феноменів. В останні роки у філософському дискурсі намітилися їхні нові трактування.
Сучасна наука – це постнекласична наука, особливістю якої є такий стан знань і такий тип наукової раціональності, що поєднують науки про природу і науки про дух. Вона являє собою, як відзначає академік РАН В.С. Степін, “людиновимірну систему, яка історично саморозвивається” і базується на фундаментальному положенні про те, що людина є істотним і неусувним компонентом наукової картини світу і предмету науки.
Одночасно відбувається переосмислення теоретичних і практичних проблем моралі. Як відзначає Г. Йонас, ніяка колишня мораль, етика і метафізика не мають основних принципів, достатніх для аналізу сформованої нинішньої ситуації. Мораль як теорія абстрактних принципів і загальних визначень вже не відповідає потребам сучасного суспільства, оскільки не існує моралі відчуженої від людини і поставленої над нею, а отже позачасової і позаісторичної: людина весь час перебуває “в подорожі” і змінюється.
У такій ситуації однозначні відповіді на питання “Чи моральна наука?” або “Чи наукова мораль?” не відповідають сучасним реаліям науки. Демаркація між наукою і мораллю, розпочата Ф. Беконом, не є сьогодні адекватною їхньому реальному співвідношенню. На сьогодні є застарілими такі типи класично однозначного формулювання їхнього взаємозв’язку як: 1) наука і мораль знаходяться в стані конфлікту; 2) наука – морально нейтральна, вона далека від моральних обмежень і заборон; 3) наука сама по собі має власну і навіть “войовничу моральність” і т.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: МОРАЛЬНИЙ ПОТЕНЦІАЛ ПОСТНЕКЛАСИЧНОЇ НАУКИ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок