Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> КАТЕГОРІЯ СУБ’ЄКТА В ПОЛІТИЧНІЙ ПРОМОВІ (на матеріалі виступів федеральних канцлерів ФРН повоєнного періоду)

КАТЕГОРІЯ СУБ’ЄКТА В ПОЛІТИЧНІЙ ПРОМОВІ (на матеріалі виступів федеральних канцлерів ФРН повоєнного періоду)

Назва:
КАТЕГОРІЯ СУБ’ЄКТА В ПОЛІТИЧНІЙ ПРОМОВІ (на матеріалі виступів федеральних канцлерів ФРН повоєнного періоду)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
23,16 KB
Завантажень:
440
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ЛІНГВІСТИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ДОРОФЕЄВА Маргарита Сергіївна
УДК 81'42+808.51=112.2
КАТЕГОРІЯ СУБ’ЄКТА В ПОЛІТИЧНІЙ ПРОМОВІ
(на матеріалі виступів федеральних канцлерів ФРН
повоєнного періоду)
Спеціальність 10.02.04 – германські мови
AВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Київ – 2005
Дисертацією є рукопис
Робота виконана на кафедрі німецької філології Київського національного лінгвістичного університету, Міністерство освіти і науки України
Науковий керівник | кандидат філологічних наук, доцент
Назаров Сергій Микитович,
Київський національний лінгвістичний університет,
проректор з наукової роботи
Офіційні опоненти: |
доктор філологічних наук, професор
Сахарчук Людмила Іллівна,
Киівський національний університет
імені Тараса Шевченка,
кафедра німецької філології, професор
кандидат філологічних наук, доцент
Зикова Тетяна Миколаївна,
Київська національна академія державного
управління при Президентові України,
кафедра іноземних мов, доцент
Провідна установа |
Запорізький національний університет, кафедра германської філології, Міністерство освіти і науки України, м. Запоріжжя
Захист відбудеться 29.09.2005 р. о 12 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.054.02 Київського національного лінгвістичного університету (03680, МСП, Київ-150, вул. Велика Васильківська, 73).
З дисертацією можна ознайомитись у науковій бібліотеці Київського національного лінгвістичного університету (Київ, вул. Велика Васильківська, 73).
Автореферат розіслано 26.08.2005 р.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради
професор О.М.Кагановська
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
На сучасному етапі розвитку мовознавства підвищена увага приділяється проблемам взаємодії мови та свідомості людини. Центральною категорією, яка виражає у лінгвістиці взаємозв’язок між мовою та мовленням, є категорія суб’єкта у всій сукупності своїх семантичних, синтаксичних, логічних
і комунікативних параметрів. Особливості мовного впливу на свідомість розглядаються у прагматиці (В.З.Дем’янков, Г.Г.Почепцов, Т.А. van Dijk, K.Ehlich), комунікативній лінгвістиці (Г.О.Золотова, Г.В.Колшанський), лінгвістиці тексту (О.П.Воробйова, І.П.Сусов), когнітивній лінгвістиці (С.А.Жаботинська, R.W.Langaker), політичній лінгвістиці (R.Geier, J.Klein).
У численних роботах порушуються питання антропоцентричності мови (Н.Д.Арутюнова, О.С.Кубрякова, Л.І.Сахарчук), зокрема у сферах політики, (А.М.Баранов, A.Burkhardt, W.Dieckmann), культури (А.Вежбицька, О.С.Герд), суспільства (Г.М.Яворська, U.Sarcinelli).
Категорія суб’єкта як інтегруюча ланка між когнітивним та комунікативним аспектами пізнання навколишнього світу є фактично формотвірним елементом антропоцентризму. В логіці поняття суб’єкта асоціюється з фрагментом дійсності, про який ідеться; в граматиці співвідноситься з підметом; у синтаксичній семантиці – з агенсом;
у комунікативному синтаксисі – з темою.
Основу нашого дослідження складає категорія суб’єкта, що розглядається як сукупність мовних і мовленнєвих засобів самопрезентації промовця в політичному виступі. Політична промова невипадково була обрана матеріалом для дослідження засобів вираження суб’єкта мовлення, оскільки перлокутивний ефект висловлення найбільш чітко виявляється саме у сфері політичної комунікації, де в процесі використання певних мовних одиниць і мовленнєвих форм самопрезентації промовець здійснює вплив на групову свідомість аудиторії. Тому встановлення закономірностей вибору засобів самопрезентації з боку адресанта промови набуває особливого значення в дослідженні політичного дискурсу.
Актуальність дисертаційної роботи зумовлюється орієнтованістю сучасної лінгвістики на вивчення функціональних аспектів мовних одиниць у цілому й онтологічних властивостей категорії суб’єкта, зокрема у політичних промовах федеральних канцлерів ФРН. Дисертаційна праця є актуальною у зв’язку з необхідністю комплексного дослідження форм самопрезентації промовця в політичному тексті, включаючи виявлення й аналіз мовних технологій маніпуляції адресатами.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 Реферат на тему: КАТЕГОРІЯ СУБ’ЄКТА В ПОЛІТИЧНІЙ ПРОМОВІ (на матеріалі виступів федеральних канцлерів ФРН повоєнного періоду)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок