Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> РОЛЬ СОЦІАЛЬНОГО ІНСТИТУТУ РЕЛІГІЇ В ПРОЦЕСАХ ДЕМОКРАТИЗАЦІЇ: НА ПРИКЛАДІ США

РОЛЬ СОЦІАЛЬНОГО ІНСТИТУТУ РЕЛІГІЇ В ПРОЦЕСАХ ДЕМОКРАТИЗАЦІЇ: НА ПРИКЛАДІ США

Назва:
РОЛЬ СОЦІАЛЬНОГО ІНСТИТУТУ РЕЛІГІЇ В ПРОЦЕСАХ ДЕМОКРАТИЗАЦІЇ: НА ПРИКЛАДІ США
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
19,80 KB
Завантажень:
391
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 
Національна академія наук України
Інститут соціології
Богданова Олена Володимирівна
УДК 316.422(73)
РОЛЬ СОЦІАЛЬНОГО ІНСТИТУТУ РЕЛІГІЇ В ПРОЦЕСАХ ДЕМОКРАТИЗАЦІЇ: НА ПРИКЛАДІ США
22.00.04 – спеціальні та галузеві соціології
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата соціологічних наук
Київ – 2007
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Національному університеті “Києво-Могилянська академія”.
Науковий керівник доктор соціологічних наук, доцент
Кутуєв Павло Володимирович,
Національний університет“
Києво-Могилянська академія”,
професор кафедри соціології
Офіційні опоненти: доктор соціологічних наук, професор
Афонін Едуард Андрійович
Національна академія державного управління при Президентові України,
професор кафедри державної політики й управління політичними процесами
кандидат філософських наук
Степаненко Віктор Петрович
Інститут соціології НАН України,
провідний науковий співробітник
Захист відбудеться “ 23 ” листопада 2007 р. о 10 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.229.01 в Інституті соціології НАН України за адресою: 01021, вул. Шовковична, 12, м. Київ.
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Інституту соціології НАН України за адресою: 01021, вул. Шовковична, 12, м. Київ.
Автореферат розіслано “22” вересня 2007 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Стукало С. М.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. Починаючи з моменту виникнення соціології як окремої наукової дисципліни, дослідники приділяли серйозну увагу питанням взаємодії релігії та соціальних інститутів модерного суспільства. Це й недивно, адже соціологію можна розглядати як своєрідну самосвідомість модерну – недарма Ґіденсове переформулювання теорії модерну базується на концепції рефлексивності – натомість релігію незрідка сприймали як інструмент леґітимації “старого порядку” (А. Токвіль), тобто абсолютизму, традиціоналізму й відсутності просвітництва.
Фундатори модерної соціологічної теорії – К. Маркс, М. Вебер та Е. Дюркгейм – зробили цю взаємодію наріжним каменем своїх міркувань, пропонуючи вельми різні судження про ідентичні феномени: для Маркса релігія є формою ідеології, яка за визначенням викривлює реальність, Дюркгейм вбачав у релігії функцію інтеґрації соціуму, натомість Вебер сформулював, напевно, найконтроверсійнішу в історії соціології тезу про те, що становленню капіталізму посприяло розгортання певної релігійної картини світу, а саме – протестантизму, зокрема його аскетичної версії.
В епоху набуття демократією статусу найпоширенішого принципу леґітимації політичної влади з усією гостротою постає питання, які риси мають бути властиві релігії, що здатна безконфліктно співіснувати з демократичним ладом або навіть сприяти демократизації, адже, всупереч прогнозам позитивістськи налаштованих соціологів ХХ ст., які розглядали секуляризацію як домінантну тенденцію сучасного розвитку, релігія продовжує бути одним із “несподіваних факторів модерну” (Е. Тіріакьян), змінюючись під його впливом і водночас змінюючи контури сучасного соціуму.
У нашому суспільстві з завершенням радянської доби відбувся своєрідний сплеск релігійності й на церкву намагаються покладати неабиякі сподівання: ми є свідками дебатів про доречність викладання християнської етики в школах та закликів об’єднати Україну шляхом створення єдиної Помісної Православної Церкви – причому, ці процеси відбуваються на тлі нелегких спроб розбудови демократичного ладу в нашому суспільстві. Що стосується ситуації поза межами України, з особливою гостротою питання сумісності релігійності й демократичності суспільства постає у зв’язку з політично-релігійною напругою в мусульманських країнах. За таких умов, перед суспільствознавцями постає низка запитань: які характеристики мають бути притаманні релігії, щоб можливою була її сумісність із демократією? Чи може релігія сприяти становленню й забезпеченню стабільності демократичного ладу? І якщо так, то яка саме релігія на таке здатна?
Проблема полягає в тому, що, з одного боку, нині в соціології визнано неадекватність теорії секуляризації сучасній динаміці релігійності у світі, а також вважається беззаперечним той факт, що як релігія, так і демократія є вагомими складовими сучасності; а з іншого – бракує знання стосовно того, які риси соціального інституту релігії визначають його сумісність або конфліктність із демократичним ладом і яким саме чином він здатен впливати на демократизаційні процеси.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 Реферат на тему: РОЛЬ СОЦІАЛЬНОГО ІНСТИТУТУ РЕЛІГІЇ В ПРОЦЕСАХ ДЕМОКРАТИЗАЦІЇ: НА ПРИКЛАДІ США

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок