Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> АНТРОПОСОФСЬКІ ТЕНДЕНЦІЇ В УКРАЇНСЬКОМУ МИСТЕЦТВІ 20-х рр. ХХ ст.

АНТРОПОСОФСЬКІ ТЕНДЕНЦІЇ В УКРАЇНСЬКОМУ МИСТЕЦТВІ 20-х рр. ХХ ст.

Назва:
АНТРОПОСОФСЬКІ ТЕНДЕНЦІЇ В УКРАЇНСЬКОМУ МИСТЕЦТВІ 20-х рр. ХХ ст.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
31,50 KB
Завантажень:
43
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17 
КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
КУЛЬТУРИ І МИСТЕЦТВ
ВЕЖБОВСЬКА ЛІЛІАНА РОМАНІВНА
УДК 7.03 (477) “19” (043.3)
АНТРОПОСОФСЬКІ ТЕНДЕНЦІЇ
В УКРАЇНСЬКОМУ МИСТЕЦТВІ 20-х рр. ХХ ст.
17.00.01 – Теорія і історія культури
А в т о р е ф е р а т
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата мистецтвознавства
КИЇВ – 2006
Дисертацією є рукопис
Робота виконана у Київському національному університеті культури і мистецтв Міністерства культури і туризму України
Науковий керівник: доктор філософських наук, професор
Джинчарадзе Наталія Гаврилівна,
президент Університету сучасних знань
Офіційні опоненти: доктор мистецтвознавства, академік
Академії мистецтв України
Корнієнко Неллі Миколаївна,
директор Державного центру
театрального мистецтва ім. Л. Курбаса
кандидат мистецтвознавства
Чумаченко Олександр Анатолійович, доцент Херсонського державного університету
Провідна установа: Державна академія керівних кадрів
культури і мистецтв Міністерства
культури і туризму України
Захист відбудеться 03.11. 2006 року о 16 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради № Д 26.807.02 у Київському національному університеті культури і мистецтв (0113, м. Київ, вул. Щорса, 36)
З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці Київського національного університету культури і мистецтв (0113, м. Київ, вул. Щорса, 36)
Автореферат розісланий 02.10. 2006 р.
В. о. вченого секретаря
спеціалізованої вченої ради Д 26.807.02
доктор мистецтвознавства, професор Б. В. Деменко
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність. Пошук кардинально нових форм вираження у мистецтві став характерним для першої третини ХХ століття. Митці намагалися не просто відображати довколишній світ, але й засобами мистецтва впливати на нього, звертаючись при цьому до філософії та містики. Популярна в той час антропософія Р.Штайнера у кризовій передвоєнній ситуації стала внутрішньою опорою для частини європейської інтелігенції. Вчення було, з одного боку, продовженням середньовічної християнської містики Я.Беме, М.Екхарта, І.Таулера та Ф.Асизького, до якої звертались у своїй творчості ще митці-романтики, а з іншого – тісно перепліталося з естетикою романтизму і частково - німецького класицизму: Шіллера, Гете, Новаліса, Вагнера. З філософсько-естетичної концепції Р.Штайнера, у якій мистецтво постає засобом осягнення духовного (такого, що свідчить про божественне походження людини) світу, митці значною мірою почерпнули методи оновлення мистецтва, що, у свою чергу, спричинило виникнення ряду тенденцій у європейському, зокрема українському, мистецтві. Виявлення таких тенденцій, які в дослідженні з огляду на ґенезу їх витоків називаються антропософськими, дозволяє уточнити місце українського мистецтва 20-х рр. ХХ ст. у світовій культурі, а також - переглянути з їх урахуванням спадщину багатьох українських митців доби Українського Відродження, в якій все ще залишається чимало білих плям.
Розкриття цієї теми є актуальним саме з погляду мистецтвознавства, оскільки аспекти духовності у мистецтві означеного періоду виступають не стільки філософськими категоріями, скільки засобами художнього вираження. Таким чином, мистецькі теорії та система символів засновника антропософії Р.Штайнера, що виникли в контексті модернізму, відкривають новий підхід до розуміння творчості українських митців-“двадцятників”, дозволяють побачити в них настанови й для сучасної культури.
Відкриття антропософських аспектів у творчості Л.Курбаса було здійснене у 60-х рр. ХХ ст. мистецтвознавцем Н.Корнієнко. У її тогочасних наукових статтях та дисертації, захищеній у 1969 році, вперше було опубліковано про антропософські зацікавлення Курбаса та про гурток “Дев’ять”. Пізніше ці явища були досліджені у монографії Н.Корнієнко “Лесь Курбас: Репетиція майбутнього”. Аналізуючи в той же період твори М.Хвильового, французький дослідник українського походження Л.Плющ доходить висновку, що вони несуть у собі відбиток ідей Р.Штайнера. Аналогічні розвідки Л.Плющ здійснює також стосовно раннього П.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17 Реферат на тему: АНТРОПОСОФСЬКІ ТЕНДЕНЦІЇ В УКРАЇНСЬКОМУ МИСТЕЦТВІ 20-х рр. ХХ ст.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок