Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> МІФІЧНИЙ КВЕСТ У ЛІТЕРАТУРНІЙ СПАДЩИНІ ДЖ.Р.Р.ТОЛКІНА

МІФІЧНИЙ КВЕСТ У ЛІТЕРАТУРНІЙ СПАДЩИНІ ДЖ.Р.Р.ТОЛКІНА

Назва:
МІФІЧНИЙ КВЕСТ У ЛІТЕРАТУРНІЙ СПАДЩИНІ ДЖ.Р.Р.ТОЛКІНА
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
29,16 KB
Завантажень:
91
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ЛІНГВІСТИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ТИХОМИРОВА Олена Володимирівна
УДК 821.111 – 3.09
МІФІЧНИЙ КВЕСТ
У ЛІТЕРАТУРНІЙ СПАДЩИНІ ДЖ.Р.Р.ТОЛКІНА
Спеціальність 10.01.04 – література зарубіжних країн
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Київ – 2003
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі теорії та історії світової літератури Київського національного лінгвістичного університету, Міністерство освіти і науки України.
Науковий керівник доктор філологічних наук, професор
ВИСОЦЬКА Наталія Олександрівна,
Київський національний лінгвістичний
університет,
кафедра теорії та історії світової літератури,
професор
Офіційні опоненти доктор філологічних наук, професор
ПОТНІЦЕВА Тетяна Миколаївна,
Дніпропетровський національний університет,
кафедра зарубіжної літератури,
завідувач кафедри
кандидат філологічних наук, старший науковий співробітник
РЯЗАНЦЕВА Тетяна Миколаївна,
Інститут літератури імені Т.Г.Шевченка НАН України, відділ компаративістики,
вчений секретар
Провідна установа Київський національний університет імені Тараса
Шевченка, кафедра зарубіжної літератури,
м. Київ
Захист дисертації відбудеться “04”грудня 2003 року о 10.00 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 26.054.03 Київського національного лінгвістичного університету (03680, МСП, Київ – 150, вул. Червоноармійська, 73)
З дисертацією можна ознайомитись у науковій бібліотеці Київського національного лінгвістичного університету
Автореферат розісланий “03”листопада 2003 року
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Т.С.Бакіна


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Реферована дисертація присвячена дослідженню міфотворчої діяльності англійського письменника і філолога Дж.Р.Р.Толкіна (1892 – 1973). Мовні експерименти Толкіна (розробка штучних мов згідно з принципом “лінгвістичної насолоди”) лягли в основу створення фантастичного світу “Арда”, в якому мешкають міфічні носії цих мов. Літературна спадщина письменника складається з величезної кількості різноманітних текстів, жанрове різнобарв’я яких вражає: міфологічний цикл про Арду представлений романами, казками, сагами, оповіданнями, нарисами, листами, алітераційними і віршованими поемами, віршами, есе тощо. Події багатовікової міфоісторії Арди стосуються переважно континенту Середзем’я (Middle-earth), семантичного центру перетину толкінівської міфології з традиційними міфологічними системами півночі і заходу Європи. Літературний експеримент Толкіна, який перекидає місток між ХХ століттям і середньовічною культурою, не має аналогів і заслуговує на всебічне дослідження.
Міфічний квест (англ. quest, подорож-пошук героя з певною метою) є, за Х. Борхесом, однією з чотирьох історій, що люди будуть одвічно переповідати у безлічі варіантів. Архетипними, структурними, символічними вимірами квесту цікавилися Є. Мелетинський, А. Михайлов, Дж. Кемпбелл, Н. Фрай, Дж.Метьюз та інші. Авторська міфологія Толкіна великою мірою завдячує своєю динамічністю творчому використанню синтагматичних і смислових потенцій міфічного квесту, який може бути справжнім ключем до інтерпретації текстів письменника. Проте західні дослідники, які займалися проблемою квесту у творчості Толкіна (У.Х. Оден, Е. Петті, У. Беттрідж, Л. Якобсон), як правило, обмежувалися матеріалом найвідоміших романів автора “Володар Перснів” і “Хобіт”, залишаючи поза увагою великий масив текстів, що торкаються міфології Арди.
Актуальність дослідження зумовлюється необхідністю пошуку адекватних шляхів інтерпретації такого самобутнього й складного феномену, яким є міфотворчість Дж.Р.Р.Толкіна. Твори письменника користуються в Україні великою популярністю, проте серйозні дослідження з’явилися поки що лише в галузі когнітивної лінгвістики (Д.Павкін, О.Колесник). Літературознавчі студії творчості Толкіна представлені у вітчизняній науці розвідками В.Бойніцького, які виконані на високому теоретичному рівні, але, на жаль, беруть до уваги лише текст “Володаря Перснів”.
Зосередженість критиків лише на так званому “каноні” та ігнорування значущості усього доробку письменника досі є однією з тенденцій зарубіжних студій міфотворчості Толкіна, які тривають вже понад півстоліття: кількість відповідних монографій, розвідок, статей вилічується сотнями.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 Реферат на тему: МІФІЧНИЙ КВЕСТ У ЛІТЕРАТУРНІЙ СПАДЩИНІ ДЖ.Р.Р.ТОЛКІНА

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок