Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ФУНКЦІОНАЛЬНО-СЕМАНТИЧНА КАТЕГОРІЯ МОЖЛИВОСТІ В КЛАСИЧНІЙ ПЕРСЬКІЙ МОВІ (на матеріалі “Шагнаме” Фердоусі)

ФУНКЦІОНАЛЬНО-СЕМАНТИЧНА КАТЕГОРІЯ МОЖЛИВОСТІ В КЛАСИЧНІЙ ПЕРСЬКІЙ МОВІ (на матеріалі “Шагнаме” Фердоусі)

Назва:
ФУНКЦІОНАЛЬНО-СЕМАНТИЧНА КАТЕГОРІЯ МОЖЛИВОСТІ В КЛАСИЧНІЙ ПЕРСЬКІЙ МОВІ (на матеріалі “Шагнаме” Фердоусі)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
21,50 KB
Завантажень:
353
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
Національна академія наук України
Інститут сходознавства імені Агатангела Кримського
Стельмах Марта Юріївна
УДК 811.222.1’04’37
ФУНКЦІОНАЛЬНО-СЕМАНТИЧНА КАТЕГОРІЯ МОЖЛИВОСТІ В КЛАСИЧНІЙ ПЕРСЬКІЙ МОВІ
(на матеріалі “Шагнаме” Фердоусі)
Спеціальність 10.01.13 – мови народів Азії, Африки,
аборигенних народів Америки та Австралії
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Київ – 2007


Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Інституті сходознавства імені А. Кримського НАН України.
Науковий керівник:
кандидат філологічних наук, доцент
Кшановський Олег Чеславович,
Львівський національний університет імені Івана Франка, доцент кафедри сходознавства.
Офіційні опоненти:
доктор філологічних наук, професор
Тищенко Костянтин Миколайович,
Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Інститут філології, кафедра Близького Сходу;
кандидат філологічних наук, доцент
Ширалиєв Шулан Ісмаїлогли,
Бакинський державний університет, факультет сходознавства, кафедра іранської філології.
Провідна установа:
Київський національний лінгвістичний університет.
Захист відбудеться 22 березня 2007 року об 14.00 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради при Інституті сходознавства імені А.Кримського НАН України за адресою: 01001, м. Київ, вул. Грушевського 4.
З дисертацією можна ознайомитись в Науковій бібліотеці Інституту сходознавства імені А.Кримського НАН України.
Автореферат розіслано 20 лютого 2007 року
Учений секретар
Спеціалізованої вченої ради Хамрай О.О.
Загальна характеристика роботи
Категорію можливості дослідники вважають мовною універсалією. Такі значення, як ‘(не)можливо, що я це зроблю’, ‘(не) можна цього робити’, ‘неможливо це зробити’, ‘є можливість це зробити’, ‘я (не) здатен, не вмію щось зробити’, пронизують усю систему кожної мови. Категорія можливості охоплює безліч ситуацій, без мовного висловлення яких людина не може обійтися: від вираження здатності суб’єкта до здійснення якоїсь дії (Він здатен на будь-яку підлість) до вираження певних настанов (Не можна залишати дітей без нагляду). Засоби вираження категорії можливості в кожній мові різнорівневі: це і лексика (можливо, мабуть, може), і морфологічні засоби (окремі часові форми дійсного і умовного способів), і лексико-синтаксичні конструкції (конструкції з модальними дієсловами тощо), і синтаксичні засоби (наприклад, риторичні питання), і контекст. Хоча набір цих засобів в індоєвропейських мовах приблизно однаковий, проте дослідження на матеріалі різних мов засвідчують, що одні й ті ж лінгвістичні форми мають нюанси в значеннях, які суттєво різняться від мови до мови. Їх незнання може призвести до неправильного, неточного розуміння змісту сказаного як на рівні конкретного висловлення з цими формами, так і на рівні цілого тексту.
Актуальність теми дослідження зумовлена загальним спрямуванням сучасних лінгвістичних досліджень на пошук і виявлення функціонально-семантичних категорій та опис різнорівневих засобів їх вираження, необхідністю розгляду не окремих функцій однієї одиниці, а всіх різнорівневих взаємодіючих одиниць, об’єднаних однією функцією, розв’язанням не лише теоретичних, а й суто практичних завдань, потребою комплексних описів мовних систем, їх складових одиниць та їхніх взаємозв’язків.
Незважаючи на складність і значущість, категорія можливості на матеріалі перської мови (як класичної, так і сучасної) досі не була об’єктом комплексного аналізу як у традиційному, так і у функціональному аспектах, наявні лише фрагментарні дослідження окремих засобів: так, Ш.І. Ширалієв у своїй кандидатській дисертації описує значення модальних слів в сучасній перській мові, Л.С. Пейсиков у праці, присвяченій синтаксису сучасної перської мови, описує значення модальних дієслів, предметом дослідження Т.М. Маркіної є інфінітивні конструкції зі значенням модальності класичної перської мови, в праці, присвяченій еволюції граматичних категорій в іранських мовах, основну увагу приділено дієслівним часам, а В.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 Реферат на тему: ФУНКЦІОНАЛЬНО-СЕМАНТИЧНА КАТЕГОРІЯ МОЖЛИВОСТІ В КЛАСИЧНІЙ ПЕРСЬКІЙ МОВІ (на матеріалі “Шагнаме” Фердоусі)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок