Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ХУДОЖНЄ МИСЛЕННЯ ПЕРЕХІДНОГО ЧАСУ (російська література і живопис кінця XIX – початку XX століть)

ХУДОЖНЄ МИСЛЕННЯ ПЕРЕХІДНОГО ЧАСУ (російська література і живопис кінця XIX – початку XX століть)

Назва:
ХУДОЖНЄ МИСЛЕННЯ ПЕРЕХІДНОГО ЧАСУ (російська література і живопис кінця XIX – початку XX століть)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
51,78 KB
Завантажень:
96
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27 
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
ІНСТИТУТ ЛІТЕРАТУРИ ім. Т.Г. ШЕВЧЕНКА
СИЛАНТЬЄВА Валентина Іванівна
УДК 82.091:[821.161.1+75.03]
"188/191"(043.3)
ХУДОЖНЄ МИСЛЕННЯ ПЕРЕХІДНОГО ЧАСУ
(російська література і живопис кінця XIX – початку XX століть)
10.01.02 – російська література
10.01.05 – порівняльне літературознавство
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
доктора філологічних наук
Київ – 2002


Дисертацією є рукопис
Робота виконана на кафедрі зарубіжної літератури Одеського національного університету
ім. І.І. Мечникова Міністерства освіти і науки України
Офіційні опоненти:
доктор філологічних наук
ЗВИНЯЦЬКОВСЬКИЙ Володимир Янович, професор Українсько-американського гуманітарного інституту "Вісконський міжнародний університет (США) в Україні", м. Київ;
доктор філологічних наук, професор
МОСКОВКІНА Ірина Іванівна,
завідувач кафедри російської літератури Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна
доктор філологічних наук, професор
МУШКУДІАНІ Олександр Несторович,
завідувач кафедри української і світової культур та літератур Київського Міжнародного університету.
Провідна установа: Тернопільський державний педагогічний університет
ім. Володимира Гнатюка, кафедра теорії літератури і порівняльного літературознавства, Міністерство Освіти і науки України.
Захист дисертації відбудеться "23" грудня 2002 р. о 10 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д. 26.178.02 при Інституті літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України (01001, м. Київ-1,
вул. М. Грушевського, 4).
З дисертацією можна ознайомитись в бібліотеці Інституту літератури
ім. Т.Г. Шевченка НАН України.
Автореферат розісланий "16" листопада 2002 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Гайнічеру О.І.


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність дослідження. Перехідна доба як час, що позначає себе гострим відчуттям кризи, хаосу, напружених пошуків нового, демонструє свій драматизм і неоднозначність процесів у громадському, повсякденному житті, впливає на мистецтво як форму художнього відображення. Між тим з’ясувалося, що, добре орієнтуючись у мистецтві стабільних часів, вивчаючи скориговані художні напрями, течії, стилі, теоретики літератури, мистецтвознавці не надавали належної уваги художнім формам, які відбивають процеси дестабілізації. Ситуація кризи і перегрупування естетичних ознак найчастіше позначалася префіксами "пре-", "перед-" (преромантизм, передмодернізм); говорячи про художню систему у стані оформлення, дослідники фіксували в ній тільки первинні якості майбутніх сталих явищ (романтизму, модернізму), обминаючи самі закономірності переорієнтування. І все ж таки модель Всесвіту вихрова, перерозкладення компонентів і перерозподіл енергії існує одвічно, тому художні форми, що відбивають нестабільність, мають досліджуватися з тією ж наполегливістю, що й стабільні.
Одним з найяскравіших періодів мистецького переорієнтування в російській культурі був кінець XIX – початок ХХ століть. Тут "золотий" реалістичний вік поступово перетікав у своє "срібне" русло. Час був сповнений ознаками взаємовиключних ідей, непримиренної полеміки, відчуттям розгубленості. Цілісні художні системи почали укладатися тільки в ХХ столітті, а між 1880 й 1910 роками, в ситуації порубіжжя, опинилися А.П. Чехов і молоді І.О. Бунін, І.С. Шмельов, В.В.Набоков. Поруч з ними, і в унісон їм, формувалася система художнього мислення І.І. Левітана, В.О. Сєрова, К.О. Коровіна. Мистецька доля названих майстрів слова і пензля якраз і полягала у відтворенні "межової" свідомості сучасників.
З позицій сьогоднішнього часу А.П. Чехов сприймається як центральна постать в мистецтві перехідної доби. Саме його тип художнього мислення дає можливість спостерігати поступові зміни в мистецтві (не революцію, а еволюцію): узагальнення минулого; осміяння і пародіювання віджилого; багатоваріантний синтез; кристалізацію моделі перехідного мислення. В дисертації розглядається світогляд, притаманний людині межового періоду; формулюється концепція його особистості; аналізуються мистецькі форми, що несуть у собі типові ознаки переорієнтування.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27 Реферат на тему: ХУДОЖНЄ МИСЛЕННЯ ПЕРЕХІДНОГО ЧАСУ (російська література і живопис кінця XIX – початку XX століть)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок