Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ЛІРИЧНИЙ СВІТ ЯК ТЕОРЕТИКО-ЛІТЕРАТУРНА КАТЕГОРІЯ

ЛІРИЧНИЙ СВІТ ЯК ТЕОРЕТИКО-ЛІТЕРАТУРНА КАТЕГОРІЯ

Назва:
ЛІРИЧНИЙ СВІТ ЯК ТЕОРЕТИКО-ЛІТЕРАТУРНА КАТЕГОРІЯ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
18,28 KB
Завантажень:
237
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
ДОНЕЦЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
Пипенко Ольга Юріївна
УДК 82-1
ЛІРИЧНИЙ СВІТ
ЯК ТЕОРЕТИКО-ЛІТЕРАТУРНА КАТЕГОРІЯ
Спеціальність 10.01.06 – теорія літератури
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Донецьк – 2007
Дисертацією є рукопис.
Роботу виконано на кафедрі теорії літератури та художньої культури Донецького національного університету, Міністерства освіти і науки України.
Науковий керівник: доктор філологічних наук, професор
Гіршман Михайло Мойсейович,
професор кафедри теорії літератури та
художньої культури Донецького
національного університету.
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
Чирков Олександр Семенович,
професор кафедри зарубіжної літератури
Житомирського державного університету;
кандидат філологічних наук, доцент
Сенчина Людмила Тимофіївна,
доцент кафедри російської літератури
Донецького національного університету.
Захист відбудеться 05.07. 2007 р. о 12 год. на засіданні спеціалізованої вченої ради К 11.051.11 із захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук при Донецькому національному університеті (83055, Донецьк, вул. Університетська, 24)
З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Донецького національного університету (83055, Донецьк, вул. Університетська, 24).
Автореферат розіслано 02.06. 2007 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради О.В.Тараненко


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми запропонованого дослідження вимагає обґрунтування у двох аспектах. Оскільки ліричний світ, аналізу якого присвячена робота, є родовим різновидом художнього світу, слід спочатку зупинитися на необхідності вивчення категорії художній світ, а потім звернутись до актуальності власне теми дисертації.
Поняття художній світ досить поширене в літературознавчих роботах. Однак ця категорія, вочевидь, ще не отримала достатньої наукової однозначності й чіткості. Скоріше, навпаки, наявна тенденція розглядати це поняття як описове, нечітке, таке, що не має категорійної визначеності. Художній світ нерідко ототожнюється з твором, із сукупністю творів певного письменника, з картиною світу як філософською категорією тощо. Але навіть і у разі свідомого термінологічного вживання дослідниками понять, еквівалентних або близьких до поняття художній світ, поки що не можна твердити про достатню визначеність та семантичну тотожність найменувань.
Звичайно ж, ніяке літературознавче поняття не може залишатися незмінним, доки воно зберігає актуальність для наукового пізнання. Однак мінливість змісту поняття (а також різні трактування цього змісту різними вченими) не означає невизначеності, розмитості цього змісту. Пізнавальна цінність тієї чи іншої категорії необхідно пов’язана із з’ясуванням її сенсу і меж. Отже, на наш погляд, у сучасному літературознавстві настав той момент “плідного нерозуміння”, коли поняття художній світ не може більше вживатись у науковому контексті автоматично, без глибокого теоретичного осмислення. Ситуація вимагає цілком коректного зясування об’єму та змісту поняття, визначення його основних параметрів як теоретико-літературної категорії. Попри наявність спеціальних робіт, присвячених проблемам, що пов’язані з художнім світом (у цьому зв’язку відзначимо монографії Ґ.Башляра, О.П.Чудакова, М.А.Ігнатенко, В.І.Тюпи, В.В.Савельєвої, Ф.П.Федорова, В.В.Федорова, О.О.Корабльова), дефіцит систематичних теоретичних досліджень цієї проблематики очевидний. Потребує істотних уточнень історія становлення аналізованого поняття, безумовно зберігають актуальність проблеми онтологічного статусу художнього світу, співвідношення його з позахудожньою дійсністю і з текстом твору, вимагає наукового обґрунтування підхід до вичленення та вивчення значущих елементів художнього світу. Необхідно зясувати, як співвідноситься ця категорія з такими центральними літературознавчими поняттями, як літературний рід, жанр, автор, читач тощо.
У дослідженні аналізуються твори, що належать до індивідуально-авторської епохи.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 Реферат на тему: ЛІРИЧНИЙ СВІТ ЯК ТЕОРЕТИКО-ЛІТЕРАТУРНА КАТЕГОРІЯ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок